Τελειώστε τον τώρα!

Για την 26η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την Ξάνθη ...

Μεγάλη η συμμετοχή του Πορτογάλου τεχνικού στην πολύ κακή εικόνα της ομάδας, όχι μόνο σήμερα αλλά και σε πολλά άλλα παιχνίδια φέτος. Φτάσαμε Μάρτη μήνα και ο ΠΑΟΚ είναι στο -7 από τον γάβρο, χωρίς να ικανοποιεί με τον τρόπο παιχνιδιού του!

Ο Φερέιρα ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια στην άμυνα τους Γιαννούλη – Βαρέλα – Ίνγκασον - Βιεϊρίνια στα χαφ τους Λημνιό – Ντόουγκλας – Μίσιτς – Ελ Καντουρί και μπροστά τους ο Λάμπρου και ο Άκπομ σε ένα 4-4-1-1.

Ο Δικέφαλος έχοντας τη συμπαράσταση 1.000 περίπου οπαδών του, προηγήθηκε στο σκορ στο 4' με τον Άκπομ, μετά από εξαιρετική ασίστ του Ελ Καντουρί στην καλύτερη στιγμή μας στο πρώτο 45λεπτο!

Και αυτό γιατί από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ με εξαίρεση μια καλή προσπάθεια την οποία τελείωσε άσχημα ο Λημνιός στο 33', επιθετικά δεν ήταν στο γήπεδο!

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 18ο λεπτό, όταν o Λισγάρας με κεφαλιά μετά από κόρνερ πέτυχε το 1-1, ένα αστείο γκολ! Τον σκόρερ τον έχασε ο Ίνγκασον, κόλλησε ο Πασχαλάκης και δε βγήκε, ενώ υπήρξε λάθος του Βαρέλα πριν παραχωρηθεί το κόρνερ, μπορούσε να τελειώσει εύκολα τη φάση.

Στο 42΄ ο Βαρέλα αντικαταστάθηκε από τον Μάτος, μετά από ενοχλήσεις στον δικέφαλο, με τον Βιεϊρίνια να μετοπίζεται στο κέντρο της άμυνάς μας για να καλύψει τη θέση του Βαρέλα!

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φτάσει σε κάποιο γκολ και να πάρει το ματς, όμως στην καλύτερη στιγμή του στο παιχνίδι, στο 98ο λεπτό, ο Λημνιός από μισό μέτρο σούταρε άουτ!

Ξάνθη: Αμπάντ, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Εντουάρντο (85' Θυμιάνης), Καμαρά, Στάρτζεον, Φόσε, Τερκί,  Κοβάσεβιτς (69' Μπαριέντος).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα (42' Μάτος), Γιαννούλης, Μίσιτς, Αουγκούστο (75' Σφιντέρσκι), Λημνιός, Καντουρί, Λάμπρου (64' Μπίσεσβαρ), Ακπόμ.

....................................

98ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία ο Λημνιός!!! Σε κενή εστία από κοντά σούταρε άουτ!

95ο λεπτό: Τζουρίσκοβιτς στη θέση του Στάρτζεον

91ο λεπτό: Κίτρινη στον Μίσιτς για διαμαρτυρία

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

85ο λεπτό: Θυμιάνης στη θέση του Εντουάρντο

83ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος

82ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση! Μπίσεσβαρ αρχικά στο τείχος, στη συνέχεια ο ίδιος πάνω στον Αμπάντ

Στο ίδιο λεπτό ο Σφιντέρσκι στη θέση του Ντόουγκλας

75ο λεπτό: Κίτρινη στον Ίνγκασον (4η και χάνει ένα ματς)

72ο λεπτό: Πολύ καλό σουτ του Βιεϊρίνια, άουτ η μπάλα!

69ο λεπτό: Μπαριέντος στη θέση του Κοβάσεβιτς

66ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, ο Ντόουγκλας σούταρε η μπάλα πέρασε κόρνερ, χωρίς συνέχεια η φάση

64o λεπτό: Μπίσεσβαρ στη θέση του Λάμπρου

62ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντόουγκλας, η 7η που δέχεται, χάνει δύο ματς στα play offs

58ο λεπτό: Σουτ του Κοβάσεβιτς άουτ!

48ο λεπτό: Σουτ του Βιεϊρίνια άουτ

46ο λεπτό: Κίτρινη στον Φοσέ για χτύπημα στον Βιεϊρίνια

45'+3': Κίτρινη στον Βιεϊρίνια

44ο λεπτό: Κίτρινη στον Καμαρά

42ο λεπτό: Μάτος στη θέση του Βαρέλα

33ο λεπτό: Ωραία ανάπτυξη ο ΠΑΟΚ από τα δεξιά, το γύρισμα του Λημνιού το σταμάτησε ο Αμπάντ

18ο λεπτό: 1-1 o Λισγάρας με κεφαλιά μετά από κόρνερ, αστείο γκολ! Τον έχασε ο Ίνγκασον, κόλλησε ο Πασχαλάκης! Λάθος του Βαρέλα πριν παραχωρηθεί το κόρνερ, μπορούσε να τελειώσει εύκολα τη φάση

10ο λεπτό: Καλή ανάπτυξη ο ΠΑΟΚ, καθυστέρησε ο Λημνιός και χάθηκε η ευκαιρία

4ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-1 ο Άκπομ μετά από ασίστ του Ελ Καντουρί!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Ξάνθη: Αμπάντ, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Εντουάρντο (85' Θυμιάνης), Καμαρά, Στάρτζεον, Φόσε, Τερκί,  Κοβάσεβιτς (69' Μπαριέντος). Αναπληρωματικοί: Μπέντο, Ντε Αμορίμ, Σόσα, Θυμιάνης, Λεωντσάκος, Μπαριέντος, Τζουρίσκοβιτς

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα (42' Μάτος), Γιαννούλης, Μίσιτς, Αουγκούστο (75' Σφιντέρσκι), Λημνιός, Καντουρί, Λάμπρου (64' Μπίσεσβαρ), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί:  Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μάτος, Εσίτι, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι

17:30 Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ και οι παίκτες μας έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

18:10 Πυκνώνει ο κόσμος του ΠΑΟΚ στις εξέδρες του γηπέδου

Σίγουρα προκαλεί εντύπωση η απόφαση του Φερέιρα να αφήσει στον πάγκο για ένα ακόμη ματς τον Λέο Μάτος

H ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

18:15 Ξεκίνησαν ζέσταμα Πασχαλάκης και Ζίβκοβιτς

18:21 Βγήκαν για προθέρμανση οι παίκτες των γηπεδούχων για να ακολουθήσουν τέσσερα λεπτά αργότερα και οι δικοί μας

4ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-1 ο Άκπομ μετά από ασίτ του Ελ Καντουρί!