Τρίποντο ουσίας χωρίς να πείσει!

Για την 20ή αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τη Λαμία με 0-1 ...

Έχοντας τη συμπαράσταση 400 οπαδών του ο Δικέφαλος πήρε το πολύτιμο τρίποντο και παρέμεινε στο κατόπι του γάβρου, φτάνοντας στη νίκη με κοντινή προβολή του Μάτος στο 33' μετά από φάουλ που εκτέλεσε από τα δεξιά ο Βιεϊρίνια.

Ο Άμπελ Φερέιρα παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιάννουλη, στα χαφ τους Εσίτι, Μαουρίσιο, Λημνιό, Βιεϊρίνια, μπροστά τους ο Μίσιτς και στην κορυφή της επίθεσης ο Άκπομ.

Η αναμέτρηση δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, η ομάδα δημιουργικά είχε αρκετά προβλήματα, στην αμυντική της όμως λειτουργία τα πήγε καλά, καθώς δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση από τους γηπεδούχους που ήθελαν αλλά ... δεν μπορούσαν!

Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 10ο λεπτό, με τον Βιεϊρίνια να σουτάρει από καλή θέση μετά από μπαλιά του Γιαννούλη, αλλά ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε το αδύναμο σουτ του αρχηγού! Η φάση ξεκίνησε από προσπάθεια του Μίσιτς από τα δεξιά.

Πέντε λεπτά αργότερα  χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, όταν ο Γιαννούλης πάσαρε στον Άκπομ που από εξαιρετική θέση σούταρε άουτ!

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που απειλούσε χωρίς όμως να αποδίδει ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο και  στο 33ο λεπτό ο Μάτος με προβολή μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια σημείωσε το γκολ που έμελλε να χαρίσει στην ομάδα το τρίποντο!

Στην  επανάληψη ο ΠΑΟΚ έδειξε να θέλει να διατηρήσει το 0-1, παρά να το αυξήσει και με καλή αμυντική λειτουργία δε δυσκολεύτηκε να το κρατήσει και να φτάσει στη φτωχή αλλά δίκαιη νίκη, όταν ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα του Σέζου!

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Βάντερσιν, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Ασίγκμπα (74' Βασιλογιάννης), Δημούτσος, Βύντρα, Σκόνδρας (85' Σάσι), Ρόμανιτς, Καραμάνος (70' Μπιανκόνι), Μπεχαράνο.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιάννουλης (69' Κρέσπο), Εσίτι, Μαουρίσιο, Λημνιός, Βιεϊρίνια (86' Ντόουγκλας), Μίσιτς, Άκπομ (63' Σφιντέρσκι).

....................................

95ο λεπτό: Κίτρινη και στον Μάτος

91ο λεπτό: Κίτρινη και στον Ντόουγκλας

5 λεπτά οι καθυστερήσεις, παίζονται ήδη

88ο λεπτό: Κίτρινη στον Σάσι

86ο λεπτό: Ντόουγκλας στη θέση του Βιεϊρίνια που αποθεώθηκε από τον κόσμο του ΠΑΟΚ!

85ο λεπτό: Σάσι στη θέση του Σκόνδρα

74ο λεπτό: Κίτρινη στον Αντέτζο για φάουλ στον Σφιντέρσκι

77ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Μπεχαράνο

75ο λεπτό: Σουτ του Σφιντέρσκι, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος

74ο λεπτό: Βασιλογιάννης στη θέση του Ασίγκμπα

72ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Λημνιός σέντραρε, ο Ίνγκασον πήρε την πρώτη κεφαλιά, αλλά ο Βαρέλα δεν μπόρεσε από κοντά να βρει την μπάλα!

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

33ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μάτος με προβολή μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια

22ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαουρίσιο

20ό λεπτό: Οφ σάιντ ο Μπεχαράνο που βγήκε τετ α τετ με τον Ζϊβκοβιτς, με τον Ίνγκασον πάντως να καθαρίζει τη φάση

15ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Γιαννούλης πάσαρε στον Άκπομ που από εξαιρετική θέση σούταρε άουτ! Πολύ κακό τελείωμα

14ο λεπτό: Σουτ του Μάτος άουτ!

13ο λεπτό: Κίτρινη στον Άκπομ! Αστεία κίτρινη!

10ο λεπτό: Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια να σουτάρει από καλή θέση μετά από μπαλιά του Γιαννούλη, αλλά ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε το αδύναμο σουτ του αρχηγού! Η φάση ξεκίνησε από προσπάθεια του Μίσιτς από τα δεξιά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λαμία στη σέντρα...

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Βάντερσιν, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Ασίγκμπα (74' Βασιλογιάννης), Δημούτσος, Βύντρα, Σκόνδρας (85' Σάσι), Ρόμανιτς, Καραμάνος (70' Μπιανκόνι), Μπεχαράνο. Αναπληρωματικοί: Καχριμάν, Σασί, Μπιανκόνι, Σάλιακας, Βλαχομήτρος, Βασιλόγιαννης, Μπουλούλης - Τσαπρούνης

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιάννουλης (69' Κρέσπο), Εσίτι, Μαουρίσιο, Λημνιός, Βιεϊρίνια (86' Ντόουγκλας), Μίσιτς, Άκπομ (63' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Ντόουγκλας, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Λάμπρου, Σφιντέρσκι

......................................

17:35 Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ αι οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο