Ήττα για Εθνική με Τακουρίδη, Φιλίποφ

Από paok24.com: Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρά τις απουσίες του ήταν ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πλήρωσε όμως κάποια νεκρά διαστήματα και τώρα πια στρέφει την προσοχή στον προσεχή αντίπαλό του, την Ουγγαρία.

Με ήττα 3-1 set (25-23, 25-20, 21-25, 25-22) στη σάλα «Olympia World» του Ίνσμπρουκ, απέναντι στη γηπεδούχο Αυστρία, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Silver European League η Εθνική Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρά τις απουσίες του ήταν ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πλήρωσε όμως κάποια νεκρά διαστήματα και τώρα πια στρέφει την προσοχή στον προσεχή αντίπαλό του, την Ουγγαρία. Συνοπτικά, η ελληνική ομάδα έδειξε πως θέλει ακόμη δουλειά, αλλά είναι στην αρχή της προετοιμασίας και έχει σημαντικό περιθώριο βελτίωσης.

Στο ξεκίνημα οι Αυστριακοί έπαιξαν πολύ τον πρώτο χρόνο, με τον Βόλφαρτστάρτερ «Βόλφι» να μετρά 3/3 στις πρώτες τρεις επιθέσεις, ενώ ο ίδιος πήρε καθοριστικούς πόντους και στο τελείωμα του σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-8, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 13-13 και πήγε πόντο-πόντο ως το 16-16, αλλά με σερί 4-0 η Αυστρία πέρασε με 21-17, καθώς τα σερβίς του Μπούχεγκερ είχαν χαλάσει την ελληνική υποδοχή. Η Εθνική μείωσε σε 22-23 με επίθεση Ράπτη, μπλοκ στον Μπέργκερ και επίθεση του Ζουπάνη, ο Ράπτης έχασε το σερβίς (22-24), με προσπάθεια του Ζουπάνη έγινε το 23-24, αλλά το σετ τελείωσε με ακόμη έναν πρώτο χρόνο των Αυστριακών, από τον Γκραμπμίλερ αυτή τη φορά.

Με καλό σερβίς, η Εθνική προηγήθηκε 7-3 στο δεύτερο σετ χάρις στις προσπάθειες των Κοκκινάκη, Τακουρίδη και Ζουπάνη. Τα προβλήματα στην υποδοχή, όμως, έφεραν το 8-8 και με επίθεση του Μπούχεγκερ η Αυστρία προσπέρασε με 11-10. Ο Τάλερ ξανάβαλε στο παιχνίδι τον Βόλφι κι εκείνος έγραψε το 15-13, τα σερβίς του Μένερ κατέστρεψαν την υποδοχή και οι Αυστριακοί οικοδόμησαν διαφορά έξι πόντων (19-13), την οποία υπερασπίστηκαν ως το τέλος του σετ, που ολοκληρώθηκε στο 25-20.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε και στο τρίτο σετ η Εθνική, που προηγήθηκε με τέσσερις (11-7) και λίγο αργότερα με πέντε πόντους (13-8). Το σερβίς με ρίσκο δεν έβγαινε πια στους παίκτες του Βαρμ και το σκορ «ξέφυγε» φτάνοντας στο 19-13, με τον νεαρό Παπαλεξίου να μπαίνει «θρασύς» και να τελειώνει 2/2 επιθέσεις. Με άσο του Μπούχεγκερ η διαφορά έπεσε στους 3 (18-21), αλλά το τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου επανέφερε την ηρεμία. Με επίθεση του Φράγκου και άουτ του Αυστριακού διαγώνιου έγινε το 23-18, με τη «μισή δουλειά» να έχει γίνει από τα σερβίς του Βουλκίδη. Ο 25ος πόντος (25-21) ήρθε με επίθεση του Ζουπάνη και η ελληνική ομάδα ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Με πολύ καλό σερβίς του Φιλίποφ η Εθνική προηγήθηκε 3-0 και λίγο αργότερα 7-3, αλλά η έλλειψη διάρκειας σε εκείνο το σημείο επέτρεψε στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 8-8, ενώ με άσο του Γκραμπμίλερ πέρασαν μπροστά, για πρώτη φορά, με 13-12. Μια νέα κάμψη στην απόδοση έφερε το 17-14 για την αυστριακή ομάδα, που δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει το μομέντουμ να πάει χαμένο. Με διαδοχικά λάθη της Εθνικής το σκορ έγινε 22-16 και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22, αφού τα σερβίς του Ράπτη μείωσαν τη διαφορά, αλλά ήταν αργά...

ΑΥΣΤΡΙΑ (Μίχαελ Βαρμ): Βόλφι 15 (1 άσος, 1 μπλοκ), Μένερ 12 (2 άσοι), Μπέργκερ Α. 14 (3 μπλοκ), Τάλερ 1, Μπούχεγκερ 10 (1 άσος, 2 μπλοκ), Γκραμπμίλερ 10 (2 άσοι), Κρόις (λίμπερο, 71% υπ.), Τρόταν 3, Γιούρκοβιτς, Κροντάλερ, Τους, Λάντφαχρ.
ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Φιλίποφ, Ζουπάνι 19 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Φράγκος 8 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (1 άσος), Τακουρίδης 7 (2 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (1 μπλοκ), Ζήσης (λίμπερο, 33% υπ.), Ράπτης 3 (1 άσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης, Παπαλεξίου 3, Δαρίδης (λίμπερο, 60% υπ.)