Δεν τον σταμάτησαν ούτε τα δοκάρια!

Για την 13η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα την Ξάνθη με 2-0...

Μπροστά σε 20.000 θεατές ο Φερέιρα επέλεξε να ξεκινήσουν το ματς ο Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Γιαννούλης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μάτος, στα χαφ οι Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός και μπροστά τους Σφιντέρσκι και Πέλκας.

Μετά από ένα ανούσιο πρώτο 15λεπτο, ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του, έκλεισε την Ξάνθη στο μισό γήπεδο και είδαμε τρεις φορές (στο πρώτο ημίχρονο) την μπάλα να σταματάει στα δοκάρια του Αμπαντ!

Στο 19ο λεπτό, είχε το πρώτο δοκάρι ο Πέλκας, με συρτό, μακρινό σουτ, στο επόμενο λεπτό, ήταν η σειρά του Βιεϊρίνια να σημαδεύσει το οριζόντιο δοκάρι της Ξάνθης και στο 25' ο Πέλκας και πάλι με δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Το γήπεδο έγερνε, ο ΠΑΟΚ πίεζε κερδίζοντας απανωτά κόρνερ, είχε την κατοχή της μπάλας σε συντριπτικά ποσοστά, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν εντελώς παθητικό παιχνίδι με σφιχτή άμυνα!

Στο 37ο λεπτό, ακυρώθηκε σαν οφ σάιντ το γκολ του Σφιντέρσκι, σωστά, και στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Φωτιάς αρνήθηκε το πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κοβάσεβιτς. Παράβαση υπήρχε και μπορούσε να υποδειχτεί!

Στο 52ο λεπτό, ο Σφιντέρσκι πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Μάτος και σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά με VAR, στο 77ο λεπτό, είχαμε 4ο δοκάρι σε κεφαλιά του Κρέσπο, για να φτάσουμε στο  80ό λεπτό, όταν ο Μπίσεσβαρ λύτρωσε την Τούμπα ανοίγοντας το σκορ!

Στι 88ο λεπτό ο Κρέσπο με κεφαλιά μετά εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0, χαρίζοντας στον ΠΑΟΚ μια νίκη πέρα για πέρα δίκαιη.

Η ομάδα είχε 26 τελικές, οι 14 στην εστία, είχε κατοχή μπάλας σε απίστευτα ποσοστά και πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση, δείχνοντας πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο! Στο τέλος η προσπάθεια επιβραβεύτηκε, όταν ο κόσμος επανέφερε στο προσκήνιο το "Νάτοι Νάτοι οι Πρωταθλητές"

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος (78' Ελ Καντουρί), Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λήμνιος, Βιεϊρίνια (65' Μπίσεσβαρ), Πέλκας (65' Άκπομ), Σφιντέρσκι.

Ξάνθη: Αμπάντ, Σόσα, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Καμαρά, Λούκας (84' Ακόστα), Τζουρίτσκοβιτς, Τερκί (78' Τεϊσέιρα), Στάρτζεον, Ρενέλα (84' Αμορίν), Κοβάσεβιτς.

...............................................

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

88ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κρέσπο με κεφαλιά μετά εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ

84ο λεπτό: Μπήκαν Ακόστα και Αμορίν και βγήκαν Ντε Λούκας και Ρενέλα

83ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαουρίσιο

80ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μπίσεσβαρ

78ο λεπτό: Τεϊσέιρα στη θέση του Τερκί και Ελ Καντουρί στη θέση του Μάτος

77ο λεπτό: 4ο δοκάρι! Κεφαλιά του Κρέσπο!

72ο λεπτό: Σουτ του Μαουρίσιο άουτ

68ο λεπτό: Κίτρινη στον Σφιντέρσκι

65ο λεπτό: Άκπομ  αντί του Πέλκα και Μπίσεσβαρ αντί του Βιεϊρίνια

63ο λεπτό: Απίστευτη ευκαιρία ο Πέλκας! Μόνοςμε τον Αμπάντ δεν μπόρεσε να τον νικήσει

59ο λεπτό: Ο Αμπάντ σε κόρνερ το σουτ του Γιαννούλη, μετά από φοβερή μπαλιά του Μίσιτς

Σωστά ακυρώθηκαν και τα 2 γκολ, το πέναλτι όμως στο 45' δινόταν άνετα

56ο λεπτό: Κίτρινη στον Καμαρά

52ο λεπτό: Ο Σφιντέρσκι πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Μάτος και σκόραρε, το γκολ ακυρώθηκε με VAR

Ημίχρονο με τον Φωτιά να χρειάζεται ΓΥΑΛΙΑ! Αν δεν είδε αυτό το χέρι στο VAR, ας αφήσει τη σφυρίχτρα φεύγοντας

45ο λεπτό: Ο Φωτιάς δε δίνει πέναλτι σε καθαρό χέρι του Κοβάσεβιτς!

43ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα μπλόκαρε ο Άμπαντ

37ο λεπτό: Ακυρώθηκε σαν οφ σάιντ το γκολ του Σφιντέρσκι, σωστά

30ό λεπτό: Μπαλιά πάρε βάλε ο Μίσιτς στον Σφιντέρσκι, την κεφαλιά του την μπλόκαρε ο Αμπάντ

26ο λεπτό: Καλό σουτ του Μίσιτς σε κόρνερ ο Αμπάντ

25ο λεπτό: Εξαιρετική προσπάθεια του Πέλκα, η μπάλα δοκάρι και άουτ

21ο λεπτό: Σέντρα ο Λημνιός, κεφαλιά ο Σφιντέρσκι, άουτ

20ό λεπτό: Δοκάρι και ο Βιεϊρίνια! Οριζόντιο αυτή τη φορά

19ο λεπτό: Δοκάρι ο Πέλκας, με συρτό, μακρινό σουτ

8ο λεπτό: Κάτι σαν σουτ του Σφιντέρσκι άουτ

Ξεκίνησε το παιχνίδι με την Ξάνθη στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος (78' Ελ Καντουρί), Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λήμνιος, Βιεϊρίνια (65' Μπίσεσβαρ), Πέλκας (65' Άκπομ), Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Εσίτι, Καντουρί, Λάμπρου, Μπίσεσβαρ, Ακπόμ

Ξάνθη: Αμπάντ, Σόσα, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Καμαρά, Λούκας (84' Ακόστα), Τζουρίτσκοβιτς, Τερκί (78' Τεϊσέιρα), Στάρτζεον, Ρενέλα (84' Αμορίν), Κοβάσεβιτς. Αναπληρωματικοί: Μπέντο, Πολέττο, Λεωντσάκος, Θυμιάνης, Τεϊσέιρα, Ακόστα, Αμορίμ