Tι έγινε στον όμιλο του ΠΑΟΚ…

Από paokbc.gr: Οι Iberostar Tenerife και MHP Riesen Ludwigsburg μοιράζονται την κορυφή στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League μετά το τέλος του πρώτου γύρου, ενώ η Elan Chalon πήρε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη.
Πηγή: paokbc.gr

Στην Τουρκία, η Elan Chalon νίκησε την Gaziantep με 68-73 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 3-4, σε αντίθεση με την ομάδα του Nenad Markovic, η οποία γνώρισε την 5η συνεχόμενη ήττα της στη διοργάνωση και έμεινε στο 2-5. Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό καθ΄όλη τη διάρκεια του, όμως οι Γάλλοι κατάφεραν στο τέλος να πάρουν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη. Από τους νικητές ξεχώρισε ο James Farr με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Ronald Freimanis είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Highligths
Boxscore

Στο ντεμπούτο του Φώτη Κατσικάρη στο Basketball Champions League, η Iberostar Tenerife νίκησε τη Neptunas με 90-67 και παρέμεινε στην κορυφή του 2ου ομίλου. Οι νησιώτες πήραν μια σημαντική διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και έτρεξαν επί μέρους σκορ 30-16 και κατάφεραν να την αυξήσουν χάρη στην πολύ αποτελεσματική τους άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο (23-11). Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Tim Abromaitis με 18 πόντους, ενώ ο Nicholas Richotti είχε 8 πόντους και 9 ασίστ. Από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Jaun Palacios με   10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Boxscore

Στη Σικελία, η MHP Riesen Ludwigsburg πέτυχε την 10η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς επιβλήθηκε της Orlandina με 61-72. Οι Ιταλοί είχαν το παιχνίδι στα μέτρα τους στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 30-29, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι και έτσι έφτασαν στο 6-1 στον 2οόμιλο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Thomas Walkup, ο οποίος γέμισε την στατιστική του με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Jakub Wojciechowski με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.