Ήττα για την «ασπρόμαυρη» Εθνική

Από inpaok.com: Δεν μπόρεσε να ξεκινήσει με νίκη της υποχρεώσεις της στην Elite Round του Euro U17 η Εθνική μας ομάδα που γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Ισπανία, με αμφότερα τα τέρματα να σημειώνονται στο δεύτερο μέρος
Πηγή: inpaok.com

Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά έχοντας στην βασική ενδεκάδα τέσσειρς παίκτες της Κ17 του ΠΑΟΚ, (Καραμπέρης, Τζόλης, Αβεντισιάν, Παναγιώτου) πάλεψε απέναντι στην πολύ ποιοτική Ισπανική ομάδα, και για ένα ημίχρονο ήταν αρκετά ανταγωνιστική.

Στο δεύτερο μέρος πάντως οι Ισπανοί μπήκαν πιο πιεστικά και στο 66′ πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Βαλέρα, και πριν καλά καλά προλάβουν να αντιδράσουν οι Έλληνες διεθνείς ο Γκρίγιο σκόραρε στο 72′ για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε και πέμπτος παίκτης των τμημάτων υποδομής του ΠΑΟΚ, αφού στο 65ο λεπτό την θέση του Αρσενίδη πήρε ο Καράκουτης

Στο άλλο ματς του ομίλου η προσεχής αντίπαλος της Ελληνικής ομάδας, Ουκρανία(28/3) κέρδισε με 2-0 το Κόσοβο.

Ισπανία: Μάρκες, Καρμπάγιο, Καρίγιο, Βεγκάρα, Σάντος (63′ Καρένιο), Εσκομπάρ (71′ Σουμπιέλα), Βαλέρα (71′ Μορένο), Κουρούμα (63′ Μόρο), Μενάργκες, Γκρίγιο, Ναβάρο (83′ Ιμάζ)

Ελλάδα: Τζολάκης, Παναγιώτου, Σιατούνης, Καραμπέρης, Τζόλης (64′ Κοτόπουλος), Σουρλής (86′ Λαζαρίδης), Αρσενίδης (65′ Καράκουτης), Αβεντισιαν, Παυλίδης, Μανισόγλου (77′ Τσαβός), Λιάτσος (77′ Μπελεβόνης).