Από inpaok.com: Ο ΠΑΟΚ συμφώνησε χθες (19/6) με την Τουλούζ για την παραχώρηση του Ευθύμη Κουλούρη έναντι 3,5 εκ. ευρώ συν ένα ποσοστό 15% σε περίπτωση μεταπώλησης.

Ο 23χρονος διεθνής επιθετικός έγινε έτσι η πιο ακριβή πώληση παίκτη της ομάδας, ο οποίος βγήκε από τις Ακαδημίες της. Πρόκειται για υπερδιπλάσια χρήματα σε σχέση με 1,5 εκ. ευρώ που έδωσε η Μπάγερ Λεβερκούζεν το 2011 για να αποκτήσει τον Κώστα Σταφυλίδη.

Ο Ευθύμης Κουλούρης εντάχθηκε στις Ακαδημίες του ΠΑΟΚ το 2009 σε ηλικία 13 ετών.

Την πρώτη του χρονιά ήταν και «ball boy» στην Τούμπα!

Ίνδαλμά του ήταν πάντα ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, τον οποίο θεωρεί ως κορυφαίο στράικερ των τελευταίων χρόνων.

Όταν ήταν μικρός από την πρώτη ομάδα του ΠΑΟΚ θαύμαζε, τον Στέφανο Αθανασιάδη, ο οποίος επίσης είχε ξεκινήσει από τις Ακαδημίες του συλλόγου. Ο Κλάους στην τελευταία του χρονιά στην Κ20 (τη σεζόν 2006-07) είχε πετύχει 24 γκολ. Ο Κουλούρης την περίοδο 2013-14 πέτυχε 26 γκολ στην Κ20 και έσπασε το ρεκόρ του!

Είχε αναδειχθεί πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα Κ17 (το οποίο κατέκτησε ο ΠΑΟΚ το 2013 με δικό του γκολ επί του Ολυμπιακού στον τελικό της Ξάνθης), πρώτος σκόρερ με την Κ20 (το 2014 όταν κατέκτησε ο Δικέφαλος κι εκείνον τον τίτλο), και πρώτος σκόρερ στη Super League φέτος, το πρωτάθλημα της οποίας κατέκτησε ο ΠΑΟΚ μετά από 34 χρόνια! Μόνο που φέτος ο Κουλούρης ήταν δανεικός στον Ατρόμητο...

Το ντεμπούτο του στην πρώτη ομάδα του ΠΑΟΚ το έκανε στις 13 Φεβρουαρίου του 2013 (με προπονητή τον Χουμπ Στέφενς) στη Ριζούπολη στη νίκη με 0-3 επί του Απόλλωνα Σμύρνης για το Κύπελλο. Τότε 20 περίπου μέρες πριν κλείσει τα 18 του (είναι γεννημένος στις 6 Μαρτίου 1996) πέτυχε δύο γκολ, μπαίνοντας αλλαγή στη θέση του Αθανασιάδη στο ημίχρονο!

Το γεγονός έκρυβε και μία απίστευτη σύμπτωση: ο νεαρός στράικερ του Δικέφαλου είναι ανεψιός του θρυλικού Λέανδρου Συμεωνίδη ο οποίος μεγαλούργησε στον ΠΑΟΚ στα μέσα της δεκαετίας του '50 και του '60 και είχε κάνει ντεμπούτο στον Δικέφαλο σε αγώνα με τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη (στο πρωτάθλημα όμως) το 1954 που είχε λήξει με διπλό 0-3!!!

Η συγγένεια του Ευθύμη Κουλούρη με τον Λέανδρο Συμεωνίδη προέρχεται από την πλευρά της μητέρας του, της Αυγής Μαλεζά. Κι αν το επίθετο της μητέρας του, σας θυμίζει κάτι, καλά μαντέψατε, ο μικρός έχει συγγένεια και με τον Στέλιο Μαλεζά! Είναι τρίτα ξαδέρφια. Ο παππούς του Ευθύμης Μαλεζάς ήταν ξάδερφος με τον παππού του Στέλιου Μαλεζά, τον Γιάννη Μαλεζά!

Οι ρίζες του 23χρονου επιθετικού είναι από τον Πόντο, καθώς ο παππούς του, Ευθύμης Μαλεζάς γεννήθηκε τον Οκτώβρη του 1919 (απεβίωσε στις 24/7/2004) στην κωμόπολη Μεσουντιέ στην περιοχή Ορντού (της Επαρχίας Μελανθίας του Νομού Σεβάστειας).

Ακόμη ο μεγαλύτερος αδερφός του, ο Σπύρος Κουλούρης, αφού πήρε το πτυχίο από τα ΤΕΦΑΑ (ήταν επίσης επιθετικός με συμμετοχές στον Εδεσσαϊκό και σε μικρότερες κατηγορίες) εργάζεται πλέον ως γυμναστής στις Ακαδημίες του ΠΑΟΚ.

Ο Ευθύμης Κουλούρης τη σεζόν 2013-14 έπαιξε συνολικά σε 11 επίσημα ματς στην πρώτη ΠΑΟΚ και πέτυχε 3 γκολ, μετά την περίοδο 2014-15 που θα περίμενε κανείς να πάρει περισσότερες ευκαιρίες, έπαιξε τελικά μόνο σε 15 ματς χωρίς να βρει δίκτυα (!), ενώ τη σεζόν 2015-16 πήγε δανεικός στην Ανόρθωση στην Κύπρο (25 ματς, 13 γκολ).

Την περίοδο 2016-17 επέστρεψε στον ΠΑΟΚ και με προπονητή τον Ίβιτς πήρε 32 παιχνίδια έχοντας 6 γκολ (και 5 ασίστ) και τη χρονιά 2017-18 είχε 5 γκολ (και δύο ασίστ) σε 21 επίσημες συμμετοχές.

Τέλος τη σεζόν που πέρασε (2018-19) ήταν δανεικός στον Ατρόμητο και έκανε την καλύτερη χρονιά της καριέρας του έχοντας 25 γκολ (και 4 ασίστ) σε 35 ματς, ενώ αναδείχθηκε και πρώτος σκόρερ της Super League με 19 τέρματα.