Νίκη με 1-3 για τον Δικέφαλο

Από paokvolley.gr: Νίκη για τον ΠΑΟΚ με 1-3 σετ, απέναντι στην Νίκη Αιγινίου για την φάση των ομίλων του League Cup "Νίκος Σαμαράς" 2017-18.
Πηγή: paokvolley.gr

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της φιλόδοξης Νίκης Αιγινίου, σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς και οι δυο ομάδες έχουν αποκλειστεί από την συνέχεια του θεσμού.

Στο πρώτο σετ του αγώνα οι δυο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ, μέχρι που η ομάδα της Νίκης Αιγινίου πήρε ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (15-13), το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε, με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να φτάσει πρώτος, με ένα σερί 3 πόντων, στο δεύτερο τεχνικό με 15-16. Το προβάδισμα του Δικεφάλου σταμάτησε στο 21-20, με την ομάδα της Πιερίας να κερδίζει το σετ με 25-20, κάνοντας το 1-0.

Το δεύτερο σετ βρήκε τους Πρωταθλητές Ελλάδος να προηγούνται με 7-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Αιγινίου κατάφεραν να προηγηθούν με 13-12, όμως ο Δικέφαλος αντέδρασε και τελικά ήταν αυτός που επικράτησε στο σετ με 19-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι ασπρόμαυροι πήραν μια διαφορά 6 πόντων (2-8), η οποία έφτασε στους 10 πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του αγώνα (6-16). Οι παίκτες του Χόρχε Ελγκέτα, έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 12-25, κάνοντας το 1-2.

Το τέταρτο σετ του παιχνιδιού ξεκίνησε με τους Πρωταθλητές να προηγούνται 1-4, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να φέρουν το ματς στα ίσα (10-11) και στη συνέχεια να προηγηθούν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Η αντίδραση του Δικεφάλου έφερε αποτέλεσμα, καθώς προηγήθηκε με 19-20 και τελικά κέρδισε το σετ με 22-25, κάνοντας το 1-3 σετ.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-19, 25-12, 25-22) σε 105΄

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Σακόγλου 16 (11/28 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκουδας 2 (2/5 επ), Τακουρίδης 13 (7/13 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 10 (6/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 88% υπ 63% άριστες), Γκιόν 11 (11/24 επ, 47% υπ -42% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 65% υπ – 47% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 4 (1/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τερζής 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 8 (5/10 επ, 50% υπ – 19% άριστες)

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Παπαλεξίου 6 (5/20 επ, 1 μπλοκ 28% υπ -15% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (7/16 εππ, 3 μπλοκ 45% υπ – 10% άριστες), Ντίνας 7 (1/5 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ροντρίγκες 5 (1/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 22 (19/41 επ, 3 μπλοκ), Ρεμπούτζιας / Ραΐκοβιτς (λ, 42% υπ – 25% άριστες), Κιοσσές, 1 (άσσος), Παπάζογλου 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ), Κουτσονίκας, Μήλης.