Η πρώτη εγχώρια άλωση του νέου Καραϊσκάκη! (2005)

Σαν σήμερα στις 16/10/2005, ο ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, πήρε διπλό στον Πειραιά με 1-2 από τον γάβρο, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ!

Η ομάδα μας είχε να κερδίσει τον γάβρο στο Καραϊσκάκη από τη σεζόν 1975-1976 (0-4), όμως στο ενδιάμεσο πήρε διπλό στο πρωτάθλημα 1988-1989 (0-1 με Μπορμποκη στο ΟΑΚΑ), καθώς και τη σεζόν 2003-2004 με 1-2 στη Ριζούπολη (Σαλπιγγίδης - Σπάσιτς). Άλλα τρία μεταξύ μας ματς έληξαν ισόπαλα, αυτά των περιόδων: 1986-1987, 1-1 (Σκαρτάδος 67'), 1981-1982, 0-0 και 1977-1978, 0-0.

Πολλά από τα υπόλοιπα μεταξύ μας παιχνίδια κρίθηκαν στο γκολ, ενώ στα περισσότερα από αυτά οι πρωταγωνιστές ήταν τα ... κοράκια, που φρόντισαν άλλοτε έξυπνα και άλλοτε απροκάλυπτα να αλλοιώσουν τα αποτελέσματα, προκαλώντας την οργή μας!

Ο Δικέφαλος με τον Γιώργο Κωστίκο στον πάγκο του, αγωνίστηκε σε άδειο λόγω τιμωρίας γήπεδο, έπαιξε όμως πολύ έξυπνα τον μισητό αντίπαλο και κατάφερε να τον κεράσει για 2η χρονιά στα κοντά το πικρό ποτήρι της ήττας, καθώς την περίοδο 2003-2004 είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ στη Ριζούπολη, όπως προαναφέρθηκε πιο πάνω!

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο που τελείωσε στο 0-0 (δοκάρι ο Μίετσελ στο 3'), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 59ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάγια Τουρέ, το οποίο δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Ντάνι Φερνάντεζ.

Οι λίγοι θεατές που ήταν στις εξέδρες πίστεψαν πως η νίκη είχε κριθεί, όμως λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο γιατί ο ΠΑΟΚ εκείνο το κυριακάτικο απόγευμα έδειξε μέταλλο και χαρακτήρα, τον οποίον ξεδίπλωσε στον αγωνιστικό χώρο στο τελευταίο μισάωρο του παιχνιδιού, μέχρι ο Πελοποννήσιος διαιτητής Σπύρος Βασιλείου να σφυρίξει για τελευταία φορά!

Η ομάδα μας, ήταν φωτιά στις αντεπίθέσεις και αφού αρχικά ισοφάρισε στο 66' με τον Παντελή Κωνσταντινίδη, ένα πεντάλεπτο αργότερα βρέθηκε σε θέση οδηγού στο σκορ, με δράστη και πάλι τον Σβούρα! Μεγάλο παιχνίδι από τον Σικαμπάλα (από δικές του ασίστ και τα δύο γκολ!), ίσως το καλύτερό του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, με το σύνθημα: "Σικαμπάλα, Σικαμπάλα μάθε στον Ριβάλντο λίγη μπάλα", να ... κατοχυρώνεται!

Ευκαιρίες για το 2-2 είχαν στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι, όμως το ευθύβολο σουτ του Τουρέ πέρασε άουτ (78'), ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Ηλιάδης απέκρουσε με κεφαλιά πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Κωνσταντίνου, με τον Φερνάντεζ εξουδετερωμένο! To τελευταίο σφύριγμα του Βασιλείου, κατέγραψε την πρώτη ήττα του γάβρου στο καινούριο Καραϊσκάκη, από ελληνική ομάδα!

γάβρος: Νικοπολίδης, Πάντος, Καψής, Κωστούλας, Γεωργάτος, Τουρέ, Καφές (82' Ντάνι), Ριβάλντο, Οκκάς (67' Μπαμπαγκίντα), Κωνσταντίνου, Τζώρτζεβιτς

ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Ακιέλ, Ουντέζε, Χασιώτης, Χαραλάμποτς (72' οικοδόμος), Ηλιάδης, Μπαλάφας, Μαλαδένης (61' Σικαμπάλα), Κωνσταντινίδης, Σαλπιγγίδης, Μίετσελ (87' Καρυπίδης)

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 2005-2006, τερμάτισε στην 6η θέση με 46 βαθμούς, έχοντας σε 30 ματς, 13 νίκες - 7 ισοπαλίες - 10 ήττες, με τέρματα 44-31.

* Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρέθηκε στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος ο Νίκος Καραγεωργίου (2 παιχνίδια), ακολούθησε ο Γιώργος Κωστίκος (18 ματς) και η χρονιά ολοκληρώθηκε με τον Ίλιε Ντουμιτρέσκου (10 παιχνίδια)