Αριθμοί: ΠΑΟΚ – Πανιώνιος

Από esake.gr: Οριακό προβάδισμα του Πανιωνίου Βίκος Cola εμφανίζει η ιστορία των αναμετρήσεων με τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της Stoiximan.gr Basket League
Πηγή: esake.gr

. Από το 1992 σε σύνολο 55 αγώνων, η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχει 28 νίκες έναντι 27 εκείνης της Θεσσαλονίκης σημειώνοντας την επιπλέον νίκη της, εντός έδρας αφού το ρεκόρ των αγώνων στην Αθήνα είναι 18-10 για τον Πανιώνιο Βίκος Cola και στη Θεσσαλονίκη 17-10 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά νίκησε στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια ως γηπεδούχος –δύο στο πλαίσιο της σειράς των μικρών τελικών του 2014- όμως ο Πανιώνιος Βίκος Cola έχει δημιουργήσει μια εντυπωσιακή παράδοση στα ματς του PAOK Sports Arena. Από την περίοδο 2000-01, σε σύνολο 18 αγώνων κανονικής διάρκειας και πλέι οφ νίκησε στους μισούς. Το τελευταίο διπλό του ήταν για την κανονική περίοδο της σεζόν 2013-14 όταν επικράτησε με 100-91 (Κούπερ 22 – ΜακΚόλουμ 26).

Όσο για τις κορυφαίες, ατομικές επιδόσεις σκοραρίσματος; Ο Νόρμαν Νόλαν είχε σημειώσει 28 πόντους για τον ΠΑΟΚ στη νίκη της σεζόν 2001-02 με 72-65. Ένα χρόνο μετά ο Γιώργος Διαμαντόπουλος οδήγησε τους κυανέρυθρους στη νίκη στο «παλατάκι» με 75-74 σημειώνοντας 33 πόντους.

RANKING: 71,2

*Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με ένα επιθετικό ριμπάουντ θα φτάσει τα 146 με τον ΠΑΟΚ στη Stoiximan.gr Basket League και θα γίνει ο 7ος της σχετικής λίστας ξεπερνώντας τον Πέτζα Στογιάκοβιτς.

*Μετά από πέντε συνεχόμενα παιχνίδια στα οποία είχε 0/13 τρίποντα, ο Δημήτρης Κατσίβελης έχει 4/9 στα τελευταία τρία ματς του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα.

*Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε τουλάχιστον δύο εύστοχα δίποντα κι ένα εύστοχο τρίποντο στα τρία προηγούμενα παιχνίδια του Δικεφάλου στο πρωτάθλημα.

*Ο Ζήσης Σαρικόπουλος απέχει 15 πόντους από τους 800 στην καριέρα του στη Stoiximan.gr Basket League.

*Το «φράγμα» των 400 πόντων στην κατηγορία, έχουν μπροστά τους τόσο ο Βαγγέλης Σακελλαρίου (391) όσο και ο Ντέγιαν Κράβιτς (389).

*Πέντε συνεχόμενα παιχνίδια με τουλάχιστον ένα εύστοχο τρίποντο μετράει ο Εσιάν Χέντερσον.