Μεγάλο διπλό ο ΠΑΟΚ του Άγγελου!

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Super League, ο ΠΑΟΚ διέλυσε με 4-0 στο γήπεδο των Περιβολίων τον Πλατανιά. Κλάους, Σαλπιγγίδης, Μακ και Σκόνδρας οι σκόρερς!

Μπροστά σε 200 περίπου οπαδούς του που βρέθηκαν στο γήπεδο των Περιβολίων στα Χανιά, ο ΠΑΟΚ παρατάχτηκε με τον Γλύκο κάτω από τα δοκάρια, Σκόνδρα, Μιγκέλ Βίτορ, Τζαβέλλα και Ρατς στην άμυνα, Μαντούρο, Τζιόλη, Κατσε στα χαφ, Σαλπιγγίδη, Μακ στις πτέρυγες και τον Αθανασιάδη στη κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι μόλις στο 1ο λεπτό απείλησαν με τον Γουνδουλάκη, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά –μέχρι το τέλος του ημιχρόνου- επιθετικά εξουδετερώθηκαν πλήρως από την εξαιρετική αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος πρεσάροντας ψηλά και κυκλοφορώντας με υπομονή την μπάλα, έψαχνε διαδρόμους για να βρεθεί κοντά στην εστία του Περιστερίδη...

Και αυτό έγινε στο δίλεπτο 18' - 19', όταν έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά στο 18' όταν σουτ του Κάτσε πήγε στο δοκάρι,και στη συνέχεια ο Μακ πήρε το ριμπάουντ αλλά από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα...

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ρατς σέντραρε από τα αριστερά, ο Τζιόλης έστρωσε στον Σαλπιγγίδη που σε άδεια εστία κατάφερε να στείλει την άουτ!!!

Στο 27' ο Μαντούρο αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού από τον Τζανδάρη, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας (55% - 45%) και στο 39ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Ρατς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά ο Αθανασιάδης με κεφαλιά έγραψε το 0-1

Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, αλλά ο Δικέφαλος στο 52' βρήκε και πάλι δίχτυα. Τσανδάρης στον Σκόνδρα, αυτός γύρισε στον Σαλπιγγίδη και με κοντινό σουτ ο τελευταίος έκανε το 0-2.

Ο Δικέφαλος έχοντας καθηλώσει τον Πλατανιά, σημείωσε άλλα δύο γκολ και επανέλαβε εντός των συνόρων το τετράμπαλο με το οποίο είχε φιλοδωρίσει την Ζίμπρου την Πέμπτη.

Στο έγινε το 0-3 με τον Μακ, το σουτ του οποίου πέρασε τη γραμμή. Προηγήθηκε σέντρα του Ρατς, προσπάθεια του Σαλπιγγίδη που την απέκρουσε ο Περιστεριδης, αλλά στη συνέχεια ήρθε ο Σλοβάκος να σκοράρει.

Λίγο πριν εκπνεύσει το παιχνίδι, στο 89' ο Γιάννης Σκόνδρας, πήρε την μπάλα από τον Μακ και σκόραρε δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας.

Πολλοί οι παίκτες που ξεχώρισαν σήμερα, στην πρώτη γραμμή περνάνε σίγουρα ο Ρατς, ο Κάτσε και ο Σκόνδρας. Ήρθε η ώρα να καταλάβουμε πως αυτή προσπάθεια που γίνεται φέτος στην ομάδα, έχει ανάγκη τη στήριξή μας για να έρθουν καλύτερες μέρες...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πλατανιάς: Περιστερίδης, Μπανανά, Αγκιλέρα, Νέπλιακ, Ζαραδούκας, Αποστολόπουλος (77' Κουλιμπαλί), Μενδρινός, Μαχαμάτ, Τσουράκης, Γουνδουλάκης (61' Τέτε), Ναζλίδης (58' Τόρες).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Βίτορ, Τζαβέλλας, Ρατς (84' Ποζατζίδης), Μαντούρο (27' Τζανδάρης), Κάτσε, Τζιόλης (76' Κατσικάς), Μακ, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

...................................................................

17:40 Η αποστολή του ΠΑΟΚ έφτασε στο γήπεδο και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα.

Λίγα λεπτά πρις τις 18:00, ακούστηκαν υβριστικά συνθήματα από οπαδούς του Πλατανιά (;) προς τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Αποδέκτης των περισσότερων συνθημάτων ο Γιώργος Τζαβέλλας και ο νοών ... νοείτω!

18:10 Θέση στην κερκίδα παίρνουν οι πρώτοι από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που θα βρεθούν στο παιχνίδι.

Αναπληρωματικοί: Γιακουμής, Ποζατζίδης, Κατσικάς, Σπυρόπουλος, Κουλούρης, Τσανδάρης, Πόζογλου .

"Κόπηκαν" από την αποστολή, Μάρτενς και Σαββίδης, που αντιμετώπισαν τελευταία μικροπροβλήματα τραυματισμών.

