Ο Πάμπλο με αριθμούς ...

Από το καλοκαίρι του 2008 μέχρι και τη λύση του συμβολαίου του τον Μάρτιο του 2013, ο Πάμπλο Γκαρσία αγωνίστηκε σε 151 επίσημους αγώνες του ΠΑΟΚ, από τους 5 προπονητές με τους οποίους συνεργάσθηκε στην ομάδα (Σάντος, Δερμιτζάκης, Χάβος, Μπόλονι, Δώνης).
Αναγνώστες

2008-09: 23 συμμετοχές (18 Πρωτάθλημα, 2 playoff, 3 Κύπελλο)
2009-10: 37 συμμετοχές (25 Πρωτάθλημα, 5 playoff, 3 Κύπελλο, 4 Ευρώπη)
2010-11: 44 συμμετοχές (24 Πρωτάθλημα, 4 playoff, 5 Κύπελλο, 11 Ευρώπη)
2011-12: 38 συμμετοχές (22 Πρωτάθλημα, 5 playoff, 3 Κύπελλο, 8 Ευρώπη)
2012-13: 9 συμμετοχές (4 Πρωτάθλημα, 3 Κύπελλο, 2 Ευρώπη)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Σύνολο: 151 συμμετοχές (93 Πρωτάθλημα, 16 playoff, 17 Κύπελλο, 25 Ευρώπη)

Από αυτές τις 151 συμμετοχές, έγινε αλλαγή στις 29. Σε 19 αγώνες ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε, ενώ σε άλλους 10 δεν ξεκίνησε και αντικατέστησε κατά τη διάρκεια του αγώνα συμπαίκτη του.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο δύο φορές κάθισε στον πάγκο χωρίς τελικά να χρησιμοποιηθεί. Σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα για την τελευταία αγωνιστική των playoff του 2009-10 με αντίπαλο των Άρη, όταν ο Φερνάντο Σάντος είχε αποφασίσει να ρίξει στον αγώνα πολλούς αναπληρωματικούς και στον περσινό αγώνα στην Τούμπα με αντίπαλο τον Πανιώνιο, όταν ουσιαστικά τον προφύλαξε ο Λάσλο Μπόλονι, καθώς ακολουθούσε μετά από λίγες ημέρες αγώνας Κυπέλλου με αντίπαλο τον Ατρόμητο.

Πρεμιέρα και φινάλε

Η πρώτη του συμμετοχή σε επίσημο αγώνα είχε γίνει στο Παγκρήτιο, στην πρεμιέρα της περιόδου 2008-09 (ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-2, στις 30 Αυγούστου 2008). Είχε αγωνιστεί μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς με την έναρξη της επανάληψης αντικαταστάθηκε από τον Σωτήρη Μπαλάφα.

Η τελευταία του συμμετοχή με την ασπρόμαυρη φανέλα έγινε στον εκτός έδρας επαναληπτικό προημιτελικό Κυπέλλου με αντίπαλο τον Λεβαδειακό (0-0, στις 6 Μαρτίου 2013), όταν είχε ξεκινήσει βασικός στον αγώνα και αντικαταστάθηκε στο 70' από τον Γιώργο Φωτάκη.

Τα γκολ

Έξι γκολ σημείωσε ο Πάμπλο Γκαρσία σε επίσημους αγώνες, εκ των οποίων τα πέντε από στημένες φάσεις (τέσσερα φάουλ και ένα κόρνερ). Μάλιστα το γκολ εναντίον της Κέρκυρας με απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ, είχε ψηφιστεί ως το καλύτερο της συγκεκριμένης αγωνιστικής (26ης του 2011-12).

Πιο αναλυτικά:

7/11/2009, Πανθρακικός - ΠΑΟΚ 1-2 (στο 56' με φάουλ το 0-2)
21/2/2010, ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-1 (στο 60' με φάουλ άνοιξε το σκορ)
8/11/2010, Καβάλα - ΠΑΟΚ 0-1 (στο 13' με σουτ το μοναδικό γκολ)
18/5/2011, ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-1 playoff (στο 29' με φάουλ ισοφάρισε)
28/7/2011, Βαλερένγκα - ΠΑΟΚ 0-2 (στο 90' με φάουλ έκλεισε το σκορ)
25/3/2012, Κέρκυρα - ΠΑΟΚ 0-4 (στο 15' με κόρνερ άνοιξε το σκορ)

Αποβολές

Πέντε φορές αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα, εκ των οποίων τις τέσσερις σε αγώνες ντέρμπι (μάλιστα οι τρεις από τις πέντε, σε αγώνες playoff).