Η ευκαιρία του Γαϊτανίδη

Από inpaok.com:  Ο Αντώνης Γαϊτανίδης ήρθε στον ΠΑΟΚ το 2014, σε ηλικία 14 ετών, από τα Γιάννινα και πλέον λίγους μήνες αφότου έκλεισε τα 19 του (είναι γεννημένος στις 18/3/2000) παίρνει την πρώτη του ευκαιρία στην πρώτη ομάδα του Δικέφαλου.
Πηγή: inpaok.com

Πραγματοποιεί την πρώτη του προετοιμασία με τους μεγάλους του ΠΑΟΚ και ο Αμπέλ Φερέιρα έχει μιλήσει με τα καλύτερα λόγια γι' αυτόν, μετά τη νίκη στο φιλικό με 3-0 επί της Νόρτζελαντ όπου σημείωσε και το πρώτο του γκολ με την πρώτη ομάδα του Δικέφαλου.

Ο 19χρονος επιθετικός ξεχωρίζει για το ποδοσφαιρικό του θράσος και τον χαρακτήρα του.

Πέρυσι ήταν πέρυσι πρώτος σκόρερ (18 γκολ) της ομάδας Κ19 του ΠΑΟΚ, η οποία κατέκτησε αήττητη το πρωτάθλημα με ρεκόρ 28 νίκες και δύο ισοπαλίες. Επίσης όμως ήταν και πρώτος στις ασίστ (18).

Κανονικά είναι πλάγιος επιθετικός (δεξί ή αριστερό εξτρέμ), αλλά ο Φερέιρα τον δοκιμάζει ως δεύτερο επιθετικό στο 4-4-2.

Ο Αντώνης Γαϊτανίδης είναι ένα παιδί που γαλουχήθηκε ποδοσφαιρικά στον ΠΑΟΚ κερδίζοντας τίτλους σε όλα τα επίπεδα με τον Δικέφαλο μέχρι να φτάσει στην πρώτη ομάδα.

Στην πρώτη του χρονιά στον ΠΑΟΚ (2014-15) στέφθηκε πρωταθλητής με την Κ15 με 13 γκολ και πέντε ασίστ σε 18 παιχνίδια.

Στη δεύτερη του σεζόν (2015-16) αναδείχθηκε πρωταθλητής με την Κ17 με τέσσερα γκολ και τρεις ασίστ, ενώ ιδιαίτερα παραγωγικός με την Κ-17 ήταν την περίοδο 2016-17, όταν στο τέλος της μέτρησε 16 γκολ και δέκα ασίστ μετά από 25 συμμετοχές!

Την τελευταία διετία (2018 και 2019) πανηγύρισε ισάριθμους τίτλους με την Κ19 έχοντας προπονητή τον Πάμπλο Γκαρσία. Τη σεζόν 2017-18 δεν ήταν βασικός (είχε τρία γκολ και δύο ασίστ σε 13 εμφανίσεις) καθώς ήταν 17 ετών, αλλά στην περίοδο που πέρασε, ήταν από τα βασικά στελέχη. Έπαιξε σε 27 ματς πρωταθλήματος, πετυχαίνοντας 15 τέρματα και συνολικά είχε 18 γκολ και 18 ασίστ σε 32 αγώνες (μαζί με την Ευρώπη)!

Πλέον παλεύει για να κερδίσει μια θέση στο ρόστερ του ΠΑΟΚ για τη νέα σεζόν και έως τώρα τα πηγαίνει περίφημα...