Μέτρησε αρνητικά ρεκόρ στην Τούμπα

Από paokrevolution.net: Ο ΠΑΟΚ από τις 8 Αυγούστου όταν και κέρδισε την Σπαρτάκ Μόσχας, μετρά τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην έδρα του στην Ευρώπη.
Πηγή: paokrevolution.net

Ηττήθηκε από την Μπενφίκα, τη Βίντι, την Τσέλσι και πλέον και από την ΜΠΑΤΕ. Οπως σημειώνει το soccerbase.gr, Ο ΠΑΟΚ έχασε για πρώτη φορά τέσσερα διαδοχικά στην έδρα του. Μόνο η ΑΕΚ έχει χάσει πέντε διαδοχικά, όχι όμως στην ίδια σεζόν. Το 3-0 της Μπάτε Μπορίσοφ είναι το ευρύτερο σκορ ημιχρόνου, που έχει υποστεί ο ΠΑΟΚ στην έδρα του στην Ευρώπη και ισοφάριση του αρνητικού του ρεκόρ σε όλες τις διοργανώσεις από το 1959.

Προηγούμενη φορά που ο ΠΑΟΚ δέχτηκε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα του ήταν στις 12 Αυγούστου 1997. Έχανε 3-0 στο 27', αλλά ισοφάρισε σε 3-3 στο ημίχρονο, για να νικήσει με 5-3! Πάνω από δέκα χρόνια έχουν περάσει από την προηγούμενη φορά, που ομάδα προηγήθηκε με τρία γκολ στο ημίχρονο μέσα στην Τούμπα. Στις 13 Απριλίου 2008 όταν η ΑΕΚ νίκησε 4-0 (3-0 στο ημίχρονο).