Πρόκριση με ανατροπή!

Από acpaok.gr: Στροφή στο θεσμό του Κυπέλλου έκανε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, η οποία αντιμετώπισε σε έναν νοκ-άουτ εκτός έδρας αγώνα τη Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου, της οποίας επικράτησε με 2-3 σετ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος.
Πηγή: acpaok.gr

Στο πρώτο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν "μουδιασμένα", με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να φτάσουν στην κατάκτησή του, αφού αυτό έληξε με 26-24 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο σετ, κύλησε στα ίδια πλαίσια με το πρώτο, με τις "ασπρόμαυρες" να δίνουν το πάτημα στον αντίπαλο να πάρει το προβάδισμα και τελικά να κάνει το 2-0 σετ με τελικό σκορ 25-23.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του Δικεφάλου έκαναν την αντεπίθεσή τους και, παίρνοντας ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 18-22, έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 19-25 τελικό σκορ, κάνοντας το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, αν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-10, στη συνέχεια του σετ η γηπεδούχος Νέα Γενεά πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-10, κάτι που ο Δικέφαλος δεν άφησε έτσι, καθώς ισοφάρισε σε 12-12 και 13-13. Τα κορίτσια του Δικεφάλου, από εκεί και έπειτα, με ένα σερί έχτισαν μία διαφορά των +7 πόντων, 15-22, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 19-25 και ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες πορεύονταν «χέρι-χέρι» μέχρι το 4-4, οπότε και ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 4-6 και 5-7. Η διαφορά άνοιξε στους +5 πόντους, 7-12, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά τελικά το σετ με 10-15 και τη νίκη-πρόκριση με 2-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, με τη σημερινή του νίκη, «τσέκαρε» το εισιτήριό του για τους «16» του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΜΑΣ Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου - ΠΑΟΚ: 2-3

Αναλυτικά 26-24, 25-23, 19-25, 19-25, 10-15