Η κατάσταση στον όμιλο του ΠΑΟΚ: Σημαντική νίκη για τη Nanterre 92

Από paokbc.gr: Η μεγάλη σε έκταση νίκη της Nanterre 92 επί της Telekom Baskets Bonn ξεχωρίζει από τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στο 2ο όμιλο του Basketball Champions League.
Πηγή: paokbc.gr

Η Nanterre διέλυσε την Bonn με 103-56, διπλασιάζοντας τις νίκες της επί της γερμανικής ομάδας στη φετινή διοργάνωση. Οι Γάλλοι πήραν διψήφια διαφορά από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και έκτοτε δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, τελειώνοντας τον αγώνα με 19/37 τρίποντα! Κορυφαίος για τη Nanterre, η οποία είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Dominic Waters, ο οποίος είχε 13 πόντους και άλλες τόσες ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Lahaou Konate με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από τους ηττημένους, διασώθηκαν οι Martin Breunig και James Webb III, που είχαν από 11 πόντους.

Στην Ιταλία, η Reyer Venezia νίκησε την ουραγό του ομίλου, Opava, με 102-81, παρά το γεγονός ότι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ με 37-38. Οι Ιταλοί σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο μέρος, όπου σκόραραν συνολικά 65 πόντους και με πρώτος σκόρερ τους Austin Daye και MarQuez Haynes, οι οποίοι είχαν 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, πήραν την 7η νίκη τους στη διοργάνωση. Η Opava, που γνώρισε την 9η διαδοχική ήττα στη διοργάνωση, είχε 10 λιγότερα ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Jakub Sirina με 14 πόντους.

Τέλος, στην Ελβετία, η Iberostar Tenerife επικράτησε της Fribourg Olympic και έγινε μία από τις 4 ομάδες της διοργάνωσης που εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 19 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (36-55) και παρά το γεγονός ότι χαλάρωσαν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, έφτασαν στην 9η νίκη τους σε 10 παιχνίδια. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Colton Iverson με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 21΄συμμετοχής, ενώ από τους Ελβετούς, ξεχώρισε ο Babacar Toure με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ.