Πανελλήνιο Εφήβων: ΠΑΟΚ-Εργοτέλης 63-36

Πρώτη επιτυχία για τον ΠΑΟΚ στο Πανελλήνιο Εφήβων, καθώς επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης μέρας με 63-36 του Εργοτέλη.
Πηγή: basket.gr

Η ομάδα της Κρήτης ήταν αυτή που προηγήθηκε με 3-4 στα πρώτα λεπτά, μετά το αρχικό 3-0 του ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος» έκανε το δικό του σερί και πέρασε μπροστά με 9-4, ενώ έφθασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (16-6) στο όγδοο λεπτό. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε σημαντικό προβάδισμα με 29-14, τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα και στην αρχή της τρίτης περιόδου «καθάρισε» το παιχνίδι προηγούμενη με 39-18. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς για τον ΠΑΟΚ και έφθασε μέχρι το +27 (55-28) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με το τελικό 63-36.

Δεκάλεπτα: 18-11, 32-18, 53-26, 63-36

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος – Σπυρόπουλος

ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης, Γιανναράς 10 (2), Παλιαχάνης 2, Λαζαρίδης 11, Βλαγκόγιας 2, Μπακάλης 2, Μπέσσας 2, Καραγιώργος 7, Καμπουρίδης 16, Ιατρίδης 6, Ζαμπάκης 3 (1), Κουρόγλου 2.

Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 11 (1), Ξενάκης, Καραταράκης 2, Λαγουδάκης, Τερζάκης 7, Βασιλείου 2, Χασάπης 4, Μανιάδης 4, Πετροσιάν 4, Κεφαλογιάννης , Μέτα 2, Αναστασάκης.

Ζαφειρούδης: «Θέλουμε βελτίωση στην επίθεση»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιώργος Ζαφειρούδης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ο Εργοτέλης ήρθε εδώ με πολλά προβλήματα και δεν μπόρεσε να μας ακολουθήσει. Ήμασταν για μια ακόμη φορά πολύ καλοί στην άμυνα, αλλά στην επίθεση θέλουμε ακόμη πολλά να βελτιώσουμε. Στο αυριανό παιχνίδι θα δείξουμε αν μπορούμε να πετύχουμε τους στόχους μας στη διοργάνωση».