Η ενδεκάδα ξεκινάει πάντα από τον Ρέι

Από gazzetta.gr: Ο Αργεντινός τερματοφύλακας δεν έχει χάσει ούτε λεπτό στα δέκα επίσημα παιχνίδια του ΠΑΟΚ εξαργυρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την καλοκαιρινή επένδυση της ομάδας. Ο σοβαρός τραυματισμός του Παναγιώτη Γλύκου υποχρέωσε τους ανθρώπους του «Δικεφάλου» να αναζητήσουν στη μεταγραφική περίοδο έναν βασικό γκολκίπερ, που θα κάλυπτε το κενό του, καθώς ο Ελληνας τερματοφύλακας αναμένεται να επιστρέψει στα γήπεδα στις αρχές του νέου έτους. Μετά από πολλές παλινωδίες, πολλά «επεισόδια» δόθηκε απάντηση στο δίλημμα: «Οτσόα ή Ρέι». Ο ΠΑΟΚ επέλεξε να επενδύσει σ' έναν «πορτιέρε», ο οποίος μέχρι τα 26 του χρόνια δεν είχε βγει ποτέ από τα σύνορα της πατρίδας του, η Ευρώπη ήταν κάτι καινούργιο, αλλά όπως φαίνεται δικαιώθηκε για το όποιο ρίσκο εμπεριείχε η επιλογή του Αργεντινού. Προερχόταν άλλωστε από μια εξαιρετική χρονιά στη χώρα του, θεωρούταν παίκτης-κλειδί για την ομάδα του και είχε προκαλέσει το ενδιαφέρον αρκετών συλλόγων, χτυπώντας και την πόρτα της εθνικής. Ο Ροδρίγο Ρέι πρόλαβε με το ζόρι να κάνει δύο-τρεις προπονήσεις στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους, το πέναλτι που έπιασε από τον Χούντελάαρ στο φιλικό με τον Αγιαξ του έδωσε ψυχολογία, κατορθώνοντας να γίνει αναντικατάστατος κάτω από τα ασπρόμαυρα δοκάρια. Έχει βάλει κι αυτός το λιθαράκι του στο εξαιρετικό αμυντικό σερί του ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου, ο οποίος μετά την 5η αγωνιστική διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μόλις ένα γκολ παθητικό, αυτό που δέχθηκε από την Κέρκυρα την 2η αγωνιστική στο 3-1 της Τούμπας. Ο Ρέι συντονίζει την άμυνα, έχει προσαρμοστεί στα «θέλω» του δικέφαλου και δείχνει ότι η παρουσία του κάτω από τα δοκάρια προσδίδει σταθερότητα. Ο Αργεντινός έκανε ντεμπούτο στις 27 Ιουλίου στο Κίεβο απέναντι στην Ολιμπίκ Ντόνετσκ κι έκτοτε μέτρησε δέκα σερί ματς με τη φανέλα του «Δικεφάλου», παίζοντας σ' όλα τα επίσημα παιχνίδια και συμπληρώνοντας 900 λεπτά στο γήπεδο. Στα μισά από τα δέκα ματς έχει κρατήσει το μηδέν, ενώ έχει δεχθεί έξι γκολ, τα περισσότερα (3) από τους επιθετικούς της Εστερσουντ. Το σερί του Ρέι 27/07/17: Ολιμπίκ Ντόνετσκ – ΠΑΟΚ 1-1 (90')03/08/17: ΠΑΟΚ - Ολιμπίκ Ντόνετσκ 2-0 (90')17/08/17: ΠΑΟΚ – Έστερσουντ 3-1 (90')20/08/17: Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 0-0 (90')24/08/17: Έστερσουντ – ΠΑΟΚ 2-0 (90')27/08/17: ΠΑΟΚ – Κέρκυρα 3-1 (90')11/09/17: Απόλλων – ΠΑΟΚ 0-0 (90')16/09/17: ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 1-0 (90')20/09/17: ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός 2-1 (90')24/09/17: ΠΑΟΚ – Γιάννινα 1-0 (90')γ
Πηγή: gazzetta.gr