Αστεράτος ΠΑΟΚ!

Για τη φάση των play offs του Championsleague, ο ΠΑΟΚ ήξερε πως θα χει δύσκολο έργο απέναντι στην Μπενφίκα.
Προπονητής της Κερκίδας

Ο προπονητής της κερκίδας έχει την εικόνα του χθεσινού ματς και είναι έτοιμος να σας την προσφέρει. Ο ΠΑΟΚ έχει κοντά δυο μήνες που ετοιμάζεται για τα ματς του Champions league και βλέπουμε ότι η δουλειά πιάνει τόπο, από όλη την ομάδα.

Ο Λουτσέσκου βλέποντας τα δυνατά και τα αδύναμα σημεία των Πορτογάλων παρέταξε την ίδια ενδεκάδα με τα προηγούμενα ματς βάζοντας τον Ζαμπά στη θέση του Καντουρί. Ο ΠΑΟΚ πήγε στη Λισαβώνα με σκοπό να παίξει το παιχνίδι του, αντιμετωπίζοντας στα ίσα τους πολύ δυνατούς Πορτογάλους. Και αυτό είναι το στίγμα της ομάδας του Λουτσέσκου, που δεν κλείνεται στο καβούκι της και δε φοβάται κανέναν αντίπαλο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ διαβασμένος και πολύ ισορροπημένος στον αγωνιστικό χώρο, με αφοσίωση στο τακτικό κομμάτι μεσοαμυντικά και σωστή και γρήγορη ανάπτυξη στον επιθετικό τομέα. Η πίεση των Πέλκα-Πρίγιοβιτς ψηλά με τη βοήθεια του Λημνιού και του Κάνιας, ήταν εξαιρετική και ένα στοιχείο το οποίο σίγουρα τονίστηκε από τον Ρουμάνο τεχνικό. Ο ΠΑΟΚ βρήκε πολλές μπαλιές από αυτό το παιχνίδι και γρήγορα μέσα στο 10λεπτο είχε πατήσει πάνω από 3 φορές την αντίπαλη εστία. Σε μία εξ αυτών θα μπορούσε να έχει δημιουργήσει μεγαλύτερο κίνδυνο αν το σουτ του Πρίγιοβιτς ήταν καλύτερο.

Ο ΠΑΟΚ έλεγξε το ρυθμό, χωρίς να δίνει μεγάλο χώρο στους Πορτογάλους, οι οποίοι είναι ομάδα που μπορεί να σε χτυπήσει από πολλά σημεία. Αν και η πρώτη φάση που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι ήταν off-side, πρέπει να τονίσουμε την κακή αντίδραση της άμυνας σε μια φαινομενικά εύκολη κατάσταση. Ευτυχώς ο πλάγιος είδε την παράβαση, αλλιώς θα είχαμε κακή αρχή. Το δίδυμο των Βαρέλα-Κρέσπο ίσως έκανε το μοναδικό σοβαρό λάθος στο ματς. Η διαχείριση του ΠΑΟΚ μέχρι το 25λεπτο ήταν εξαιρετική, δίχως να δίνει την αίσθηση μεγαλύτερης και μικρότερης ομάδας, χωρίς να υπολείπεται σε τίποτα ο Δικέφαλος.

Η ομάδα μας θα μπορούσε να είχε βρει πιο μεγάλες φάσεις στο πρώτο μέρος, αν η τελική πάσα ή ενέργεια ήταν καλύτερη, καθώς ο Πέλκας ουκ ολίγες φορές ανακάτεψε την άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν. Οι προϋποθέσεις για φάσεις ήταν πάρα πολλές αλλά η τελική δεν έβγαινε. Και ο Ζαμπά είχε μια πολύ καλή ενέργεια, ξεκινώντας από το χώρο του κέντρου, προσπερνώντας όποιον έβρισκε αλλά στο τέλος κόπηκε μέσα στην περιοχή. Η όλη λειτουργία του ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, εξαιρώντας ένα δεκάλεπτο από το 25ο λεπτό και μετά, όπου οι Πορτογάλοι άνοιξαν ρυθμό, βρήκαν κενά στο χώρο του κέντρου και χτύπησαν κυρίως από την αριστερή πλευρά.

