Κέρδισε πρώτα τον Ολυμπιακό και μετά τους οπαδούς του!

Απο sdna.gr : Το πολύ σε τρεις αγώνες το πρωτάθλημα της Volley League θα τελειώσει αλλά μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ με 3-0 επί του Ολυμπιακού στον δεύτερο τελικό το πρωτάθλημα μοιάζει σα να έχει μόλις αρχίσει. Γράφει ο Κώστας Ασημακόπουλος. Ο ΠΑΟΚ μετά από 28 αγώνες στο πρωτάθλημα, έξι στα ευρωπαϊκά κύπελλα, τέσσερις στο Λιγκ Καπ και τρεις στο κύπελλο έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν αιφνιδιάζοντας  ακόμα και την πλειοψηφία των οπαδών του που όπως φάνηκε και από την περιορισμένη προσέλευση τους στο «Παλατάκι» δεν πίστευαν στη νίκη και πολύ περισσότερο στο 3-0 σετ. Ο Χόρχε Ελγκέτα και οι παίκτες του δεν κέρδισαν μόνο τον Ολυμπιακό αλλά και τους οπαδούς του ΠΑΟΚ και αυτό θα φανεί στον τέταρτο τελικό την προσεχή Πέμπτη πάλι στο PAOK Sports Arena. Και δεν είναι μόνο η νίκη που δημιουργεί προσδοκίες και ελπίδες για ένα πανηγυρικό φαινάλε αλλά κυρίως η εμφάνιση στον δεύτερο τελικό, όπως ακριβώς την είχε υποσχεθεί ο Χόρχε Ελγκέτα στις δηλώσεις του πριν τον αγώνα. Με πάθος, σερβίς και επίθεση. Ο ΠΑΟΚ είχε καλή τακτική στο σερβίς που  για πρώτη φορά «ξετρύπωσε» τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς, φόρτωσε τον  Μενέλαο Κοκκινάκη και «αγνόησε» τον Γιώργο Στεφάνου. Μοιραία ο Τσούπκοβιτς βγήκε νοκ άουτ από την υποδοχή, κρατήθηκε στην  επίθεση κι έτσι ο Αγκάμεζ ήταν μοναδική επιλογή του Ολυμπιακού. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ περίμενε την αργοπορημένη άφιξη του Κολομβιανού στο φιλέ και με σπάσιμο της μπάλας από τους Ανδρεάδη, Τακουρίδη έδινε την ευκαιρία στην άμυνα να βγάλει κόντρα επίθεση. Αλλά και ο Κοκκινάκης δεν βρέθηκε στη μέρα του και εκτός των άλλων είχε να μαζέψει τις ακαταστασίες σε υποδοχή, επίθεση και άμυνα. Τα σερβίς του ΠΑΟΚ τον φόρτωσαν και του έκοψαν δυνάμεις από τις επιθετικές του πρωτοβουλίες.   Επιτέλους είδαμε τον ΠΑΟΚ να κάνει ελάχιστα λάθη. Μόλις 13 σε τρία σετ, έναντι 34 του Ολυμπιακού. Τον είδαμε επίσης απειλεί στο σερβίς με έναν παίκτη που δικαίωσε έστω και σε ένα ματς τη φήμη του και το συμβόλαιο του. Ο Σάσα Στάροβιτς σαν άλλος... Αγκάμεζ είχε το ρόλο του εκπορθητή στο σερβίς αλλά και του δήμιου στην επίθεση δίνοντας στον ΠΑΟΚ την ώθηση που χρειάζεται μία ομάδα από τον διαγώνιο της. Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις έκανε και ο Θάνος Τερζής αξιοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο τις γρήγορες υποδοχές. Εάν μάλιστα σε ορισμένες περιστροφές τροφοδοτούσε περισσότερο τους κεντρικούς του με πρώτους χρόνους τότε ο ΠΑΟΚ θα ήταν ακόμα πιο αποτελεσματικός στην επίθεση. Αθόρυβη και ουσιαστική δουλειά έκανε ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς. Ο Ισραηλινός μαζί με τον Δημήτρη Γκαρά σήκωσαν ποιοτικές υποδοχές με εξαίρεση τους τέσσερις άσσους του Αγκάμεζ. Όσο για τους Ανδρεάδη, Τακουρίδη ήταν κυριολεκτικά οι κυματοθραύστες στο φιλέ του ΠΑΟΚ. Οι περσινοί πρωταθλητές πήραν νίκη επιβεβαίωσης που θα τονώσει το ηθικό και την ψυχολογία τους για τη συνέχεια της σειράς των τελικών. Ωστόσο για να πάρουν το πρωτάθλημα θα πρέπει να μην επηρεαστούν από την έδρα του Ολυμπιακού και να νικήσουν στο Ρέντη. Ο ΠΑΟΚ θα δείξει στον τελικό της Πρωτομαγιάς πόσο αποφασισμένος και ικανός είναι να κάνει ολική ανατροπή της έδρας. Ο Ολυμπιακός ήταν και παραμένει πιο ποιοτική ομάδα με μεγαλύτερο βάθος και περισσότερες εναλακτικές λύσεις αλλά ο ΠΑΟΚ απέκτησε δυναμική νίκης και επί πλέον είναι και πιο απρόβλεπτος διότι αποδείχτηκε πως δεν έχει φτάσει στο ταβάνι του. Σίγουρα μπορεί να παίξει καλύτερα σε επίθεση, σερβίς και υποδοχή. Ο Ολυμπιακός χωρις αμφιβολία έκανε την χειρότερη εμφάνιση της σεζόν, ακόμα και από το 3-2 σετ που ηττήθηκε από τον Φοίνικα στην έδρα του. Η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με το ίδιο σκορ ήταν στις... 29 Απριλίου 2015 πάλι στο «Παλατάκι» στον τρίτο και τελευταίο τελικό εκείνης της περιόδου όπου ο ΠΑΟΚ με νίκες 3-0 πανηγύρισε και τον πρώτο τίτλο πρωταθλήματος. Η ήττα στον δεύτερο τελικό μπορεί και να είναι μία κακή παρένθεση που δεν θα την θυμάται κανείς εάν ο Ολυμπιακός πάρει το πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» δικαιούνται να έχουν μία κακή μέρα αλλά μέσα στους τελικούς δεν υπάρχουν  περιθώρια για άλλη γκέλα γιατί θα απωλέσουν και το πλεονέκτημα της έδρας. Οι παίκτες του Σλόμπονταν Μπόσκαν φάνηκε να αιφνιδιάζονται όχι από την έδρα του ΠΑΟΚ αλλά από την τακτική και την επιμονή που είχε το παιχνίδι του δικεφάλου. Ο Ολυμπιακός στο 2ο και στο 3ο σετ πήρε προβάδισμα κοντά στον 20ο πόντο αλλά δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει. Δεν είχε υπομονή, υποδοχή και επιθετικές λύσεις. Ο Μπόσκαν θα έπρεπε να είχε δοκιμάσει Φράγκο και Ρουμελιωτάκη από το πρώτο κιόλας σετ, ίσως και μία πιο γρήγορη εναλλαγή Στιβαχτή με Φιλίποφ. Έτσι φτάσαμε στην δίκαιη μοιρασιά των δύο τελικών με 3-0 σετ και όσο προχωράει η διάρκεια των αγώνων η εμπειρία θα επιβληθεί της δύναμης και η τακική του ενθουσιασμού. Και ο εφετινός πρωταθλητής φαίνεται πως θα πρέπει να τα έχει όλα με το μέρος του για να σηκώσει την κούπα.
Πηγή: sdna.gr