Τρίποντο παρά την κακή εμφάνιση!

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης την ΑΕΛ Καλλονής με 1-3...Με τις αλλαγές ξύπνησε ο ΠΑΟΚ και έφτασε στο τρίποντο.

Επιτέλους νίκη για τον Δικέφαλο μετά από τρία παιχνίδια! Ο Τούντορ παράταξε στο αρχικό 3-4-2-1 τους Γλύκο κάτω από τα δοκάρια, Σκόνδρα - Μαλεζά - Τζαβέλλα στην άμυνα, Λέοβατς - Κάτσε - Τζιόλη – Ροντρίγκες στη μεσαία γραμμή, Πέλκα μπροστά τους και στην επίθεση Αθανασιαδης – Μακ.

Σε ένα παιχνίδι από το οποίο το ζητούμενο για τον Δικέφαλο ήταν η κατάκτηση των τριών βαθμών που θα τον βοηθήσουν και ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας εντός συνόρων, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε στο πρώτο 45λεπτο με δύο πρόσωπα.

Μπήκε καλά στο ματς και μόλις στο 7' άνοιξε το σκορ με τον Κλάους μετά από σέντρα του Ροντρίγκες, αλλά από εκεί και πέρα σταδιακά έριξε την απόδοσή του, παρά την κατοχή της μπάλας που είχε και έδωσε στους γηπεδούχους το δικαίωμα να αρχίσουν να πλησιάζουν στην περιοχή μας με αξιώσεις.

Χωρίς να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση, στο 39ο λεπτό, δόθηκε από τον Δελφάκη πέναλτι για την Καλλονή, το έκανε ο επιρρεπής στην γκάφα Σκόνδρας (ήταν βελτιωμένος στην επανάληψη), που γλίστρησε σε κρίσιμο σημείο και πέφτοντας ανέτρεψε τον αντίπαλο. Το εκτέλεσε ο Μανούσος και 1-1 παρά την προσπάθεια του Γλύκου.

Με την ομάδα έχει σε κακή μέρα και πάλι, βασικούς παίκτες, η εικόνα της ήταν προβληματική. Αδυναμία να δημιουργήσει φάσεις, με έναν Πέλκα που δεν βοήθησε ούτε αμυντικά αλλά ούτε και στο δημιουργικό κομμάτι, έναν Λέοβατς που είχε ημιτελείς προσπάθειες, ένα Σκόνδρα ικανό ανά πάσα στιγμή να κάνει την γκάφα, και τους Μακ – Ροντρίγκες εξαφανισμένους, το 1-1 με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια έμοιαζε απόλυτα φυσιολογικό. Η επιλογή του Πέλκα αντί του Σάμπο δεν δικαίωσε τον Τούντορ στο πρώτο 45λεπτο, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν είχε το κέντρο στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου.

Στο 59' ο Μυστακίδης πέρασε στη θέση του Λέοβατς και στο 65' ο Γκολάσα αντί του Πέλκα, με τον Τούντορ να προσπαθεί να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας που ... παραπατούσε και ο Κροάτης τα κατάφερε! Ως τότε δημιουργικό παιχνίδι δεν υπήρχε για τον ΠΑΟΚ από την αρχή της επανάληψης, Μακ και Ροντρίγκες δεν έπαιρναν μπάλες, ο άξονας δεν λειτουργούσε καθόλου αλλά μέσα από αυτήν την πολύ κακή εικόνα, στο 77ο λεπτό ο Κλάους με κοντινό πλασέ μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Μακ από τα αριστερά βρήκε δίχτυα!!!

Ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης ήταν η τελευταία κίνηση του Τούντορ, πέρασε στο ματς στο 78' στη θέση του Μακ και στο 79' ο Μυστακίδης με πολύ ψύχραιμο πλασέ εκτέλεσε τον Δαύκο και κλείδωσε το διπλό. Η Καλλονή τελείωσε το ματς με 10, λόγω αποβολής του Κεϊτά (άρπαξε από τον λαιμό τον Κωνσταντινίδη).

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 19 βαθμούς (2 λιγότερους από τον Αστέρα) και βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται στην Τούμπα τον Πανιώνιο, το μεσημέρι της Κυρακής στις 15:00.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καλολονή: Δαύκου, Τσαμπούρης, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Γιορέντε (85' Χιντασέλι), Καλτσάς (89' Γιουκαρής), Κεϊτά, Γεωργίου, Σάμπα (80' Μάρκοβιτς), Μπαργκάν, Μανούσος

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μαλεζάς, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Λέοβατς (59' Μυστακίδης), Τζιόλης, Κάτσε, Ροντρίγκες, Πέλκας (65' Γκολάσα), Μακ (79' Κωνσταντινίδης), Αθανασιάδης.

......................................................................

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

5ο λεπτό: Ο Γλύκος με τα πόδια απομακρύνει την μπάλα σε πολύ κακό γύρισμα του Τζιόλη και μπροστά από τον Μπαρκάν!

Αποδοκιμασίες κάθε φορά που παίκτης του ΠΑΟΚ ακουμπάει την μπάλα... Οι ντόπιοι φαίνεται πως έχουν θέμα με τον ΠΑΟΚ και ειδικά με τον Τζαβέλλα.  Φαίνεται πως το περσινό 1-2 με 10 παίκτες ακόμη ΠΟΝΑΕΙ!

