Η προϊστορία με τη Βέροια (εντός) ...

Σε σύνολο 16 αγώνων που έχουν γίνει ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Βέροια για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής και της Super League, με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ, ο απολογισμός είναι: 12 νίκες του ΠΑΟΚ, 1 νίκη της Βέροιας και 3 ισοπαλίες.

Η μοναδική νίκη της Βέροιας μέσα στο γήπεδο της Τούμπας σημειώθηκε στις 28 Ιανουαρίου 1968 (και όχι στις 21/1/68 όπως είναι καταχωρημένο σε πολλά ιστορικά βιβλία…) επικράτησε με 2-1 χάρη στα γκολ των Παπαφωτίου (12’) και Μήτα (69’΄) με τον Αφεντουλίδη να ισοφαρίζει προσωρινά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 46’ για τον ΠΑΟΚ.

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του ΠΑΟΚ είναι αυτή με σκορ 5-0 και σημειώθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 1971 με τα γκολ των Κούδα (2’), Αποστολίδη 91’), Παρίδη (68’, 76’), Σαράφη (75’).

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΑΓΩΝΑΣΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ06/11/1966ΠΑΟΚ – Βέροια3-128/01/1968ΠΑΟΚ – Βέροια1-207/10/1968ΠΑΟΚ – Βέροια2-121/03/1971ΠΑΟΚ – Βέροια0-019/12/1971ΠΑΟΚ – Βέροια5-004/12/1977ΠΑΟΚ – Βέροια2-011/01/1987ΠΑΟΚ – Βέροια0-027/09/1987ΠΑΟΚ – Βέροια5-108/12/1996ΠΑΟΚ – Βέροια0-021/12/1997ΠΑΟΚ – Βέροια3-1

17/01/2016ΠΑΟΚ - Βέροια2-1

Ρίχνοντας μια ματιά στο πρόσφατο παρελθόν στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην Τούμπα, ήταν 8 Δεκεμβρίου του 2007, όταν ο ΠΑΟΚ είχε αντιμετωπίσει μετά από 8 χρόνια σαν γηπεδούχος την ομάδα της Βέροιας και ο Δικέφαλος είχε κερδίσει με 2-0.

Ήταν η περίφημη πλέον "χρονιά των σαρδελών" και εκείνη την ημέρα το σκορ το είχε ανοίξει ο Ισπανός Τόνι Γκονζάλες στο 3', ενώ  στο 52΄ο Νοτιοαφρικανός επιθετικός Γκλεν Σάλμον είχε γράψει το 2-0.

Γεωργιάδης, Μπαλάφας, Βαγγελής και Ηλιάδης ξεχώρισαν για τον Δικέφαλο, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του πρώην προπονητή του ΠΑΟΚ Λες Σάνον, ο οποίος λίγες μέρες (2/12/2007) νωρίτερα είχε φύγει από τη ζωή .

Στο γήπεδο έδωσαν το παρόν περίπου 20.000 θεατές, στηρίζοντας την ομάδα, σε μια περίοδο που οι εμφανίσεις της ήταν απογοητευτικές!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Φερνάντεζ, Γκονζάλες (66' Λάκης), Μπαλάφας, Μπαϊάνο, Μελίσσης, Κνολ, Χαραλάμπους, Ηλιάδης, Γεωργιάδης, Σάλμον (89' Βρύζας), Βαγγέλης (83' Χριστοδουλόπουλος)

Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς): Τερόλ, Κόλτζος, Αλεξίου, Σαμαράς, Κλινέ, Στεφανίδης, Μεντόζα (69' Ζέεντορφ), Μπικόφσκι, Κριβοκάπιτς, Τσιμπλίδης (80' Πάεζ), Ερέρα (90' Ράτιτς)

Δείτε πλάνα από το παιχνίδι, απολαμβάνοντας Γ. Μίνο:

Μετά το τέλος του αγώνα ο Φερνάντο Σάντος είχε δηλώσει:

"Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο ξεκινήσαμε πολύ καλά και καταφέραμε να προηγηθούμε γρήγορα. Μετά το 10ο λεπτό κάναμε τα γνωστά λάθη, δηλαδή βιαστικές κινήσεις, αφήναμε αμαρκάριστους τους αντίπαλους κι όταν είχαμε την μπάλα κάναμε περιττές ενέργειες. Δεν είχαμε καλή κυκλοφορία και γι' αυτό η Βέροια κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει την κατάσταση, αλλά να πάρει και τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και το 45ο λεπτό. Δεν θα ήταν άδικο ένα σκορ 1:1 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη βελτιωθήκαμε αρκετά, καταφέραμε να σκοράρουμε και πάλι, είχαμε διάθεση να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο κι αυτό οδήγησε στη δημιουργία πολλών ακόμη ευκαιριών. Θεωρώ δίκαιη τη νίκη μας, κυρίως για την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου. Σημασία έχει ότι πήραμε τους τρεις πόντους, οι οποίοι μας δίνουν δύναμη για τη συνέχεια.

