Ασημένιος ο Σοφιανίδης!

Από sportsfeed.gr: Δύο χρυσά, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα μετάλλια ήταν ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής την πρώτη ημέρα της παγκόσμιας γυμνασιάδας που ξεκίνησε στην Τραπεζούντα.
Πηγή: sportsfeed.gr

Στον τελικό των 100μ. ελεύθερο η Βασιλική Μπάκα τερμάτισε πρώτη με χρόνο 56.45 βελτιώνοντας το προηγούμενο ατομικό της ρεκόρ (56.47) που είχε από τον Απρίλιο του 2015. Στο αγώνισμα των ανδρών ο Γιάννης Γεωργαράκης κατετάγη τρίτος με επίδοση 52.19. Στα 200μ. πρόσθιο η Ελένη Κοντογεώργου τερμάτισε πρώτη με χρόνο 2:34.95. Στο ίδιο αγώνισμα ο Κώστας Μερετσόλιας ήρθε τρίτος με επίδοση 2:18.79.

Στα 50μ. ύπτιο ο Νίκος Σοφιανίδης κατέλαβε τη δεύτερη θέση με χρόνο 25.57. Ήταν το τρίτο μετάλλιο του νεαρού αθλητή μέσα σε επτά ημέρες αφού στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων είχε κατακτήσει δύο χάλκινα. Στα 50μ. ύπτιο η Όλγα Ντάλλα τερμάτισε έκτη με 30.11 βελτιώνοντας το ατομικό ρεκόρ (30.30) που είχε σημειώσει στον προκριματικό του αγωνίσματος. Τέλος στα 4×100μ. ελεύθερο mixed η τετράδα Γεωργαράκης, Μπάκα, Ανδρουλιδάκης και Ραυτοπούλου κατέλαβε την τέταρτη θέση με 3:41.23.