Ήττα - σοκ από την Καστοριά στην Τούμπα!

Στην 62η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 2003-04 μετείχαν συνολικά 52 ομάδες (16 Α' εθνικής, 16 Β' εθνικής και 20 Γ' εθνικής κατηγορίας). Διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.

Ο Κυπελλούχος της περασμένης σεζόν ΠΑΟΚ, αφού απέκλεισε στον πρώτο γύρο τη Λάρισα σε διπλά ματς (1-1 και 3-0), στον δεύτερο το Αιγάλεω (1-1 και 1-0), κληρώθηκε στη συνέχεια με την Καστοριά...

Το πρώτο παιχνίδι έγινε σαν σήμερα στις 7/1/2004 και "οι γουναράδες" έφυγαν με το διπλό από την Τούμπα, χάρη σε γκολ που σημείωσε ένας παλιός μας παίκτης, ο Δημήτρης Καπετανόπουλος ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε στο 25' (όπως διακρίνεται στην photo που ακολουθεί), η Καστοριά. Σε εκείνη τη φάση ο Βόκολος έκοψε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή σε διείσδυση του Σουλτανίδη και ο διαιτητής Νταμπώσης έδειξε το σημείο του πέναλτι.  Το γκολ αυτό αποσυντόνισε ακόμη περισσότερο τον ΠΑΟΚ και λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Ευθυμιάδης μόνος με τον Ατματσίδη σούταρε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αναστασιάδης πέρασε τον Γιανιτσανάκη στη θέση του Καραδήμου για να ενισχύσει την επιθετική μας γραμμή, αλλά ελάχιστα αυτό άλλαξε την κακή εικόνα του Δικεφάλου. Έτσι στο 55' ο Σουλτανίδης μετά από λάθος της άμυνας έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 58' με τον Γιασεμή και στο 73' με τον Σαλπιγγίδη, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι μόλις 2.000 θεατές (1.633 τα εισιτήρια, μιλάμε για εποχή Γούμενου) που ανέβηκαν εκείνο το απόγευμα στην Τούμπα, είδαν έναν πολύ κακό ΠΑΟΚ να απειλεί ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους, στο 84' όταν ο Γιασεμή είχε την καλύτερη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ... Σε ανάποδο ψαλίδι που επιχείρησε σε εκείνο το λεπτό,  η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι του Συμεωνίδη και πέρασε άουτ,  ενώ στο 88' ακυρώθηκε σαν οφ σάιτ το γκολ που σημείωσε ο Κύπριος επιθετικός μας.

Η γκρίνια και οι αποδοκιμασίες που ακούστηκαν με το σφύριγμα της λήξης, έδωσαν στη συνέχεια τη θέση τους σε προτροπές για νίκη επί του γάβρου στο εκτός  έδρας ματς πρωταθλήματος που ακολουθούσε (πήραμε διπλό στη Ριζούπολη με 1-2 στις 11/1/2004)...

ΠΑΟΚ: Ατµατσίδης, Κούτσης (80΄ Μπαλοδήµος), Φουτσίνι, Βόκολος, Θεοδωρίδης (50' Σπάσιτς), Καρυπίδης, Καραδήµος (46΄ Γιαννιτσανάκης), Χάγκαν, Γιασεµή

Καστοριά: Συµεωνίδης, Λαζαρίδης, Ραντουκάνοφ, Καπετανόπουλος, Καλαφάτης (80΄ Μάνος), Σέου, Καρκαλέτσης (86΄ Τσαναξίδης), Νικολάου, Ευθυµιάδης (90΄ Βέλκοφ), Παντελιάδης, Σουλτανίδης

Δηλώσεις Άγγελου Αναστασιάδη: "Αυτό που συνέβη ήταν ότι χειρότερο για το ξεκίνημα του 2004. Είχαμε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και φάνηκε ότι δεν ήμασταν στο γήπεδο! Τα μυαλά μας ήταν αλλού... Από εκεί και πέρα στο δεύτερο ημίχρονο αποφασίσαμε να σοβαρευτούμε και παρουσιαστήκαμε κάπως καλύτεροι. Η μπάλα και ο Θεός τιμωρεί, δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Παίξαμε μετά από πολύ καιρό ένα επίσημο παιχνίδι και ίσως τελικά ενόψει του αγώνα με τον ολυμπιακό να μην υπάρχουν μόνο αρνητικά αλλά και θετικά στοιχεία! Πρέπει να σοβαρευτούμε γιατί έτσι θα έχουμε προβλήματα. Η Καστοριά έχει τώρα το μεγάλο αβαντάζ στην υπόθεση πρόκριση"