Ο Γεωργιάδης είναι υπόδειγμα επαγγελματία ποδοσφαιριστή. Είναι ένας εγκεφαλικός παίκτης, ο οποίος παρά την ηλικία του συνεχίζει να αγωνίζεται σαν νέος. Η ποιότητα αυτού του παίκτη είναι πολύ μεγάλη και αν θυμάστε γι' αυτό το θέμα μίλησα και στη συνέντευξη τύπου της Πέμπτης. Συγκεκριμένα ότι η ηλικία μερικές φορές δεν παίζει το σημαντικότερο λόγο, αλλά η ποιότητα. Τέλος, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους φίλους της ομάδας μας που ήρθαν στο γήπεδο και υποστήριξαν με τόση θέρμη τους παίκτες μας. Αποδείχτηκε για άλλη μία φορά πόσο σημαντικοί είναι για εμάς και πόσο αυτή η ομάδα παίρνει δύναμη και ζωή από την παρουσία τους στις κερκίδες της Τούμπας."

2012-13, ΠΑΟΚ - Βέροια 2-0. Το παιχνίδι έγινε στην Τούμπα στις 6/4/2013 στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής της Super League με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί 2-0 παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο.

Στο πρώτο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, κράτησε την μπάλα παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στο χώρο της μεσαίας γραμμής και θα μπορούσε να ανοίξει πριν το 34ο λεπτό το σκορ, αν εκμεταλλευόταν τις καλές ευκαιρίες που είχε με τους Ολίσε και Λόρενς.

Σε εκείνο το λεπτό ο Λίνο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, την κεφαλιά την πήρε ο Σάλπι, η μπάλα πήγαινε προς την εστία της Βέροιας, Μοκάκε και Λόπεζ μπερδεύτηκαν και δεν μπόρεσαν να διώξουν, πάνω στη γραμμή, με αποτέλεσμα αυτή να πάει στο πλεκτό. Ο Δικέφαλος στο πρώτο ημίχρονο έχοντας απέναντί του μια ομάδα που δεν κλείστηκε έπαιξε κυρίως από τις πτέρυγες δημιουργώντας καταστάσεις στην εστία του Λόπεζ.

Στο 84' ο Ολίσε από τα δεξιά ξέφυγε από τον Αμανατίδη, την κατάλληλη στιγμή έσκαψε την μπάλα που πήγε στον Κλάους και αυτός με κεφαλιά έκανε το 2-0, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Σίλντεφελντ, Κατσουράνης. Λίνο, Λάζαρ (65' Φωτάκης), Κάτσε, Καμαρά, Ολίσε, Λόρενς (78' Γεωργιάδης), Σαλπιγγίδης (65' Αθανασιάδης).

Βέροια: Λόπεζ, Ορέστες, Τζημογιάννη, Μπερτέν, Αμαραντίδη, Γκιγιέρμο (64' Ρεάνο), Καλογέρη, Ολαϊτάν, Μπαρκάν (69' Καλτσάς), Μοκάκε (82' Παυλίδης), Ιωάννου..

2013-14, ΠΑΟΚ Βέροια 4-1. Ολίσε, Μαντούρο, Σαλπιγγίδης (2), οι σκόρερς.

Με το καλημέρα (1ο λεπτό) ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Ολίσε, μπαίνοντας αυτή τη φορά πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από τους λίγους θεατές που ανηφόρισαν στην Τούμπα, ήρθε και το 2-0 στο 4' με τον Μαντούρο να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να αναγκάζει τον Καντιμοίρη να μαζέψει νωρίς νωρίς για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του.

Ο Δικέφαλος ήταν η ομάδα που είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς και στο 14' με κεφαλιά του Σαλπιγγίδη, ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 3-0... Η Βέροια πέτυχε στο 56ο λεπτό με τον Γκονσάλβες να μειώσει, αλλά στο 66' ο Δικέφαλος βρήκε την ευκαιρία να κάνει το 4-1 με τρόπο μάλιστα πανομοιότυπο με αυτόν που σημειώθηκε το 3ο γκολ. Κόρνερ του Λούκας, από τα δεξιά πρώτη κεφαλιά του Κατσουράνη (προς τα πίσω) και τελείωμα της φάσης από τον Σαλπιγγίδη.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης (71' Τζιόλης), Σκόνδρας,  Μαντούρο, Κάτσε, Ολίσε, Λούκας (71' Γεωργιάδης), Βούκιτς (78' Νίνης), Σαλπιγγίδης.

2014-15, ΠΑΟΚ Βέροια 4-1, για την 8η αγωνιστική, στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος ... Τα γκολ του Δικεφάλου τα σημείωσαν οι: Μακ στο 25', Σαλπιγγίδης 42', Κάτσε στο 56', Κλάους στο 79' και για τη Βέροια μείωσε στο 83' ο Μπεν μετά από λάθος του Κατσικά.

ΠΑΟΚ: Γλύκος. Ρατς, Τζιόλης, Κατσικάς, Κίτσιου, Κάτσε (69' Μαντούρο), Γκολάσα, Τζανδάρης, Μακ, Αθανασιάδης (80' Περέιρα), Σαλπιγγίδης (62' Παπαδόπουλος).

2015-16, ΠΑΟΚ Βέροια 2-1,για την 18η αγωνιστική. Το σκορ άνοιξε στο 43' με πέναλτι ο Μπερμπάτοφ, η Βέροια ισοφάρισε στο 64' με τον Μαγέφσκι, για να έρθει στο 74' ο Κλάους να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ...

ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Κοροβέσης, Μαλεζάς (46' Χαρίσης), Βίτορ, Σκόνδρας, Τζιόλης, Κάτσε, Ζάιρο (68' Μυστακίδης), Μπερμπάτοφ, Μακ (77' Πέλκας), Αθανασιάδης.