Συναρπαστικό ματς και ... 2-2 στο Αιγάλεω!

Σαν σήμερα στις 14/12/1969 ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα και αντιμετώπισε για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος το Αιγάλεω...

Ο Δικέφαλος με τον Γιένε Τσάκναντι στον πάγκο του, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη καθώς έμεινε στο ισόπαλο 2-2! Η ομάδα μας αν και ανέτρεψε το αρχικό 1-0 των γηπεδούχων παίρνοντας προβάδισμα με 1-2, στο 73' δέχτηκε την ισοφάριση...

Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε 6.000 θεατές  (5.555 τα εισιτήρια) και οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα στο 4ο λεπτό με τον Λάρδα. Στο 14ο λεπτό ο διαιτητής Βαμβακόπουλος έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Κούδα, το εκτέλεσε χλιαρά ο Λάζος, όμως ο Ντουντούμης μπλόκαρε την μπάλα (αρχική εικόνα)! Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές μετά το μισό του πρώτου 45λέπτου, διάστημα στο οποίο οι ενέργειες των Κούδα - Παρίδη, έφεραν την ομάδα κοντά στην ισοφάριση, κάτι που επιτεύχθηκε τελικά στο 25', όταν ο Γιώργος Μακρής με δυνατό μακρινό σουτ νίκησε τον Ντουντούμη!

Στο 51' ο Παρίδης ανατράπηκε από τον Ιορδάνου, δόθηκε το πέναλτι και ο Σαράφης που ανέλαβε αυτή τη φορά να το εκτελέσει σημείωσε το 1-2. Στο 73ο λεπτό, ο Λυκουρίνος σέντραρε από τα δεξιά και ο Σταύρος Μακρής με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-2. Δύο λεπτά πάντως αργότερα ο Βαμβακόπουλος αρνήθηκε νέο πέναλτι υπέρ μας, όταν το σουτ του Ασλανίδη σταμάτησε στο χέρι του Μακρή!

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Σαράφης, Κούδας, Χριστοδούλου...

Η βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής (3-2-1 το σύστημα της βαθμολογίας)

Αιγάλεω: Ντουντούμης, Λυκουρίνος, Μακρής (78' Μπαλλαρίνης), Γιαννακόπουλος, Ιορδάνου, Τσιαμπουρής, Φράγκου, Γρίμμας (46' Κυριακίδης), Λάρδας, Μαρκόπουλος, Σταυρόπουλος

ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου,  Παπαχριστούδης, Φουντουκίδης, Μακρής, Μουρατίδης, Γιακουμής, Παρίδης (74' Ασλανίδης), Σαράφης, Κούδας, Λάζος (58' Κοντογιώργος), Αφεντουλίδης

* Την περίοδο 1969-1970 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση με 75 βαθμούς (3-2-1 το σύστημα της βαθμολογίας), έχοντας 12 νίκες - 17 ισοπαλίες (!) - 5 ήττες, με τέρματα 52-25. Μια θέση που του έδωσε το εισιτήριο της συμμετοχής του στο Κύπελλο Εκθέσεων (μετέπειτα Κύπελλο ΟΥΕΦΑ) της επόμενης σεζόν. Πρώτος σκόρερ του Δικεφάλου ήταν ο Σταύρος Σαράφης με 17 γκολ!

* Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Γιέννε Τσάκναντι, ήταν γνώστης της ελληνικής πραγματικότητας, καθώς είχε ήδη σηκώσει δύο πρωταθλήματα Ελλάδας με την ΑΕΚ. Φημιζόταν για την εργατικότητα και την πειθαρχία του. Ο ερχομός του στην Τούμπα ήταν προσωπική επιλογή του τότε Γενικού Γραμματέα του ΠΑΟΚ, Γιώργου Παντελάκη!