H προϊστορία με Ατρόμητο στο Κύπελλο

Έξι φορές συναντήθηκαν για το θεσμό του Κυπέλλου ΠΑΟΚ και Ατρόμητος, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί στα τέσσερα παιχνίδια, ο Ατρόμητος σε ένα, ενώ τη σεζόν 1967-1968 η πρόκριση κρίθηκε στο στρίψιμο της δεκάρας!

Αναλυτικά ...

Σεζόν 1964-1965, στις 4/4/1965 για τη φάση των "32": ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 1-0 με γκολ που σημείωσε στο 28' ο Βασιλειάδης, κορυφαίος του Δικεφάλου στο ματς.

Σεζόν 1967-1968, 23/6/1968: Ατρόμητος - ΠΑΟΚ 1-1, με την αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Περιστέρι για την φάση των "16" τότε, να λήγει ισόπαλη (1-1) και η πρόκριση να κρίνεται στο στρίψιμο της δεκάρας. Λεπτομέρειες από το παιχνίδι ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Σαββουλίδης, Βασιλειάδης, Φουντουκίδης, Τάτσης, Κατσικάρης, Μουρατίδης, Λάζος, Λέανδρος, Γιακoυμής, Σαράφης, Αφεντουλίδης.

Σεζόν 1993-1994, στις 22/9/1993, ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 1-0, με γκολ του Χάβου λίγα λεπτά πριν τελειώσει το ματς. Προηγήθηκε εκτέλεση πέναλτι του Αλεξίου, απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου Καμπούρης, ο Χάβος πήρε το ... ριμπάουντ και με δυνατό σουτ σκόραρε!

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Καλφαδόπουλος, Ηλιάδης, Αλεξίου, Χάβος, Γιουκούδης, Οικονομίδης, Αναστασιάδης, Μπορμπόκης, Αντώνας, Καπετανόπουλος

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν στον ίδιο προκριματικό όμιλο (μαζί με Προοδευτική, Βελισσάριο, Εθνικό Αλεξανδρούπολης).

Σεζόν 2000-2001, στις 7/8/2000: ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 1-0. Το ίδιο σκορ ήρθε και στη τέταρτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στην Καλαμαριά, (Φρούσος 81' το γκολ), με τον "Δικέφαλο" να στέφεται στο τέλος της σεζόν Κυπελλούχος, νικώντας στον τελικό την ομάδα του ελληνικού δημοσίου με 4-2... Να θυμίσουμε ότι οι δύο ομάδες βρέθηκαν στον ίδιο προκριματικό όμιλο (μαζί με Παναχαϊκή Καβάλα, Ναυπακτιακό, Αμπελόκηπους).

Μάλιστα εκείνη τη σεζόν στη φάση των ομίλων ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει τον Ατρόμητο και εκτός έδρας (1-2) στις 26/8/2001. Διαβάστε λεπτομέρειες από το παιχνίδι ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Μπορμπόκης, Βενετίδης (46' Κωνσταντινίδης), Μπράτιτς, Καφές (66' Μαραγκός), Τετράτζε, Οκκάς (66' Κατσαμπής), Γεωργιάδης (46' Σπάσιτς), Ναλιτζής (46' Φρούσος), Χασιώτης, Ουντέζε.

Σεζόν 2011-2012, στις 25/1/2012 ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 1-2 (Λίνο 27' - Φυντανίδης 90', Μπρίτο 91' ) Ήττα ντροπή με 1-2 από τον Ατρόμητο στην παράταση και αποκλεισμός για τον πολύ κακό ΠΑΟΚ στην Τούμπα ... Για μια ακόμα χρονιά η ομάδα δεν κατάφερε να κάνει το βήμα παραπάνω και έμεινε εκτός διεκδίκησης του κυπέλλου χάνοντας την πρόκριση μέσα στο σπίτι μας! Θυμηθείτε τι είχε συμβεί στο παιχνίδι, ΕΔΩ

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Λίνο, Ετο (40' Σνάουτσνερ), Τσιρίλο, Μαλεζάς, Γκαρσία, Λάζαρ (84' Ίβιτς), Φωτάκης (46' Μπαλάφας), Σαλπιγγίδης, Ρομπέρ και Αθανασιάδης.

* Η αρχική εικόνα είναι από το παιχίδι πρωταθλήματος που έγινε στις 29/12/1974 ανάμεσα στις δύο ομάδες και διακρίνεται ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου Κωνσταντινίδης να αποκρούσει δυνατό σουτ του Κούδα!