Ιστορικό ντόρτι στον Πειραιά! (pics-vid)

Σαν σήμερα στις 4/1/1976, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό, σε παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1975-1976

Ο Δικέφαλος με τον Γκιούλα Λόραντ στον πάγκο του, μπροστά σε 40.000 θεατές (39.039 τα εισιτήρια), ανάμεσά τους και χιλιάδες ΠΑΟΚτσήδες, πήρε ένα εκκωφαντικό διπλό, συντρίβοντας την ομάδα του Πειραιά με 0-4!

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού από καθιερώσεως της Α' Εθνικής κατηγορίας, μια ήττα που έφερε πολλή γκρίνια στις τάξεις του και την απομάκρυνση άρον άρον, του τεχνικού της ομάδας Βικ Μπάκιγχαμ!

Το 0-4 δεν ήταν απλά μια νίκη, αλλά η νίκη η οποία άνοιξε διάπλατα τον δρόμο για την κατάκτηση λίγους μήνες αργότερα του Πρωταθλήματος, καθώς άπαντες γύρω από την ομάδα (κόσμος, διοίκηση, παίκτες) αντιλήφθηκαν πως οι δυνατότητες της ομάδας ήταν τεράστιες...

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς δείχνοντας στους γηπεδούχους πως δεν κατέβηκε στον Πειραιά για να παίξει για το «Χ», αλλά θα πάλευε για τη νίκη χτυπώντας το ματ στα ίσα!

Το σκορ άνοιξε ο Τερζανίδης στο 24', ακολούθησαν δύο γκολ του Κούδα στο 56' και 72΄, για να διαμορφώσει το τελικό 0-4 ο Γκουερίνο στο 78'.

Το 0-4 αδικεί τον ΠΑΟΚ, καθώς θα μπορούσε άνετα να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ σε ακόμη μεγαλύτερα επίπεδα, αν ο Βαμβακόπουλος δε σταματούσε με ανύπαρκτο οφ σάιντ τον Τερζανίδη αγνοώντας τον βοηθό του ή αν ο χαλκέντερος μέσος μας, ήταν πιο τυχερός στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όταν το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Κελεσίδη, τον οποίον δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε αποφύγει σαν σταματημένος.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Φουντουκίδης, Αναστασιάδης, Τερζανίδης, Κούδας και από τον Ολυμπιακό διασώθηκαν οι Λοσάντα, Καραβίτης, Γαλάκος

Ολυμπιακός: Κελεσίδης, Λιόλιος, Γκλέζος, Σιώκος, Αγγελής (46' Κυράστας), Βασιλόπουλος (74' Σταυρόπουλος), Καραβίτης, Συνετόπουλος, Λοσάντα, Κρητικόπουλος, Γαλάκος

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Γούναρης, Πέλλιος, Φουντουκίδης, Ιωσηφίδης, Αναστασιάδης (75' Γκουερίνο), Αποστολίδης, Σαράφης, Κούδας, Κερμανίδης (78' Ορφανός), Τερζανίδης

* Τη σεζόν 1975-1976, οι παίκτες του Γκιούλα Λόραντ πέτυχαν σε σύνολο 30 αγώνων: 21 νίκες, 7 ισοπαλίες, ενώ ηττήθηκαν μόλις δύο φορές, από Γιάννινα εκτός και Ατρόμητο εντός, με την τελευταία ήττα να έρχεται την προτελευταία αγωνιστική από τον Ατρόμητο στην Τούμπα σε αδιάφορο παιχνίδι, καθώς το πρωτάθλημα ήταν ήδη εξασφαλισμένο.

* Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τη χρονιά έχοντας πετύχει 60 τέρματα (καλύτερη επίθεση!), ενώ δέχτηκε 17 (καλύτερη άμυνα!). Είναι από τις περιπτώσεις που οι αριθμοί λένε την αλήθεια...

Αναλυτικά το ρόστερ του ΠΑΟΚ την σεζόν 1975-1976:

Γιάννης Γούναρης: Γεννήθηκε στις 15-3-1952 στη Θεσσαλονίκη. Αγωνιζόταν στον ΠΑΟΚ από την περίοδο 1970-71. Συμμετοχές '75-'76: 29

Κώστας Ιωσηφίδης: Γεννήθηκε στις 19-1-1952 στη Βυρώνεια Σερρών. Ντεμπούτο την περίοδο 1971-72 με ΑΕΚ. Συμμετοχές '75-'76: 29

Αρίσταρχος Φουντουκίδης: Γεννήθηκε στις 13-2-1942 στον Άγιο Παντελεήμονα Κιλκίς. Η πρώτη του συμμετοχή ήταν την περίοδο 1966-67. Συμμετοχές '75-'76: 25

Μπλάντεν Φούρτουλα: Γεννήθηκε στις 18-12-1950 στη Γιουγκοσλαβία. Η πρώτη του με τον ΠΑΟΚ την πρώτη αγωνιστική της περιόδου 1975-76 στην ΤΟΥΜΠΑ (με ΠΑΟ 3-1). Συμμετοχές '75-'76:30

Φιλώτας Πέλλιος: Γεννήθηκε στις 17-3-1953. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1972-73 (19η με Τρίκαλα 4-0). Συμμετοχές '75-'76: 30

Χρήστος Τερζανίδης: Γεννήθηκε στις 19-2-1945 στο Μελισσοκομείο Καβάλας. Αγωνιζόταν από την περίοδο 1968-69. Συμμετοχές '75-'76: 6 και γκολ: 2

Παναγιώτης Κερμανίδης: Γεννήθηκε στις 14-7-1950. Αποκτήθηκε από την Μ.Τ.Κ. Βουδαπέστης. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1973-74. Συμμετοχές '75-'76: 28 γκολ: 5

Σταύρος Σαράφης: Γεννήθηκε στις 18-1-1950 στην Επανομή. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1967-68. Συμμετοχές '75-'76: 24, γκολ : 11

Κούλης Αποστολίδης: Γεννήθηκε στις 3-3-1946 στη Θεσσαλονίκη. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1963-64. Συμμετοχές '75-'76: 29, γκολ: 5

Γιώργος Κούδας: Γεννήθηκε στις 23-11-1946 στη Θεσσαλονίκη. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1963-64. Συμμετοχές '75-'76: 26, γκολ: 14

Νέτο Γκουερίνο: Γεννήθηκε στις 24-3-1950 στη Βραζιλία. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1974-75. Συμμετοχές '75-'76: 30, γκολ: 11

Άγγελος Αναστασιάδης: Γεννήθηκε στις 8-3-1953. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1973-74. Συμμετοχές '75-'76: 28, γκολ: 9

Αχιλλέας Ασλανίδης: Γεννήθηκε στις 6-1-1950 στην Καλαμάρια. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1968-69. Συμμετοχές '75-'76: 12