Λίγο η πίστη της ομάδας μας για το γκολ, λίγο κάποιες κακές πάσες στο χώρο του κέντρου, καθώς και κακές επιστροφές στη γρήγορη ανάπτυξη των Πορτογάλων μας έφεραν 2-3 φορές σε κακή ισορροπία με κίνδυνο για γκολ. Ο Πασχαλάκης είχε στις περισσότερες στιγμές την απάντηση με καίριες επεμβάσεις ή αποκρούσεις. Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό που μας συνοδεύει σε όλα τα ματς των προκριματικών, καθώς φαίνεται ότι είναι ένα από τα σημεία μας που έχουμε πρόβλημα αλλά πρέπει να τονίσουμε και το υψηλό επίπεδο των αντιπάλων. Και ενώ όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα πήγαινε με ένα πολύ καλό σκορ στο ημίχρονο, ο κάκιστος χθεσινός διαιτητής εφεύρε πέναλτυ στο 45ο λεπτό σε μια φάση που ο Μαουρίτσιο ίσα που ακουμπάει τον αντίπαλο μέσα στην περιοχη. Ο διαιτητής έχει χάσει αρκετές φάσεις, όπου οι Πορτογάλοι έπρεπε να τιμωρηθούν, όπως η αγκωνιά στον Πρίγιοβιτς την ώρα που έφευγε για αντεπίθεση και δίνει ένα ανύπαρκτο πέναλτυ, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ επηρεάστηκε ιδιαίτερα από αυτήν την απόφαση κάτι το οποίο φάνηκε πολύ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όπου δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε μπάλα στο πρώτο τέταρτο. Πολύ κακές αντιδράσεις, καθόλου καθαρό μυαλό, η πίεση των Πορτογάλων αφόρητη αλλά οι εξαιρετικές τοποθετήσεις του Πασχαλάκη έδωσαν τις απαντήσεις στο πιεστικό παιχνίδι των γηπεδούχων. Ο Ουάρντα μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Λημνιού, ο οποίος δεν ήταν σε καλή βραδιά και ο ΠΑΟΚ αρχίζει και κρατάει μπάλα και βρίσκεις χώρους με τον Αιγύπτιο να παίζει με τρομερή άνεση δίνοντας αυτοπεποίθηση σε όλη την ομάδα.

Η ομάδα μας ανακτά τον έλεγχο του παιχνιδιού και χτίζει παιχνίδι με σοβαρότητα και στυλ. Οι αλλαγές παιχνιδιού δίνουν χώρο στον, μπλοκαρισμένο μέχρι εκείνη την ώρα Μάτος, και η δεξιά πλευρά πλαγιοκοπεί με Ζαμπά-Μάτος δίνοντας στην αίσθηση που όλοι γουστάρουμε. Ο ΠΑΟΚ παίζει στα ίσα τους Πορτογάλους και βγάζει 2 πολύ καλές ευκαιρίες, μια με τον Μάτος να σερβίρει στον Ουάρντα αλλά ο τελευταίος αστοχεί μέσα από την περιοχή και μια με τον Ζαμπά να χορεύει δυο παίκτες των αετών και να σουτάρει άστοχα. Φαινόταν ότι κάτι καλό θα γίνει και έτσι και έγινε!

Τρίτη και φαρμακερή! Ο Μάτος ανεβαίνει την πλευρά και σακουλιάζει έναν Πορτογάλο, κερδίζοντας φάουλ, για το οποίο κακώς δε δόθηκε κάρτα. Ο Πέλκας αναλαμβάνει εκτέλεση, ο Βαρέλα τη βρίσκει και τη στέλνει στο δοκάρι αλλά την επαναφορά ο Φαραώ με αριστερό σουτ τη στέλνει εκεί που πρέπει. Χτύπημα αριστοτεχνικό χωρίς δεύτερη σκέψη και ο ΠΑΟΚ στα ουράνια. Όλοι ένα κουβάρι στον πάγκο, στοιχείο που αποδεικνύει τον όρο «οικογένεια» μέσα στην ομάδα και ο κόσμος του ΠΑΟΚ σε έξαρση. Στη συνέχεια ο Λουτσέσκου θέλησε να κοντρολάρει το ρυθμό περνώντας τον Σάκχοφ στη θέση του Ζαμπά και στο 85ο λεπτό τον Άκπομ στη θέση του Πρίγιοβιτς.

