Με ακόμη μία νίκη έκλεισε τον πρώτο γύρο!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, στην πρώτη αγωνιστική της υποχρέωση για το 2019, αντιμετώπισε τη ΧΑΝΘ εκτός έδρας στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Pre League το απόγευμα της Κυριακής 13 Ιανουαρίου 2019, της οποίας και επικράτησε με 2-3 σετ.

Τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν στην αναμέτρηση χωρίς ρυθμό, με αποτέλεσμα στο πρώτο σετ να βρίσκονται πίσω στο σκορ, το οποίο και δεν κατάφεραν να κατακτήσουν, δίνοντάς το "απλόχερα" στον γηπεδούχο, καθώς αυτό έληξε με τελικό σκορ 25-18.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυρες» βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν αρχικά με 4-7 και στη συνέχεια με 12-15, το οποίο αν και άνοιξαν στη συνέχεια σε 13-17, ο αντίπαλος το μετέτρεψε σε 17-17. Η ισοπαλία δεν σταμάτησε τη φόρα των κοριτσιών του ΠΑΟΚ, οι οποίες κατέκτησαν τελικά το σετ με 21-25 τελικό σκορ, ισοφάριζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ενώ κατάφερε να χτίσει μία διαφορά των +3 πόντων, 6-9, επέτρεψε στις γηπεδούχες να ισοφαρίσουν, ενώ στη συνέχεια έμεινε πίσω, 12-10 και 13-11. Οι «ασπρόμαυρες» αν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, 14-14, έμειναν ξανά πίσω και το σετ τελικά κατέληξε στον αντίπαλο με 25-23 τελικό σκορ και 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι παίκτριες του Δικεφάλου μπήκαν δυνατά και βγάζοντας τον πραγματικό τους εαυτό στο παρκέ, προηγήθηκαν αρχικά με 9-14, το οποίο διεύρυναν στη συνέχεια σε 12-20. Παρά τις προσπάθειες της ΧΑΝΘ, οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν περιθώρια και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ, με το τελευταίο να το κατακτούν άνετα με 14-25 τελικό σκορ.

Ο Δικέφαλος διατήρησε τον ίδιο ρυθμό και στο τάι μπρέικ, το οποίο και κατέκτησε με 15-17 τελικό σκορ.

Με αυτή την αγωνιστική ολοκληρώθηκε ο α' γύρος του πρωταθλήματος της Pre League, ενώ στην επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα το απόγευμα της Κυριακής 20 Ιανουαρίου και ώρα 16:00.

ΧΑΝΘ - ΠΑΟΚ: 2-3

Αναλυτικά τα σετ: 25-18, 21-25, 25-23, 14-25, 15-17