"Καθάρισε" τον ΟΦΗ σε ένα τριαντάλεπτο!

Χωρίς να δυσκολευτεί, ο ΠΑΟΚ κέρδισε σαν σήμερα στις 2/12/1979 στην Τούμπα τον ΟΦΗ με 3-0 σε παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1979-1980...

Ο Δικέφαλος μπροστά σε 12. 000 θεατές (10.375 τα εισιτήρια), έφτασε σε μια άνετη επικράτηση χάρη σε γκολ που σημείωσαν στο 4' και στο 31' ο Γιώργος Κωστίκος και στο 85΄ο Γιάννης Δαμανάκης. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στη Θεσσαλονίκη με σημαντικές απουσίες, κάνοντας το έργο των παικτών του Έγκον Πίχατσεκ ακόμη ευκολότερο!

Η Τούμπα, αλλά και το Καυτανζόγλειο, η Λεβαδειά και η Λάρισα, γήπεδα στα οποία αντιμετωπίσαμε τον ΟΦΗ σαν γηπεδούχοι, αποδείχτηκαν δύσκολες έδρες για αυτόν που πολύ σπάνια έφευγε με θετικό αποτέλεσμα, καθώς σε 40 ματς που έγιναν ως σήμερα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τα 32, επτά ήρθαν ισόπαλα και μόλις μία φορά οι Κρήτες έφυγαν με νίκη (στις 24/1/1993 με 1-2)!

Στο παιχνίδι που έγινε στις 2/12/1979, το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Κωστίκος με δυνατό ευθύβολο σουτ μετά από σέντρα του Γούναρη, στο 16' σε φάουλ που εκτέλεσε ο Κούδας η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βούκμαν, για να έρθει στο 31' και πάλι ο Κωστίκος να σημειώσει το 2-0. Η φάση ξεκίνησε από δυνατό σουτ του Γκουερίνο που απέκρουσε αρχικά ο τερματοφύλακας της κρητικής ομάδας, ο Κωστίκος πήρε το ριμπάουντ και από κοντά σκόραρε και πάλι.

Μέχρι ο διαιτητής Μεσσαλάς να σφυρίξει τη λήξη του 45λεπτου, ο ΠΑΟΚ είχε δύο ακόμη καλές ευκαιρίες με τους Ορφανό - Κωστίκο, ενώ στην επανάληψη η ομάδα έχοντας ουσιαστικά κλειδώσει τη νίκη κατέβασε ταχύτητα. Ο ΠΑΟΚ πάντως συνέχισε να είναι η ομάδα που απειλούσε, στο 59' το σουτ του Βασιλάκου σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι του ΟΦΗ που φάνηκε επιθετικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, για να έρθει στο 85' ο Γιάννης Δαμανάκης μετά από σέντρα του Ορφανού να γράψει το τελικό 3-0...

Στο 55ο λεπτό, τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Γιώργος Κούδας, μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Κοντσίλια, μια φάση που σήκωσε στο πόδι την Τούμπα, με πολλές διαμαρτυρίες του κόσμου τόσο για την ενέργεια του Αυστριακού παίκτη όσο και για τη μη αποβολή του από τον Μεσσαλά!

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ σε εκείνο το παιχνίδι οι Κωστίκος - Κούδας - Ορφανός

ΠΑΟΚ: Φίλης, Γούναρης, Αναστασιάδης, Αποστολίδης Θ., Ιωσηφίδης, Αλαβάντας, Κερμανίδης, Γκουερίνο (46' Δαμανάκης), Κούδας (55' Βασιλάκος), Ορφανός, Κωστίκος

ΟΦΗ:  Βούκμαν, Θεοδωρίδης, Βλάχος, Τσαγγαράκης, Αγιομαμίτης, Γιαλαμάς (70' Αντωνακάκης), Κοντσίλια, Καραΐσκος, Κορωνάκης, Παπαδόπουλος, Φουστανάκης

* Ο Δικέφαλος εκείνη τη χρονιά (1979-1980), ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στην 5η θέση, έχοντας 17 νίκες, 7 ισοπαλίες, 10 ήττες, συγκέντρωσε 41 βαθμούς, με τέρματα 53-33.

* Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρισκόταν για 31 ματς ο Έγκκον Πίχατσεκ (16 νίκες, 6 ισοπαλίες, 9 ήττες), για να τον διαδεχτεί στα τελευταία 3 παιχνίδια ο Γκιούλα Λόραντ (1 νίκη, 1 ισοπαλία, 1 ήττα), ενώ την προηγούμενη σεζόν (1η του Πίχατσεκ στον πάγκο μας), τερμάτισε στην 4η θέση έχοντας σε 34 ματς, 18 νίκες - 9 ισοπαλίες - 7 ήττες