Τι έγινε στον όμιλο του ΠΑΟΚ: Σπουδαία νίκη για τη Nanterre 92

Από paokbc.gr: Αήττητη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League η Iberostar Tenerife, ενώ οι Hapoel Holon και Nanterre 92 πέτυχαν σπουδαίες νίκες για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου.
Πηγή: paokbc.gr

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Nanterre 92, η οποία υποχρέωσε τη Reyer Venezia στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα, καθώς επικράτησε με 87-99 στην Ιταλία. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, οι Γάλλοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 15 πόντων στην πρώτη περίοδο (11-26), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και πέρασαν μπροστά με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 47-45. Η Venezia προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 10 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Nanterre ήταν εξαιρετική στην τέταρτη περίοδο, όταν και έτρεξε επί μέρους σκορ 18-33, επικρατώντας με 87-99. Εξαιρετικοί για τη Nanterre 92 ήταν οι Adas Juskevicus με 31 πόντους και 9 ριμπάουντ και Julian Gamble με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Venezia ο Gasper Vidmar είχε 17 πόντους και 4 ασιστ.

Στο Ισραήλ, η Hapoel Holon νίκησε εύκολα την Telekom Baskets Bonn με 94-74 εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της από την περιφέρεια, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 12/23 τρίποντα! Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Corey Walden με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ από την Telekom Baskets Bonn, ο Charles Jackson είχε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στην Τσεχία, η Iberostar Tenerife διατήρησε το αήττητό της, καθώς νίκησε εύκολα την Opava με 70-92. Οι Ισπανοί ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αν και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και έτρεξαν επί μέρους σκορ 13-28, το οποίο τους έφερε στο +23. Πρώτος σκόρερ για την Tenerife ήταν ο Thaddus McFadden με 19 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ από τους γηπεδούχους ο Ludek Jurecka είχε 14 πόντους.