Κάζο αλά Παναχαϊκή του ’73!

Από inpaok.com: Ο ΠΑΟΚ έπαθε μεγάλο κάζο από τον Ατρόμητο χάνοντας στην Τούμπα με 3-4 ενώ προηγούνταν με 3-1 έως το 74′!
Πηγή: inpaok.com

Από τότε που δημιουργήθηκε η Α' Εθνική (το 1959) ο Δικέφαλος έχει δεχθεί 11 φορές τέσσερα γκολ μέσα στην Τούμπα, αλλά αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που δέχθηκε τέσσερα γκολ μέσα στην έδρα του σε ένα ημίχρονο!

Όλα τα γκολ του Ατρόμητου σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, μέσα σε 37 λεπτά (56′ Λε Ταλέκ, 74′ Ούμπιδες, 86′ Παπαδόπουλος και 93′ Τόνσο)!

Ο ΠΑΟΚ έχει δεχθεί μόλις άλλη μία φορά στη ιστορία του τέσσερα γκολ σε ένα 45λεπτο μέσα στην Τούμπα, όταν στις 22/4/1973 έχασε με 3-5 από την Παναχαϊκή (το ημίχρονο ήταν 1-1).

Εκείνη η ήττα του στοίχισε τον τίτλο του πρωταθλήματος τη σεζόν 1972-73, καθώς στο τέλος ο Δικέφαλος έμεινε 2ος στη βαθμολογία με 92 βαθμούς έναντι 94 του Ολυμπιακού του πήρε το τρόπαιο!

Η ομάδα των Πατρών παραμένει η μοναδική στην ιστορία (από τότε που δημιουργήθηκε η Α' Εθνική) που έχει πετύχει πέντε γκολ μέσα στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ σε επίσημο ματς!

Ο Ατρόμητος πάντως υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ σε ένα τεράστιο «κάζο» πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ μέσα σε 37 λεπτά και έτσι πήρε το ρεκόρ της Παναχαϊκής που είχε πετύχει τέσσερα γκολ μέσα σε 40′ λεπτά το 1973 (47′, 82′ Δαβουρλής, 61′ Στραβοπόδης και 87′ Παππάς).

Αναλυτικά τα 11 ματς (από το 1959 που δημιουργήθηκε η Α' Εθνική και μετά) που ο ΠΑΟΚ δέχθηκε τέσσερα (ή περισσότερα γκολ) στην έδρα του είναι τα εξής: