Η κατάσταση στον όμιλο του ΠΑΟΚ: Μεγάλη μάχη για την πρόκριση

Μεγάλη μάχη για την πρόκριση μεταξύ του ΠΑΟΚ, της Hapoel Holon και της Nanterre θα γίνει στις 3 τελευταίες αγωνιστικές του 2ου ομίλου του Basketball Champions League, όπως προέκυψε μετά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής.
Πηγή: paokbc.gr

Στο ντέρμπι των δύο πρωτοπόρων του ομίλου, η Umana Reyer Venezia πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Iberostar Tenerife με 78-80 στην Ισπανία. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθώς καμία από τις δύο δεν πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο των 10 πόντων και όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, με τον Marquez Haynes να σημειώνει ένα κρίσιμο καλάθι και φάουλ που διαμόρφωσε το 76-80, 15΄΄ πριν το τέλος. O Haynes ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που είχαν 13/28 τρίποντα, με 18 πόντους, ενώ 14 πόντους είχε ο Austin Daye και άλλους τόσους ο Μάικλ Μπράμος. Από την πλευρά της Iberostar Tenerife, η οποία μπορεί να γνώρισε την 2η φετινή ήττα στη διοργάνωση, αλλά κράτησε τη διαφορά και υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία, ο Tim Abromaitis είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στη Γερμανία, η Fribourg νίκησε την Telekom Baskets Bonn με 63-70 και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της διεκδίκησης της 6ης θέσης, η οποία οδηγεί στο FIBA Europe Cup, καθώς κάλυψε και τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο και πλέον απέχει μόλις μία νίκη από τους Γερμανούς. Η Bonn ήταν απογοητευτική στο κομμάτι της επίθεσης, καθώς στο 2ο και το 4ο δεκάλεπτο σημείωσαν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ στο τελευταίο δίλεπτο έκανε αλλεπάλληλα λάθη που της κόστισαν τη νίκη. Πρώτος σκόρερ της Fribourg, η οποία τελείωσε τον αγώνα με 15 επιθετικά ριμπάουντ, ήτα για άλλο ένα παιχνίδι ο Babacar Toure με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ από την Bonn, ξεχώρισε ο Joshua Mayo με 18 πόντους.

Η Hapoel Holon δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα στην Τσεχία και διέλυσε την Opava με 64-97, φτάνοντας στις 7 νίκες στον όμιλο. Οι Ισραηλινοί πήραν διψήφια διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο και όσο περνούσε η ώρα τόσο την μεγάλωναν για να φτάσουν τελικά στη νίκη με διαφορά 33 πόντων. Πρώτος σκόρερ για την Holon, η οποία είχε 50 ριμπάουντ και 30 ασίστ, ήταν ο DeQuan Jones με 21 πόντους, ενώ από την επόμενη αντίπαλο του ΠΑΟΚ, Opava, διασώθηκε ο Radim Klecka, με 13 πόντους.

Τρίτη 22 Ιανουαρίου

Reyer Venezia-Telekom Baskets Bonn (21:30)

Τετάρτη 23 Ιανουαρίου

ΠΑΟΚ-Opava (19:30)

Fribourg-Nanterre (21:00)

Hapoel Holon-Tenerife (21:00)

H βαθμολογία του ομίλου

ΘέσηΟμάδαΒαθμοίΝ-ΗΠόντοι1Tenerife209-2894-7532Venezia198-3940-8813Holon187-4923-8644Nanterre176-5913-8145ΠΑΟΚ176-5873-8446Bonn154-7885-9567Fribourg143-8850-9368Opava111-10798-1028