Έχασε, αλλά δε... χάθηκε

Από paok24.com: Πρώτη ήττα στη σεζόν για τον ΠΑΟΚ, που έφυγε με έναν βαθμό από την έδρα της ΑΕΚ

Το αήττητο σερί του Δικεφάλου του Βορρά σταμάτησε στη Νέα Φιλαδέλφεια με την ΑΕΚ να επικρατεί στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Pre League.
Ο Δικέφαλος του Βορρά παραμένει στην κορυφή με 40 βαθμούς, αλλά δεν αποκλείεται να αποκτήσει «συγκάτοικο» τον Παναθηναϊκό εάν οι «πράσινες» πάρουν «καθαρό» τρίποντο επί του Πανιωνίου, την ώρα που η ΑΕΚ μπήκε πάλι στο «κόλπο» της ανόδου ανεβαίνοντας στους 38 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να έχασε σπουδαία ευκαιρία για να «καθαρίσει» ίσως και από σήμερα την υπόθεση της ανόδου, αλλά η κατάσταση μπορεί να είναι στα χέρια του, εφόσον συνεχίσει στη σεζόν με «καθαρές» νίκες περιμένοντας την έκβαση του ντέρμπι της ΑΕΚ με του Παναθηναϊκού για το δεύτερο γύρο.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και έφτασε να προηγείται ακόμη και με διψήφια διαφορά (16-6) με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να πλησιάζει στους τέσσερις πόντους, αλλά την Ένωση να φτάνει στο 25-20 και στο 1-0.

Οι παίκτριες του Δικεφάλου του Βορρά «ξύπνησαν» μετά την απώλεια του πρώτου σετ και προηγήθηκαν με 5-13 στο ξεκίνημα του δεύτερου. Η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε με τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια διαφορά (6-19) η οποία παρέμεινε και στη συνέχεια με τις «ασπρόμαυρες» να φτάνουν στο 9-25 και στο 1-1 σετ.

Με... αέρα από την κατάκτηση του δεύτερου σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε «δυνατά» και στο τρίτο καταφέρνοντας να πάρει αυτός το προβάδισμα από τα μέσα του σετ και στη συνέχεια, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά (16-22) εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των γηπεδούχων. Η ΑΕΚ μείωσε σε 20-23, ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε στο σετ μπολ (20-24), αλλά οι «κίτρινες» έριξαν ξανά τη διαφορά (22-24) με τον Σολκίδη να καλεί τάιμ άουτ και στην επόμενη φάση την Κιόση να κάνει το 22-25 και να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΚ με 1-2 στα σετ.

Με την Χαντάβα να είναι ασταμάτητη επιθετικά ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-10 στο τέταρτο σετ αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την ΑΕΚ να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι και να ισοφαρίζει αρχικά σε 13-13 και στη συνέχεια να περνάει μπροστά με 18-14. Με την Ηλιοπούλου, την Κωνσταντινίδου και τα λάθη της ΑΕΚ οι «ασπρόμαυρες» ανέτρεψαν και πάλι την κατάσταση (18-19). Το σετ εξελίχτηκε σε... θρίλερ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι (22-22), αλλά την ΑΕΚ να είναι αυτή που βρήκε τις λύσεις στο φινάλε και με 25-22 να κάνει το 2-2 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέϊκ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-3 στο ξεκίνημα του πέμπτου σετ, με την ΑΕΚ να «απαντάει» και να περνάει μπροστά με 6-4 και τον Σολκίδη να καλεί τάιμ άουτ και τις παίκτριες του να αντιδρούν και να ανατρέπουν εκ νέου το σκορ (6-7) και τις «ασπρόμαυρες» να είναι μπροστά με 7-8 στην αλλαγή των τερέν των δύο ομάδων. Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε διαφορά τριών πόντων (9-12), αλλά η ΑΕΚ μείωσε και πάλι (11-12) με τον προπονητή των «ασπρόμαυρων» να καλεί τάιμ άουτ. Με άουτ επίθεση της Κιόση και μπλοκ των παικτριών της ΑΕΚ, οι γηπεδούχες πήγαν στο σετ μπολ, ματς μπολ (14-13) και στην επόμενη φάση έφτασαν στο 15-13 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-20, 9-25, 22-25, 25-22, 15-13.

1ο σετ: 25-20, 2ο σετ: 9-25, 3ο σετ: 22-25, 4ο σετ: 25-22, 5ο σετ: 15-13.