Τι έγινε στον όμιλο του ΠΑΟΚ: Σπουδαία νίκη για τη Venezia

Η νίκη της Venezia επί της UNET Holon στο Ισραήλ ξεχωρίζει από τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Basketball Champions League.
Πηγή: paokbc.gr

Οι Ιταλοί διέκοψαν το αρνητικό σερί των 3 ηττών στη διοργάνωση και πήραν μία μεγάλης σημασίας νίκη με 69-70, η οποία τους επανάφερε στην 2η θέση του ομίλου. Η Venezia βρέθηκε στο -7 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά γύρισε την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 13-22. Το παιχνίδι, πάντως, κρίθηκε στο τέλος, καθώς παρά το γεγονός ότι η Venezia μπήκε στο τελευταίο λεπτό με διαφορά 6 πόντων (60-74), η Holon είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Khalif Wyatt αστόχησε στο σουτ που θα της έδινε τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Deron Washington με 20 πόντους, ενώ ο ΜarQuez Haynes είχε 16 και 4 ασίστ. Από την προσεχή αντίπαλο του ΠΑΟΚ (8/1, 19:30), UNET Holon, ξεχώρισε ο DeQuan Jones με 26 πόντους και ο Darion Atkins με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στην Ισπανία, η Iberostar Tenerife, πέτυχε την 8η νίκη στις πρώτες 9 αγωνιστικές, καθώς επιβλήθηκε σχετικά εύκολα της Nanterre 92 με 79-68. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, με τους Ισπανούς να μην φορτσάρουν, παρά μόονο στην τελευταία περίοδο, όταν με ένα επί μέρους σκορ 21-7, έφτασαν στη νίκη. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Νίκολας Μπρουσίνο με 20 πόντους, ενώ ο Χαβιέρ Μπεϊράν ήταν πολύ καλός για άλλο ένα παιχνίδι, με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την πλευρά της Nanterre, η οποία σούταρε περισσότερα τρίποντα (12/29), παρά δίποντα, (6/18), ο Haukur Palsson είχε 16 πόντους.

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τους αγώνες της 9ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο, μεταξύ των δύο ομάδων που είναι ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης, η Fribourg Olympic νίκησε εκτός έδρας την BK Opava με 76-77. Οι Ελβετοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν ακόμα και με 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (10-24) και παρά το γεγονός ότι οι Τσέχοι γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν ακόμα και με 8 πόντους (67-59) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, πήραν τη νίκη στο τέλος με 76-77. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές, ήταν οι Dusan Mladjan και Andre Williamson με 15 πόντους, ενώ ο Babacar Toure είχε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την Opava, o Radim Klecka είχε 25 πόντους και 6 ριμπάουντ.

H βαθμολογία του ομίλου

ΘέσηΟμάδαΒαθμοίΝ-ΗΠόντοι1Tenerife178-1744-6072Venezia156-3758-7223Holon156-3749-7084ΠΑΟΚ145-4711-6885Nanterre134-5731-6886Bonn134-5766-7837Fribourg112-7714-8018Opava101-8653-829