Δεύτερη δύναμη ο ΠΑΟΚ

Από acpaok.gr: Τη δεύτερη θέση στη συνολική βαθμολογία του πανελληνίου πρωταθλήματος μαραθώνιας κολύμβησης κατέκτησε ο ΠΑΟΚ στη λίμνη Βεγορίτιδα.
Πηγή: acpaok.gr

Στην τρίτη μέρα των αγώνων οι κολυμβητές του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν το ασημένιο μετάλλιο στο ομαδικό των 5 χλμ. για αθλητές και αθλήτριες κάτω των 19 ετών, αλλά και στο αντίστοιχο αγώνισμα για τις ηλικίες 14-16 ετών.

Συγκεκριμένα, οι Νικόλαος Καραβίδας, Δήμητρα Καρακώστα, Στυλιανή Οικονομίδου και Αστέριος Δαλδόγιαννης πήραν τη δεύτερη θέση στην κατηγορία U-19 με επίδοση 55:09.90, ενώ την ομάδα U-16 που τερμάτισε σε 56:13.29 αποτελούσαν οι Βασίλειος Αργυρίου, Τζοβάνα – Άννα Σοφιανίδου, Γεώργιος Χατζηβουλγαρίδης και Αικατερίνη Πούλιου.

Η συνολική βαθμολογία: 1. Ολυμπιακός 91, 2. ΠΑΟΚ 58, 3. Άρης 56. Στους αγώνες συμμετείχαν 95 αθλητές και αθλήτριες από 25 συλλόγους.