27/9/1978: Το 2-0 αποδείχθηκε ... λίγο! (vid)

Σαν σήμερα στις 27/9/1978, πραγματοποιήθηκε ο επαναληπτικός αγώνας του Κυπέλλου Κυπελλούχων, ανάμεσα στην ελβετική Σερβέτ και τον ΠΑΟΚ...

Ο Δικέφαλος πήγε στη Γενεύη έχοντας το 2-0 υπέρ του στο πρώτο παιχνίδι που έγινε δύο εβδομάδες νωρίτερα στη Θεσσαλονίκη, αλλά βρήκε μπροστά του έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, ο οποίος βέβαια είχε χτυπήσει καμπανάκι από το ματς της Τούμπας, παρά την ήττα του σε εκείνη την αναμέτρηση.

Οι Ελβετοί έπαιξαν από την αρχή φουλ επίθεση, ο ΠΑΟΚ με διπλή ζώνη άμυνας προσπαθούσε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Φίλη, καθώς έτσι επέλεξε να στήσει την ομάδα ο Έγκον Πίχατσεκ. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Νέτο Γκουερίνο που έπαιζε στο χώρο της σέντρας, περιμένοντας να βγει σε κάποια κόντρα.

Μετά από ένα πιεστικό πρώτο 25λεπτο, οι παίκτες μας ισορρόπησαν ως ένα βαθμό το παιχνίδι, αλλά ήδη από το 15' ήμασταν πίσω στο σκορ με 1-0, μετά από γκολ που σημείωσε στο 15' ο Πφίστερ με δυνατό σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής. Με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Ο ΠΑΟΚ με νύχια και με δόντια κρατούσε το σκορ σε αυτά τα επίπεδα, αλλά στο 64΄ο Χάμπεργκ έκανε το 2-0.

Μετά το 2-0, ο Πίχατσεκ κατάλαβε πως η αμυντική τακτική δεν οδηγεί πουθενά και δειλά δειλά η ομάδα βγήκε στην επίθεση! Ενδεικτικό του σκηνικού που επικρατούσε στο παιχνίδι είναι πως ο ΠΑΟΚ κέρδισε το πρώτο κόρνερ στο 66'!!!

Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε η Σερβέτ αποκτά σκορ πρόκρισης με τον Ελία Βέμπερ και ο ίδιος στο 88' σημείωσε το τελικό 4-0! Μια βαριά ήττα που όμως με τον τρόπο που έπαιξε οι ΠΑΟΚ, έμοιαζε αναμενόμενη...

Σερβέτ: Ένγκελ, Λούντελ, Μίτσφελυ, Τριγκερώ, Κιγιώ, Μπαρμπερίς, Πφίστερ, Κούπερσαλ (46' Ελία),  Χάμπεργκ, Αντρέ, Βαλεντίνι

ΠΑΟΚ: Φίλης, Γούναρης, Αποστολίδης, Ιωσηφίδης (86' Αλαβάντας), Δαμανάκης, Κερμανίδης, Σαράφης, Γκουερίνο (61' Κωστίκος), Κούδας, Ορφανός