Κυπελλούχος ο Όλσεν

Από inpaok.com: Η Κοπεγχάγη νίκησε 2-1 την Ααρχους στον τελικό του Κυπέλλου Δανίας που διεξήχθη στο «Πάρκχεν» της πρωτεύουσας της σκανδιναβικής χώρας
Πηγή: inpaok.com

και κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο τρόπαιο στο θεσμό και έβδομο συνολικά, φτάνοντας τους 21 εγχώριους τίτλους, ενώ βρίσκεται +7 στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, τέσσερις αγωνιστικές πριν τη λήξη της διοργάνωσης, οπότε και «αγκαλιά» με το νταμπλ.

Ο Γιόργκενσεν έδωσε προβάδισμα στους νικητές στο 29', ισοφάρισε ο Ρασμούσεν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να «καθαρίσει» η Κοπεγχάγη με τον Κβιστ στο 78'.

Ο Ρόμπιν Όλσεν που αγωνίζεται ως δανεικός από τον ΠΑΟΚ στην ομάδα από τη Δανία δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής, αφού προτιμήθηκε να καθίσει κάτω από τα γκολποστ της Κοπεγχάγης ο Καμίνσκι και όχι ο υψηλόσωμος Σουηδός πορτιέρο.