Με ανατροπή ο Ολυμπιακός Βόλου, πέρασαν τα φαβορί

Από basketa.gr: Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου μετά τη νίκη του με 63-54 επί του Παναθλητικού, εντός έδρας. Πόντο πόντο κινήθηκαν οι δύο ομάδες καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, με το συγκρότημα των Συκεών να διατηρεί μικρό προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ. Οι παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη, όμως, μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν «κράτησαν» τις αντιπάλους τους στους δύο πόντους, κι έτσι πήραν τη νίκη και την πρόκριση στους «8».Δεκάλεπτα: 10-14, 35-33, 48-52, 63-54. Παρά την απουσία της Κεάνι Αλμπάνεζ, ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες να περάσει από τα Πατήσια, επικρατώντας με 66-40 του Σπόρτιγκ που αγωνίζεται στην Α2. Τραυματίας στο πόδι αποχώρησε η Κιέρα Μάλαρντ, η οποία διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις.Δεκάλεπτα: 13-22, 24-36, 34-48, 40-66. Άνετο «διπλό», και πρόκριση στην προημιτελική φάση, και για τον Πανιώνιο στις Σέρρες. Οι Νεοσμυρνιώτισσες είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο… απογειώθηκαν. Με εξαιρετική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκαν στο +37 στο φινάλε του (26-63) και «καθάρισαν» το ροζ φύλλο με το τελικό 34-82, κόντρα στις αδύναμες γηπεδούχες που στρέφουν πλέον το βλέμμα τους στις επερχόμενες υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα του Βόρειου Ομίλου της Α2.Δεκάλεπτα: 5-13, 14-26, 26-63, 34-82. «Διπλό» πρόκρισης και για το Φάρο Κερατσινίου, ο οποίος νίκησε με 80-48 την Πυλαία κι επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του κόντρα στις Θεσσαλονικιές που παίζουν στην Α2.Δεκάλεπτα: 11-22, 22-44, 36-63, 48-80. Στο «Γ. Γεννηματάς», ο Πρωτέας Βούλας έκανε… περίπατο κόντρα στον Παναθηναϊκό κι εξασφάλισε την παρουσία του στην οκτάδα με την άνετη νίκη του με 69-32. Τα αποτελέσματα της δεύτερης φάσης: Παρασκευή 06/10Νίκη Λευκάδας-ολυμπιακός 50-88 Κυριακή 08/10ολυμπιακός Βόλου-Παναθλητικός 63-54Σπόρτιγκ-ΠΑΟΚ 40-66Πανσερραϊκός-Πανιώνιος 34-82Πρωτέας Βούλας-Παναθηναϊκός 69-32Πυλαία-Φάρος Κερατσινίου 48-80Εργάνης 14.30 Αθηναϊκός-Δάφνη Αγ. Δημητρίου Πόντας, Σκαλτσής (Γολεγού) Live streamingΚαλυβίων 18.30 ΓΑΣ Καλυβίων-Εσπερίδες Ραχιώτης, Φραγκούλη (Ζώης)
Πηγή: basketa.gr