"Έκλεψε" την ισοπαλία στις καθυστερήσεις!

Το πρωτάθλημα της περιόδου 1961-62 ήταν το τρίτο που διεξήχθη σε μορφή εθνικής κατηγορίας. Την τελευταία του αγωνιστική (30ή), ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Πανελευσινιακό, σαν σήμερα στις 17/6/1962...

Κρίσιμο παιχνίδι για τους γηπεδούχους που βρισκόταν στις τελευταίες θέσεις και ήθελαν τη νίκη και τον συνδυασμό αποτελεσμάτων για να σωθούν έστω και στα μπαράζ! Στο πρώτο ημίχρονο λίγες ήταν οι καλές φάσεις που καταγράφηκαν στο ματς και από αυτές ξεχωρίζουν:

24ο λεπτό: Ο Τασόπουλος με το σώμα απομάκρυνε κοντινό σουτ του Σαριμπεγιόγλου

34ο λεπτό: Βολέ του Λέανδρου, απέκρουσε ο Λογοθέτης δύσκολα σε κόρνερ

39ο λεπτό: Ο Λογοθέτης έχασε την έξοδο, ο Λέανδρος σούταρε στην ανυπεράσπιστη εστία, αλλά ο Μαυρίκης απέκρουσε επί της γραμμής

45ο λεπτό: Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ!  Ο Μίχας τροφοδότησε τον Σαριμπεγιόγλου που σούταρε, η μπάλα άλλαξε πορεία βρίσκοντας τον Τασόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Πρόγιου

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έπαιξαν αμυντικά για να κρατήσουν το σκορ και ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες...

58ο λεπτό: Ο Βασιλειάδης εκτέλεσε φάουλ, ο Λογοθέτης δύσκολα απέκρουσε

60ό λεπτό: Ο Πρόγιος σταματάει την αντεπίθεση του Πανελευσινιακού πέφτοντας στα πόδια του Σαριμπεγιόγλου!

69ο λεπτό: Ο Μουρατίδης από καλή θέση σούταρε άουτ και στο επόμενο λεπτό το σουτ του Βασιλειάδη πέρασε άουτ

90ό λεπτό: Ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, το εκτέλεσε ο Βασιλειάδης με πάσα στον Ραπτόπουλο που πέτυχε την ισοφάριση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανελευσινιακός: Λογοθέτης, Παρθενίου, Φακιολάς, Δούκας, Καραβασίλης, Μαυρίκης, Μίχος, Μερτίκας, Δήμας, Σαριμπεγιόφλου, Αδάμ

ΠΑΟΚ: Πρόγιος, Χασιώτης, Πετρίδης, Τασόπουλος, Νικολαΐδης, Ραπτόπουλος, Λέανδρος, Βασιλειάδης, Γιακουμής, Μουρατίδης, Κεμανίδης

* Τη σεζόν 1961-1962 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 6η θέση με 12 νίκες, 6 ισοπαλίες, 12 ήττες. Συγκέντρωσε 60 βαθμούς (3-2-1 το σύστημα της βαθμολογίας) με τέρματα 31-43!

* Ο Δικέφαλος είχε τον Αυστριακό Κάρλ Ντούρσμπεκτ στον πάγκο του από την αρχή της χρονιάς (όπως και ολόκληρη της επόμενη, πράγμα σπάνιο για ΠΑΟΚ!)

* Στην αρχική photo διακρίνεται ο τερματοφύλακας της Δόξας να μπλοκάρει την μπάλα υπό το βλέμμα συμπαικτών του και αντιπάλων, στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τους Δραμινούς για την 29η αγωνιστική