Ασημένιο μετάλλιο για τις νεάνιδες!

Στον τελικό του Final 4 Νεανίδων του πρωταθλήματος της Ε.ΠΕ.Σ.Θ., τα κορίτσια του Δικεφάλου αντιμετώπισαν την Ελπίδα Αμπελοκήπων στο κλειστό της Μίκρας το βράδυ της Τρίτης 5 Φεβρουαρίου 2019, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ, κατακτώντας τη 2η θέση του θεσμού.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ, αν και έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο να προηγηθεί με 9-13, ισοφάρισε σε 13-13 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 17-14. Το γεγονός ότι οι αντίπαλες ισοφάρισαν σε 19-19 δε σταμάτησε τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-21 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, αν και τα κορίτσια του Δικεφάλου κρατούσαν το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του σετ 12-10 και 17-14, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ, με την Ελπίδα να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ, με το δεύτερο να λήγει με 22-25 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-4 αρχικά, με την Ελπίδα να απαντάει ισοφαρίζοντας σε 7-7. Το σετ κύλησε σε αυτό το ρυθμό, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες μέχρι το 18-18, οπότε και ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ, μην καταφέρνοντας να φτάσει στην κατάκτηση του σετ, το οποίο και έχασε με 21-25 τελικό σκορ.

Στο τέταρτο σετ, αν και τα κορίτσια του ΠΑΟΚ δεν μπήκαν δυνατά, αφήνοντας τον αντίπαλο να προηγηθεί στο σκορ με 12-17, μείωσαν σε 18-20, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 20-20. Παρ' ότι ξαναβρέθηκαν πίσω στο σκορ, 20-22, ισοφάρισαν και πάλι σε 23-23 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 26-24, κάνοντας το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, ο ΠΑΟΚ, αν και προηγήθηκε με 8-6, έδωσε το δικαίωμα στις αντίπαλες με ένα σερί να περάσουν μπροστά με 8-10. Οι «ασπρόμαυρες», όμως, δεν το άφησαν έτσι, ισοφαρίζοντας σε 10-10 και 12-12. Ο Δικέφαλος γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ με το τάι μπρέικ να λήγει με 12-15 τελικό σκορ.

Οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ, μπορεί να μην κατάφεραν να κατακτήσουν το Πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης, ωστόσο πήραν την πρόκριση στο πανεπαρχιακό, το οποίο και θα κρίνει την πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ - ΑΣ Ελπίς: 2-3

Αναλυτικά τα σετ: 25-21, 22-25, 21-25, 26-24, 12-15