Δεν πήρε ούτε σετ η Εθνική από την Βενεζουέλα

Από novasports.gr: Και από την Βενεζουέλα έχασε η ελλιπής Εθνική. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με διαγώνιο τον Κουμεντάκη (από τους καλύτερους) δεν ικανοποίησε για μια ακόμη φορά και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (25-20, 29-27, 25-16) στον όμιλο του Ταλίν στην Εσθονία.
Πηγή: novasports.gr

Μια ήττα που βάζει την Εθνική σε ακόμη μεγαλύτερες περιπέτειες όσον αφορά στην παρουσία της και την επόμενη χρονιά στο World League. Η ομάδα του Αρσενιάδη γνώρισε την τέταρτη ήττα και πλέον βρίσκεται μπροστά στο φάσμα να μείνει χωρίς βαθμό που θα την οδηγήσει σε μπαράζ πρόκρισης την επόμενη χρονιά. Εξαιρουμένου του δεύτερου σετ, το οποίο δεν κατάκτησε εξαιτίας λανθασμένης υπόδειξης του Καναδού πρώτου διαιτητή, η ελληνική ομάδα ήταν κακή στον υπόλοιπο αγώνα, δεν είχε καλό σερβίς, ούτε μπλοκ, έκανε λάθη στην επίθεση και κάπως έτσι έχασε το τέταρτο κατά σειρά παιχνίδι της στη διοργάνωση. Στο δεύτερο σετ η «γαλανόλευκη» έφτασε σε σετ μπολ (24-23) με μπλοκ άουτ του Ανδρεάδη. Στο σημείο εκείνο ο Καναδός διαιτητής χρέωσε με (ανύπαρκτο) φιλέ τον Κοκκινάκη, σε επίθεση του διεθνή ακραίου που ήταν μέσα, κι έτσι αντί για το 25-23 και το 1-1 το σετ χάθηκε με 29-27.

Βενεζουέλα (Σάρτι) Γκονζάλεζ 9 (9/16 επ., 52% υπ. – 17% άριστες), Ροντρίγκεζ 15 (14/26 επ., 1 άσο), Βαλένσια 11 (8/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καράσκο 2 (1/1 επ., 1 άσο), Φαϊόλα 10 (8/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 45% άριστες), Κουϊγιάντα 6 (6/9 επ.), Μάτα –λ (52% υπ. – 17% άριστες) / Μπρισένο, Βέρντι 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Άριας, Βελάσκεζ.

Ελλάδα (Αρσενιάδης) Στιβαχτής, Τακουρίδης 3 (0/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (14/28 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 20% άριστες), Ανδρεάδης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 15% άριστες), Κοκκινάκης 8 (8/19 επ., 1 άσοι, 53% υπ. – 37% άριστες), Γκαράς –λ (68% υπ. – 42% άριστες) / Τσέλιος 2 (2/6 επ.), Κασαμπαλής, Σωτηρίου 9 (9/17 επ.).