Φοβισμένος χωρίς λόγο...

Για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της περιόδου 2008-2009, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας την αεκ, σε παιχνίδι που έγινε στο ΟΑΚΑ...

Ήταν ένα παιχνίδι κακό ποιοτικά, ο ΠΑΟΚ υπολόγισε περισσότερο από όσο θα έπρεπε την αθηναϊκή ομάδα και έφυγε από το γήπεδο χαμένος, με γκολ που σημείωσε στο 45' ο Τζεμπούρ. Στο πρώτο μισό του παιχνιδιού οι φάσεις βγήκαν με το σταγονόμετρο με τους παίκτες του Σάντος να νοιάζονται κυρίως για το μηδέν στην άμυνα και πολύ λιγότερο για τη δημιουργία παιχνιδιού... Μοναδικός προωθημένος στην αρχική 11άδα μας ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, ο οποίος όμως στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν εντελώς αποκομμένος από την υπόλοιπη ομάδα, που έπαιζε αρκετά μέτρα πίσω του.

Στο 66' ο Πάμπλο Κοντρέρας είδε την κόκκινη του Καλόπουλου, καθώς χτύπησε τον Τζεμπούρ, δίνοντάς του κλωτσιά μπροστά στα μάτια του ρέφερι, μια αψυχολόγητη ενέργεια που ουσιαστικά έσβησε τις όποιες ελπίδες μας για να πάρουμε κάτι από το ματς! Πάντως δύο λεπτά αργότερα το απευθείας φάουλ του Γκαρσία από τα δεξιά, έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι.

αεκ (Μπάγεβιτς): Σάχα, Χουανφράν, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Γεωργέας, Ενσαλίβα, Πελετιέρι, Καφές (90+' Χετεμάι), Εντίνιο (81' Πλιάτσικας), Τζεμπούρ, Μπλάνκο (90+' Παυλής)

ΠΑΟΚ (Σάντος): Χαλκιάς, Δάρλας, Κοντρέρας, Μάρκος Αντόνιο, Σνάουτσνερ, Γκαρσία, Βερόν, Ιβιτς (57' Μπακαγιόκο), Λάκης (24' Βιεϊρίνια, 68' Μαλεζάς), Κωνσταντινίδης, Μουσλίμοβιτς

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 2008-2009 τερμάτισε στη 2η θέση της βαθμολογίας -στην κανονική περίοδο- με 63 βαθμούς, έχοντας 18 νίκες, 9 ισοπαλίες και 3 ήττες, με τέρματα 39-16! Μπήκε πρώτος στα play offs με 3 βαθμούς, όμως στη μίνι αυτή διοργάνωση δεν τα κατάφερε και πέρασε τελικά μόνο τη Λάρισα, έχοντας στα 6 παιχνίδια 2 νίκες και 4 ήττες, μένοντας πίσω από βάζελο και αεκ

Δηλώσεις Σάντος: "Η αεκ νίκησε δίκαια. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν αντάξιοι των προσδοκιών» δήλωσε φανερά απογοητευμένος ο Φερνάντο Σάντος και στάθηκε στο μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση: «Δεχθήκαμε το γκολ στο φινάλε του α' ημιχρόνου σε μία στιγμή που παίζαμε με δέκα παίχτες. Μας πίεσε πολύ η αεκ και μας δυσκόλεψε. Απ' εκεί κει πέρα είπαμε ότι πρέπει να αλλάξουμε τη νοοτροπία μας. Ανεβάσαμε την απόδοσή μας, φτάσαμε πιο κοντά στην αντίπαλη εστία, αλλά δυστυχώς μείναμε με δέκα παίχτες και τα πράγματα έγιναν πολύπλοκα. Το τελευταίο διάστημα είμαστε νωθροί στα εκτός έδρας παιχνίδια. Ρώτησα τον Κοντρέρας και μου είπε ότι δεν το ήθελε. Δεν έχω δει τη φάση, όμως αναγνωρίζω ότι χτύπησε τον αντίπαλο".