Στα υπολειπόμενα λεπτά ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε καλά το χρόνο, αλλά λίγο έλειψε με κανα δυο λάθη πάλι! στο χώρο του κέντρο να δώσει προβάδισμα στου γηπεδούχους. Ο Πασχαλάκης είτε ήταν ο τελευταίος που έσωζε, αλλιώς ο Κρέσπο δεν άφηνε να δημιουργηθεί φωτιά. Μ αυτά και μ αυτά ο ΠΑΟΚ πήρε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για τον επαναληπτικό της Τούμπας, όπου αναμένεται ένα γήπεδο καζάνι και προβλέπεται ένα μεγάλο ματς, πιστεύοντας ότι πλέον ο ΠΑΟΚ ΜΑΣ θα χαμογελάσει.

Το ματς είναι πάρα πολύ δύσκολο και το ξέρουμε όλοι. Θέλει ατσάλινα νεύρα, θέλει υπομονή, θέλει σοβαρότητα και όχι λάθη. Και επιτέλους να κάνουμε την Τούμπα όπως με τη Σπαρτάκ, να κοχλάζει. Μην αρχίσουμε μακρόσυρτα συνθήματα.

ΜΟΝΟ ΠΑΟΚ!! Να δονείται το γήπεδο. Να καταλάβουν που έχουν έρθει.

Σε ατομικό επίπεδο.

Πασχαλάκης: Κέρβερος! Όπου έπρεπε να επέμβει ήταν άριστος. Τι να πεις άλλο. Βαθμός: 10/10

Βαρέλα: Η εξέλιξη του Βαρέλα είναι τρομακτική. Ο τρόπος που βάζει το σώμα του και βγάζει τον παίκτη από τη φάση, ο τρόπος που θα βγάλει την μπάλα από την περιοχή είναι εξαιρετικός. Πρέπει λίγο να προσέξει τον ενθουσιασμό του όταν θέλει να κάνει ανεβάσματα, γιατί αν χαθεί η μπάλα σε αυτόν το χώρο είμαστε εκτεθειμένοι πίσω και χθες συνέβη στο τέλος του αγώνα μια τέτοια φάση. Λίγο έλειψε πάλι να χρηστεί σκόρερ. Βαθμός: 8/10

Κρέσπο: Να παρακαλέσω τους ειδήμονες που δεν τους έκανε ο Ισπανός, να μας κάνουν μια ανάλυση για την Κρεσπούρα. Όσο δύναμη του λείπει και χάνει κάποιες φάσεις, τόσο κερδίζει λόγω ταχύτητας, μυαλού και γρήγορων αποφάσεων. Αν εξαιρέσουμε τη φάση του 5ου λεπτού, σε όλα τα υπόλοιπα ήταν εξαιρετικός. Το κεντρικό δίδυμο δεν ήταν αυτό που άφησε να δημιουργηθούν οι περισσότερες φάσεις των αντιπάλων. Βαθμός: 9/10

Μάτος: Είχε δύσκολο έργο γιατί από την πλευρά του έγινε πολύ παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο ούτε ανεβάσματα είχε πολλά, ούτε πρωτοβουλίες πήρε. Στο δεύτερο με την είσοδο Ουάρντα και την αλλαγή παιχνιδιού βρήκε καλύτερες συνεργασίες με Ζαμπά, βγήκε στον ανοιχτό χώρο και ουσιαστικά η δική του πλευρά έφερε τις 3 φάσεις, σε μια εκ των οποίων κέρδισε και το φάουλ, από το οποίο μπήκε και το γκολ. Έχει μια ωραία γυριστή κεφαλιά σε σέντρα του Αντελίνο, μετά το γκολ της ισοφάρισης που έστρωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά δεν έγινε γκολ. Βαθμός: 8/10

Βιειρίνια: Δύσκολο έργο και για τον αρχηγό της ομάδας, που είχε να αντιμετωπίσει πολλούς κινδύνους αμυντικά και έπρεπε να βρει και χώρους επιθετικά. Στο πρώτο ημίχρονο, αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα από την πλευρά του καθώς και οι βοήθειες από τον Ζαμπά δεν ήταν αναμενόμενες και το παιχνίδι των Πορτογάλων είναι πολύ γρήγορο. Έχει μια εξαιρετική ενέργεια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στην οποία κέρδισε και ένα καλό φάουλ αλλά η εκτέλεση δε τον δικαίωσε. Με την είσοδο Ουάρντα βρήκε χώρους συνδυάστηκε καλά με τον Αιγύπτιο και πήρε παραπάνω ενέργειες Στην Τούμπα τον περιμένουμε καλύτερο. Βαθμός: 7/10

