Δεν το πίστεψε....

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ στην Αθήνα από τον μέτριο βάζελο με 1-0, παρά την προσάθεια που κατέβαλε στην επανάληψη  .

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ στην Αθήνα, στο άδειο ΟΑΚΑ  από τον βάζελο με 1-0. Ο "Δικέφαλος" προσπάθησε στην επανάληψη να διορθώσει την κακή εικόνα που παρουσίασε κατά διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο και τα οποία  πλήρωσε δεχόμενος ένα γκολ από έναν παίκτη που δε φημίζεται σε καμιά περίπτωση για την εκτελεστική του δεινότητα.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης όπως αναμενόταν κατέβασε την ομάδα με το γνωστό 4-2-3-1 έχοντας  πίσω από τον Μουσλίμοβιτς τους: Σαλπιγγίδη (δεξιά), Ιβιτς (κέντρο) και Βιεϊρίνια (αριστερά). Αμυντικά χαφ οι  Γκαρσία και Βιτόλο ενώ την αμυντική 4άδα αποτελούσαν  οι Μπουσαϊντί, Σακελλαρίου, Μαλεζάς και Κοντρέρας.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο ματς και έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν πολύ εύκολα επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του -εξαιρετικού και σήμερα- Κρέσιτς. Και στο σημερινό πρώτο ημίχρονο βιώσαμε όλοι τη μεγάλη διαφορά της περσινής ομάδας σε σχέση με τη φετινή και φυσικά αναφερόμαστε στην αμυντική λειτουργία του Δικεφάλου που σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτή των δύο προηγούμενων ετών...

Οι πράσινοι δημιουγούσαν εύκολα φάσεις σε αντίθεση με τους παίκτες του ΠΑΟΚ που δυσκολευόταν να πατήσουν περιοχή. Η καλύτερη στιγμή για την ομάδα μας ήρθε στο στο 37' όταν μετά την σέντρα του Μπουσαϊντί, ο Μουσλι  μόνος του  έκανε την κεφαλιά ωστόσο έδειξε να αιφνιδιάζεται καθώς όλοι νόμισαν πως ήταν οφ σάιντ, κάτι που δεν ίσχυε. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι ο Κρέσιτς ήταν αυτός που με πολύ καλές αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο κράτησε τον ΠΑΟΚ στο ματς.

Για να περάσουμε στην επανάληψη όπου ο παναθηναϊκός ήταν  τελείως ακίνδυνος , κουρασμένος και χωρίς διάθεση να πιέσει για δεύτερο γκολ σε αντίθεση με την ομάδα μας που ήθελε να γίνει απειλητική αλλά τελικά αρκέστηκε σε μια ανούσια κατοχή της μπάλας .

Η είσοδος του Ελ  Ζαρ έδωσε μια πνοή στον "Δικέφαλο" αφού ο Μαροκινός ήταν ορεξάτος και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα  λίγο έλειψε να νικήσει τον Τζόρβα  με σουτ έξω από την περιοχή (πέρασε άουτ).

Ο ίδιος παίκτης στο 86'  μετά από ωραία προσπάθεια από τα δεξιά  έκανε άνω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων σέντραρε, ο Φωτάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά και ο Τζόρβας απομάκρυνε πολύ δύσκολα σε κόρνερ. Ήταν η καλύτερη στιγμή του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε μετουσιωθεί σε γκολ - ισοφάριση. Για μια ακόμα φορά ο ΠΑΟΚ φεύγει με άδεια χέρια από το ΟΑΚΑ χάνοντας ένα ματς από έναν αντίπαλο που σε καμιά περίπτωση δεν έπρεπε να μας φοβίσει ...

Το φιλμ του παιχνιδιού:

Β' Ημίχρονο
90'+3' Λήξη παιχνιδιού
90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
89' Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη για τάκλιν στον Μαρίνο
86' Σέντρα του Ελ Ζαρ από δεξιά για το κεφάλι του Φωτάκη, ο Τζόρβας εκτινάσσεται και απομακρύνει σε κόρνερ
84' Ο Σισέ τσιμπάει εξαιρετικά την μπάλα από τον Κοντρέρας, αλλά ο Κρέσιτς προλαβαίνει να του κλείσει το δρόμο προς την εστία
81' Aλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Φιλομένο στη θέση του Ιβιτς
79' Aλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Δημούτσος στη θέση του Γκαρσία
75' Πολύ καλό σουτ από τον Βιεϊρίνια, ο Τζόρβας απομακρύνει σε κόρνερ
69' Ωραίο σουτ του Ελ Ζαρ έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από την εστία του Τζόρβα
67' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Σαλπιγγίδη και ο Φωτάκης αντί του Γκαρσία.
65 Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρίνος αντί του Καραγκούνη
63' Κίτρινη κάρτα στον Πάμπλο Γκαρσία για μαρκάρισμα στον Σισέ
52' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Σιμάο στη θέση του Χριστοδουλόπουλου
46' Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Α΄Ημίχρονο
45'+1' Λήξη ημιχρόνου
45' Ενα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων
44' Σέντρα του Βύντρα από δεξιά, ο Σισέ με τη μία το σουτ, ο Κρέσιτς διώχνει με τα πόδια
34' Μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Τζόρβας κάνει άστοχη έξοδο, αλλά η κεφαλιά που πιάνει στο δεύτερο δοκάρι ο Κοντρέρας κοντράρει στο σώμα του Βύντρα και απομακρύνεται
32' Κίτρινη κάρτα στον Σαριέγκι για τράβηγμα στον Ιβιτς
28' Ωραία κάθετη του Καραγκούνη για τον Σισέ, που σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα χτυπάει στο αριστερό δοκάρι του Κρέσιτς
20΄ΓΚΟΛ από τον Λουκά Βύντρα. Ο δεξιός οπισθοφύλακας του Παναθηναϊκού βρίσκει χώρο, πλησιάζει την περιοχή του ΠΑΟΚ και με φοβερό σουτ στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κρέσιτς, που δεν μπορεί να αντιδράσει
17' Σέντρα του Σπυρόπουλου με το δεξί, ο Σισέ παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει και στο κεφάλι του Μαλεζά και καταλήγει κόρνερ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κρέσιτς
12' Μουσλίμοβιτς και Βιεϊρίνια συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος βγήκε «φάτσα»με τον Τζόρβα, αλλά άνοιξε πολύ την μπάλα προς τα δεξιά και η ευκαιρία χάθηκε για τους Θεσσαλονικείς!
6΄ Καλύτερα πατάει ο Παναθηναϊκός στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ
3' Προσπάθεια για γκολ από τον Παναθηναϊκό, με τον Κατσουράνη να επιχειρεί ένα πλασέ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Κρέσιτς μαζεύει εύκολα την μπάλα
1' Μακρινό σουτ του Σισέ, σε κόρνερ ο Κρέσιτς