ΠΑΟΚ – Πανιώνιος: 94-88

Από paokbc.gr: Τρίτο φιλικό παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ και τρίτη νίκη, αυτή την φορά απέναντι στον Πανιώνιο με 94-88, στο πλαίσιο του τουρνουά Μαυροσκούφεια, τα οποία ξεκίνησαν σήμερα.
Πηγή: paokbc.gr

Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε τη διαφορά και με τρίποντο του Smith στη λήξη, προηγήθηκε 49-42 στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, στοιχείο το οποίο παρουσίασε ο ΠΑΟΚ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 73-67 στη λήξη της τρίτης περιόδου και με εντυπωσιακό τρόπο ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 17 πόντους (87-70 στο 35'). Ο Πανιώνιος αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 3 (89-86), αλλά ο Lewis με τρίποντο έδωσε «αέρα» 6 πόντων (92-86), με 30'' για το τέλος.

Και στο σημερινό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τους Βαγγέλη Μαργαρίτη και Θοδωρή Καρρά.

Τα Δεκάλεπτα: 22-21, 49-42, 73-67, 94-88

ΠΑΟΚ: Lewis 11 (1), Smith 14 (3), Σχίζας 9 (1), Τσόχλας 5 (1), Χατζηνικόλας, Best 9, Καραμανώλης, Wiggins 15 (1), Egekeze 8 (2), Σαρικόπουλος 11, Knowles 12.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Lewis 4, McGill 22 (1), Lee 11, Dorris 12 (2), Βεργίνης 5, Μαραγκίδης 2, Martin 3 (1), Καμαριανός 1, Τζουγκαράκης 8, Καμπερίδης, Pasalic 5 (1), Λαμπρόπουλος 15.