Κάνιας: Πολλά τρεξίματα από τον Ισπανό, έλεγξε μαζί τον Μαουρίτσιο ανά διαστήματα εξαιρετικά τον χώρο του κέντρου, αλλά είχαν και στιγμές που χάσανε το ρυθμό και τον έλεγχο. Είχαν να αντιμετωπίσουν έναν εξαιρετικό αντίπαλο και τα λάθη που έγιναν στο χώρο του κέντρου έφεραν πολλές μπαλιές στους γηπεδούχους. Η πίεση ψηλά που έκανε μαζί με Πέλκα-Πριγιοβιτς ήταν πολύ καλή, έχοντας κιόλας ένα πολύ καλό σουτ εκτός εστίας. Οφείλει να μη χάνει την ψυχραιμία και την ηρεμία του, την ώρα που χάνεται ο ρυθμός. Βαθμός: 7/10

Μαουρίτσιο: Ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, είναι πρώτος σε τρεξίματα στο ματς, προσπαθώντας και επιθετικά να ανεβάσει την μπάλα και αμυντικά να καλύψει χώρους, αλλά κάπου χάθηκε στο εύκολο λάθος και αυτός. Είναι πολύ υψηλό το επίπεδο και δεν επιτρέπονται τέτοια λάθη. Ελπίζουμε σε καλύτερο ματς στην Τούμπα. Βαθμός: 7/10

Πέλκας: Ήταν συγκινητικός ο Πέλκας χθες, με τρεξίματα και πίεση σε όλο το γήπεδο, με διάθεση να δημιουργήσει ρήγματα, με ωραίες εμπνεύσεις, με πρωτοβουλίες, χαζεύοντας πολλές φορές τους αντιπάλους. Αν δεν είχε και 2-3 κακές μπαλιές στο χώρο θα ήταν τέλειος, όπου η μια ντρίπλα παραπάνω δεν του έδινε το δικαίωμα της σωστής τελικής. Βαθμός: 9/10

Λημνιός: Είχε διάθεση, έτρεξε πάλεψε αλλά δεν είχε πολλά στηρίγματα στο πρώτο ημίχρονο από τον Μάτος. Δεν ήταν σε τόσο καλό βράδυ αλλά και πάλι τακτικά ήταν πολύ καλός. Καλώς αντικαταστάθηκε. Βαθμός: 6/10

Ζαμπά: Με διακυμάνσεις στο παιχνίδι του ο νεαρός βραζιλιάνος, με ωραίες ενέργειες δείχνοντας το μεγάλο ταλέντο του. Στο πρώτο ημίχρονο κάπου φάνηκε να είναι κουρασμένος, καθώς δεν μπόρεσε να δώσει πολλές βοήθειες αμυντικά, αλλά στο δεύτερο είχε καλές συνεργασίες με Μάτος και μια πολύ καλή ενέργεια προσωπική. Θέλει χρόνο αλλά του πάνε τέτοια ματς με ανοιχτούς χώρους. Βαθμός: 7/10

Πρίγιοβιτς: Δύσκολο ματς για το φορ μας, καθώς είχε να αντιμετωπίσει δυο θηρία, οι οποίοι τον έπαιξαν πολύ σκληρά και δεν τιμωρήθηκαν μέσα στο ματς. Κράτησε μπάλα, πίεσε ψηλά, γύρισε και πίσω να βοηθήσει. Είχε ένα σουτ αλλά θα μπορούσε καλύτερα στην αρχή του ματς. Ίσως έπρεπε να βγει λίγο πιο νωρίς. Βαθμός: 7/10

Ουάρντα: Εξαιρετικός! Παίζει λες και παίζουμε σε 5Χ5, με τόση άνεση. Ανέβασε όλη την ομάδα με την είσοδό του, κράτησε μπάλα, έδωσε πνοή στην επιθετική γραμμή, δημιούργησε φάσεις και έβαλε ένα γκολ. Με την ίδια προσέγγιση στη συνέχεια δε βλέπω το λόγο να μη γίνει πρωτοκλασάτος παίκτης. Βαθμός: 9/10

Σάκχοφ: Μπήκε για να κερδίσει μάχες, να δώσει τρεξίματα, να ελέγξει το ρυθμό. Δε φάνηκε όσο τσιτωμένος όσο έπρεπε να είναι. Έπρεπε να σκυλιάσει παραπάνω. Βαθμός: 6/10

Άκπομ: Μπήκε σχετικά αργά, αλλά είδαμε πολύ καλά άλματα, πίεσε, πήρε κεφαλιές βοήθησε όσο μπορούσε. Έπρεπε να μπει πιο νωρίς. Καλά δείγματα για πρώτο ματς.