Τεράστια πρόκριση στους «8»!

Από acpaok.gr: Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ υποδέχθηκε για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος στο κλειστό της Μίκρας τον Α.Ο.Φ. Πορφύρας, του οποίου και επικράτησε με 3-0 σετ, παίρνοντας τη νίκη, αλλά και την πρόκριση στους «8» του θεσμού.

Στο πρώτο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου, αν και έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με 1-4, έκαναν άμεσα την αντεπίθεσή τους, ισοφαρίζοντας σε 5-5 και παίρνοντας το προβάδισμα, με ένα σερί, έχτισαν μία διαφορά των +4 πόντων, 10-6. Οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν περιθώρια για αντίδραση και έστειλαν τη διαφορά στους +8 πόντους, 18-10, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-15 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 5-5, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα με 11-7 και τον Πορφύρα να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 12-12. Ο Δικέφαλος, ωστόσο, δείχνοντας τη θέλησή του για την κατάκτηση του σετ, πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ, 19-16 και 22-19, φτάνοντας στην κατάκτηση του 2-0 σετ με 25-21 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, με ανεβασμένη την ψυχολογία από την κατάκτηση των δύο προηγούμενων σετ, προηγήθηκε αρχικά με 5-2 και 8-4. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος διατήρησε τον ίδιο ρυθμό και το προβάδισμα, 16-9 και έφτασε τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-17 και της νίκης-πρόκρισης, που αποτελεί σταθμό στην ιστορία του τμήματος.

ΠΑΟΚ - Πορφύρας: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-15, 25-21, 25-17