Χρυσός ο Σοφιανίδης στην Τραπεζούντα

Aπό sportsfeed.gr: Με ένα χρυσό, τέσσερα ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο ολοκληρώθηκε για τους Έλληνες αθλητές η τρίτη ημέρα της παγκόσμιας γυμνασιάδας.
Πηγή: sportsfeed.gr

Στον τελικό των 50μ. πεταλούδα η Ηλιάνα Οικονόμου κατέλαβε τη δεύτερη θέση με επίδοση 27.44 βελτιώνοντας το 27.88 που είχε σημειώσει το πρωί στον προκριματικό. Στους άνδρες ο Πάρις Ράπτης κατετάγη πέμπτος με 25.46. Στα 100μ. ύπτιο η Όλγα Ντάλλα τερμάτισε δεύτερη με 1:03.78 βελτιώνοντας το 1:04.21 που είχε σημείωσε λίγες ώρες νωρίτερα. Στο ίδιο αγώνισμα ο Νίκος Σοφιανίδης κατέκτησε την πρώτη θέση με 54.73 που αποτελεί ρεκόρ γυμνασιάδας.

Στα 200μ. μεικτή η Γεωργία Παυλοπούλου τερμάτισε δεύτερη με 2:20.50 βελτιώνοντας το 2:22.12 που είχε από τον Φεβρουάριο, ενώ ο Ράπτης τερμάτισε τέταρτος με 2:07.95 το οποίο αποτελεί ατομικό ρεκόρ καθώς είχε 2:09.93 από τον Μάρτιο. Στα 400μ. ελεύθερο η Παρασκευή Κρητικού κατετάγη πέμπτη με 4:30.43 και ο Δημήτρης Μανιός τρίτος με 4:03.10. Στα 4×100μ. ελεύθερο γυναικών η τετράδα Μπάκα-Οικονόμου-Ραυτοπούλου-Παυλοπούλου κατέκτησε τη δεύτερη θέση με 3:49.01, ενώ στους άνδρες η τετράδα Γεωργαράκης-Ράπτης-Ανδρουλιδάκης-Γιενκιανίδης τερμάτισε τέταρτη με 3:35.59.