Συνήθεια που έγινε λατρεία...

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Φ.Ο. Βριλησσίων στο κλειστό της Μίκρας το απόγευμα της Κυριακής 3 Φεβρουαρίου 2019, του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και σαν «σίφουνας» το κατέκτησαν με 25-14, κάνοντας το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε ένα προβάδισμα των +5 πόντων, 10-5, το οποίο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες μετέτρεψαν σε 11-11. Η εξέλιξη του σκορ βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται «χέρι-χέρι» μέχρι το 18-18, οπότε και οι γηπεδούχες έμειναν πίσω στο σκορ, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να ισοφαρίσουν με 21-25 σκορ σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου με ένα σερί, ευτύχησαν να προηγηθούν με 6-0 αρχικά και 11-2 στη συνέχεια για να φτάσουν τελικά στην κατάκτησή του με 25-19 τελικό σκορ και 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος πήρε ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 6-2 και 8-4, την οποία στη συνέχεια άνοιξε στους +7 πόντους, 12-5. Αν και οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να μειώσουν σε 13-8, οι «ασπρόμαυρες» άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στους +7 πόντους, 15-8. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, τα κορίτσια του Δικεφάλου διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-19 τελικό σκορ και της νίκης με 3-1 σετ.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας, στη Ν. Φιλαδέλφεια, την ΑΕΚ στις 18:45 το απόγευμα του Σαββάτου 9 Φεβρουαρίου 2019.

ΠΑΟΚ - Φ.Ο. Βριλησσίων: 3-1

Αναλυτικά τα σετ: 25-14, 21-25, 25-19, 25-19