«Θα είμαστε καλύτεροι»

Από paok24.com:Ποιοι λόγοι οδήγησαν την εθνική Ελλάδος στην ήττα από την Βουλγαρία στην πρεμιέρα

του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, σύμφωνα με τον διεθνή πασαδόρο του ΠΑΟΚ, Ντίμα Φιλίποφ.
Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών στον Α' όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ηττάται με 3-0 από τη Βουλγαρία.

Κι όσο κι αν μια ήττα δεν μπορεί να αφήσει ικανοποιημένο κανέναν, η Εθνική στην επιστροφή της σε Ευρωβόλεϊ μετά από 10 χρόνια, μπορεί να κρατήσει την εξαιρετική της παρουσία στην εκκίνηση του αγώνα (όπου στο πρώτο σετ κόστισαν τα 10 λάθη και το χαμηλό ποσοστό στην κόντρα μπάλα -29% σε 14 προσπάθειες), αλλά και την αντίδραση που έβγαλε στο τρίτο σετ, ελπίζοντας ότι αύριο θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια κόντρα σε έναν ακόμη πιο δυνατό αντίπαλο (Ιταλία, 21:45).

Μετά το τέλος του ματς ο πασαδόρος της εθνικής Ελλάδος και του ΠΑΟΚ, Ντίμα Φιλίποφ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 2 πόντους (1/2 επιθέσεις, 1 άσος) δήλωσε:

«Μας λείπουν αυτά τα δυνατά παιχνίδια και φαίνεται. Σίγουρα η Βουλγαρία έπαιξε καλύτερα και κέρδισε δίκαια. Είναι μια πολύ καλή ομάδα η Βουλγαρία.

Όταν προπονείσαι και παίζεις με τις καλύτερες ομάδες λογικό είναι να ανεβαίνεις κι εσύ επίπεδο. Η Βουλγαρία παίζει κάθε χρόνο VNL, Ευρωπαϊκά, Παγκόσμια...

Η Ιταλία αύριο είναι μια ακόμη πιο δυνατή ομάδα. Θα έχει ενδιαφέρον και για εμάς, πιστεύω ότι θα είμαστε ακόμη καλύτεροι».