7o λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κλάους με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Ροντρίγκες! Στην αγκαλιά του Τούντορ ο σκόρερ

12ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Σάμπα,άουτ

13ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα από πολύ καλή θέση να σουτάρει αλλά ο Δαύκου απέκρουσε και στη συνέχεια υποδείχτηκε σε θέση οφ σάιτ ο Αθανασιάδης

22ο λεπτό: Kίτρινη στον Λέοβατς για κράτημα στον Μπαρκάν, που αρνήθηκε στη συνέχεια να δώσει το χέρι του!

23ο λεπτό: Ο Δαύκος βγαίνει από την περιοχή του και απομακρύνει προ του Ροντρίγκες

25ο λεπτό: Φάουλ του Καλτσά στον Κάτσε δεν δίνεται! Οι προθέσεις του δελφάκη είναι ξεκάθαρες από το 1ο λεπτό. Όταν του δοθεί η ευκαιρία θα σπρώξει

26ο λεπτό: Κίτρινη στον Κλάους, αυστηρή

26ο λεπτό: Σκληρό φάουλ στον Μακ από τον Σάμπα, χωρίς κάρτα λέει το κοράκι

30ό λεπτό: Ανύπαρκτο οφ σαιτ στον Μακ, καλυπτόταν

32ο λεπτό: Σουτ του Γεωργίου άουτ

34ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ ελέγχει το ματς, δεν απειλείται και προσπαθεί με αντεπίθεση να είναι αυτός που θα απειλήσει την Καλλονή

35ο λεπτό: Αδύναμο σουτ του Καλτσά, μπλοκάρει ο Γλύκος

36ο λεπτό: Φάουλ του Κάτσε στον Μανούσο που αντιδρά (φάνηκε σαν κλωτσιά) αλλά ο δελφάκης δεν είδε κάτι ούτε εδώ

38ο λεπτό: Σουτ του Μπαρκάν, δύσκολα ο Γλύκος απέκρουσε και στη συνέχεια ο Μανούσος έκανε φάουλ στον Σκόνδρα

39ο λεπτό: Πέναλτι για την Καλλονή, το έκανε ο Σκόνδρας (κίτρινη). Ο παίκτης του ΠΑΟΚ γλίστρησε και ο δελφάκης είδε πέναλτι

40ό λεπτό: Ο Μανούσος εκτέλεσε και 1-1

43ο λεπτό: Κεφαλιά του Πέλκα άουτ

Ξεκίνησε η επανάληψη με τους γηπεδούχους στη σέντρα

52ο λεπτό: Σουτ του Σάμπα δεν ανησύχησε ο Γλύκος

53ο λεπτό: Σουτ του Κάτσε λίγο έξω από την μαγάλη περιοχή της Καλλονής, άουτ

54ο λεπτό: Ο Τζαβέλλας την τελευταία στιγμή απομακρύνει σε κόρνερ σένταρα του Μανούσου

58ο λεπτό: Σουτ του Μπαργκάν, δύσκολα σε κόρνερ ο Γλύκος. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Γλύκος έχασε την έξοδο (!) και ο Τζιόλης απέκρουσε στη γραμμή το σουτ του Κεϊτά!!!

59ο λεπτό: Μυστακίδης στη θέση του Λέοβατς

Πιέζουν οι γηπεδούχοι! Αυτό που βλέπουμε δεν είναι ΠΑΟΚ!

65ο λεπτό: Γκολάσα στη θέση του ανύπαρκτου και σήμερα Πέλκα!

68ο λεπτό: Κίτρινη στον Γκολάσα

Φτάσαμε στα μισά της επανάληψης η Καλλονή πατάει πολύ καλύτερα στο γήπεδο, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνεται...

76ο λεπτό: Πολύ κοντά στο 1-2 ο ΠΑΟΚ με γύρισμα του Ροντρίγκες που απομάκρυνε η άμυνα την τελευταία στιγμή

77ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κλάους με κοντινό πλασέ μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Μακ από τα αριστερά

79ο λεπτό: Κωνσταντινίδης στη θέση του Μακ που είχε ενοχλήσεις στο γόνατο

85ο λεπτό: Ο Μυστακίδης κλέβει από τον Αναστασιάδη αλλά από πλάγια θέση πλάσαρε πάνω στον Δαύκο. Στο ίδιο λεπτό κίτρινη στον Κεϊτά

86ο λεπτό: Χιντασέλι στη θέση του Λιορέντε

87ο λεπτό: Κεφαλιά του Αναστασιάδη άουτ

89ο λεπτό: Γιουκαρής αντί του Καλτσά

91ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Γιάννης Μυστακίδης με εκπληκτικό πλασέ! Κλειδώνει το ματς ο ΠΑΟΚ. Στην αγκαλιά του Τούντορ ο σκόρερ!

93ο λεπτό: Κίτρινη στον Κωνσταντινίδη και στον Κεϊτά (κόκκινη)

...................................

3-4-1-2 για τον ΠΑΟΚ, με τον Πέλκα να προτιμάται τελικά αντί του Σάμπο και να αγωνίζεται μπροστά από τα 4 χαφ σε ελεύθερο ρόλο

Στο γήπεδο για προθέρμανση έχουν ήδη βγει και οι δύο ομάδες. Σε καλή κατάσταση δείχνει να είναι ο αγωνιστικός χώρος.

Εκτός αποστολής τελικά έμεινε ο Κοροβέσης...