Κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλο

Από paokfc.gr: Με ένα γκολ του Ρόμπερτ Μακ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Απόλλωνα Πόντου με 0-1 στην Καλαμαριά, πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην σεζόν και έκλεισε θέση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, κατακτώντας και την πρωτιά στον όμιλο.
Πηγή: paokfc.gr

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και θα ξεχαστεί γρήγορα από όσους το παρακολούθησαν, με τους παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου να μην πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά εν τέλει να καταφέρνουν να πάρουν την νίκη στο φινάλε.Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα των δύο ομάδων, σε έναν αγωνιστικό χώρο επιβαρυμένο από την συνεχόμενη βροχόπτωση των τελευταίων ωρών στην Θεσσαλονίκη, ο Δικέφαλος ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ, χάνοντας μερικές καλές ευκαιρίες με τους Μακ , Λημνιό και Μάτος να μην μπορούν να νικήσουν τον Καλογεράκη.Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να απειλήσουν με την άμυνα του Δικεφάλου και τον Πασχαλάκη να ανταποκρίνονται.

Μοιραία το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προσπάθησε να βρει το γρήγορο γκολ, απειλώντας με συνεχόμενα κόρνερ χωρίς αντίκρισμα. Από το 60′ και για περίπου 10 λεπτά ο Απόλλωνας βγήκε μπροστά και έχασε μερικές καλές ευκαιρίες, με τον Μαλεζά να κάνει δύο σωτήρια τάκλιν και τον Πασχαλάκη δύο αποκρούσεις για να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους.Ο Λουτσέσκου επιστράτευσε τους Κάμπος , Βιεϊρίνια και Πρίγιοβιτς προκειμένου να φρεσκάρει την επιθετική γραμμή, περνώντας μάλιστα τον Σέρβο φορ στην θέση του Δεληγιαννίδη , με το σχήμα να γίνεται άκρως επιθετικό.

Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς ο Δικέφαλος να κάνει σημαντικές φάσεις, με τον Μακ να δίνει εν τέλει την λύση με ωραίο πλασέ μετά από σέντρα του Μάτος .Το τελικό 0-1 χάρισε στον ΠΑΟΚ το τρίποντο, με το οποίο έκανε έξι τους βαθμούς του στον όμιλο και κλείδωσε και την πρωτιά, καθώς Λεβαδειακός και Απόλλωνας Πόντου, που ακολουθούν με τρεις βαθμούς, παίζουν μεταξύ τους την τελευταία αγωνιστική και έχουν ηττηθεί από την ομάδα μας.

Η σύνθεση του Δικεφάλου: Πασχαλάκης , Μάτος , Μαλεζάς , Κρέσπο , Δεληγιαννίδης (72′ Πρίγιοβιτς ), Κάνιας , Σάκχοφ , Μπίσεσβαρ , Λημνιός (60′ Κάμπος ), Πέλκας (64′ Βιεϊρίνια ), Μακ