18:22 Στο γήπεδο για προθέρμανση ο Πλατανιάς, ακολούθησε ο ΠΑΟΚ.

Μισή ώρα πριν ο Καλογερόπουλος σφυρίξει την έναρξη, η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται...

Το παρόν στο γήπεδο δίνει και ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Ιάκωβος Αγγελίδης.

19:00 Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες έχοντας ολοκληρώσει το ζέσταμά τους.

19:13 Μπαίνουν στο γήπεδο διαιτητές και ομάδες, σε λίγο η σέντρα στην αναμέτρηση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πλατανιά στη σέντρα...

1ο λεπτό: Γύρισμα του Ναζλίδη από τα αριστερά ο Γουνδουλάκης έκανε το σουτ, ο Γλύκος μπλόκαρε.

10ό λεπτό: Οι δυνατές προσωπικές μονομαχίες κυρίαρχο στοιχείο στο ματς ως τώρα.

14ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Αποστολόπουλου (πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ), μπλοκάρει ο Γλύκος.

Αλλάξανε πλευρές Σαλπιγγίδης και Μακ.

18ο λεπτό: Πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Αρχικά σουτ του Κάτσε πήγε στο δοκάρι, ο Μακ πήρε το ριμπάουντ αλλά από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

19ο λεπτό: Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ρατς σέντραρε από τα αριστερά, ο Τζιόλης έστρωσε στον Σαλπιγγίδη που σε άδεια εστία κατάφερε να στείλει την άουτ!!!  Αν δεν βάλεις αυτό ποιο θα βάλεις;

27ο λεπτό: Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Τζανδάρης στη θέση του Μαντούρο που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον δικέφαλο

29ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαχαμάτ, για πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κάτσε.

33ο λεπτό: Ελέγχει το ρυθμό του αγώνα ο ΠΑΟΚ, αλλά μετά το 19' δεν απειλεί...

37ο λεπτό: Έχει την κατοχή της μπάλας ο ΠΑΟΚ (55% - 45%) και είναι αυτός που προσπαθεί να γίνει απειλητικός στο ματς.

39ο λεπτό:ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ρατς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Αθανασιάδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

41ο λεπτό: Σουτ του Κάτσε, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.

44ο λεπτό: Σουτ του Ζαραδούκα, άουτ.

45ο λεπτό: Ο Ρατς εκτέλεσε φάουλ σαν κοντινό κόρνερ, αλλά η άμυνα του Πλατανιά απομάκρυνε.

Ημίχρονο στα Περιβόλια

Ξεκίνησε η επανάληψη ...

Σπυρόπουλος, Κατσικάς και Πόζογλου προθερμαίνονται...

47ο λεπτό: Κόρνερ για τον Πλατανιά, με τις γροθιές απομακρύνει ο Γλύκος!

50ό λεπτό: Ο Τζιόλης με εξαιρετικό τάκλιν ανακόπτει τον Ναζλίδη που έμπαινε επικίνδυνα

52ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ με τον Σαλπιγγίδη μετά από ασίστ του Σκόνδρα, που πήρε εξαιρετική μπαλιά από τον Τζανδάρη, στην πλάτη της άμυνας!

55ο λεπτό: Κίτρινη στον Κάτσε για μαρκάρισμα στον Μενδρινό (αυστηρή)

58ο λεπτό: Τόρες στη θέση του Ναζλίδη.

Μόνο οι φίλοι του ΠΑΟΚ ακούγονται στο γήπεδο!

61ο λεπτό: Τέτε στη θέση του Γουνδουλάκη για τον Πλατανιά.

64ο λεπτό: Κίτρινη στον Τζιόλη για διαμαρτυρία...

65ο λεπτό: Κίτρινη στον Τέτε για μαρκάρισμα στον Σαλπιγγίδη.

60% η κατοχή για τον ΠΑΟΚ

70ό λεπτό: Κίτρινη και στον Μακ για επικίνδυνο τάκλιν

76ο λεπτό: Κατσικάς στη θέση του Τζιόλη

77ο λεπτό: Κουλιμπαλί στη θέση του Αποστολόπουλου

79ο λεπτό: Δεύτερη κίτρινη στον Τέτε, για μαρκάρισμα στον Τζανδάρη, με 10 ο Πλατανιάς

80ό λεπτό: Σουτ του Τόρες, μπλόκαρε ο Γλύκος

82ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Μακ, το σουτ του οποίου πέρασε τη γραμμή. Προηγήθηκε σέντρα του Ρατς, προσπάθεια του Σαλπιγγίδη που την απέκρουσε ο Περιστεριδης, αλλά στη συνέχεια ήρθε ο Σλοβάκος να σκοράρει.

84ο λεπτό: Ποζατζίδης στη θέση του Ρατς

86ο λεπτό: Δοκάρι για τον Πλατανιά με τον Τόρες

89ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-4 για τον ΠΑΟΚ με τον Γιάννη Σκόνδρα, που πήρε την μπάλα από τον Μακ και σκόραρε