Ξανάγινε και πάλι ΠΑΟΚΑΡΑ!

Για την 10η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον ΟΦΗ με 0-1 χάρη σε γκολάρα του Μίσιτς...

Έχοντας τη συμπαράσταση περίπου 400 οπαδών του ο Δικέφαλος πέρασε από το "Θ. Βαρδινογιάννης", με το φτωχό 0-1, ενώ θα μπορούσε να είχε φτάσει σε μια πολύ άνετη επικράτηση, σε μια έδρα στην οποία ο ΟΦΗ είχε το 4 στα 4 ως σήμερα! Η επιθετική δυστοκία των παικτών μας για ένα ακόμη ματς ήταν παροιμιώδης και ευτυχώς δεν το πληρώσαμε!

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Γιαννούλη, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μάτος, στα χαφ τους Μίσιτς, Ντόουγκλας, Λημνιό, Ελ Καντπυρί, μπροστά τους ο Μπίσεσβαρ και προωθημένος ο Σφιντέρσκι.

Μετά από ένα ανούσιο πρώτο 20λεπτο, ο ΠΑΟΚ άρχισε να παράγει φάσεις και στο 22ο λεπτό, ο Σωτηρίου έδιωξε με το πόδι το σουτ του Λημνιού, μετά από ωραία μπαλιά του Μίσιτς, ενώ στο 26ο λεπτό ο Σωτηρίου και πάλι απέκρουσε τη φοβερή κεφαλιά του Ελ Καντουρί, μετά από σέντρα του Μάτος από τα δεξιά!

Οι μεγάλες φάσεις του ΠΑΟΚ τρίτωσαν στο 36ο λεπτό, όταν ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απέκρουσε και πάλι πολύ δύσκολα, το σουτ του Μπίσεσβαρ αυτή τη φορά!

Δε συνέβη όμως το ίδιο στο 56ο λεπτό, όταν ο ο Μίσιτς  με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή πέτυχε το 0-1! Προηγήθηκε πάσα του Ελ Καντουρί στον Μπίσεσβαρ, αυτός πάσαρε στον Λημνιό που με τη σειρά του την έστρωσε στον σκόρερ!

Ο ΠΑΟΚ κυριαρχούσε στο γήπεδο, είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού και θα μπορούσε να είχε κλειδώσει τη νίκη τόσο στο  64ο λεπτό, όταν χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Λημνιό, ο οποίος  μετά από μπαλιά του Ντόουγκλας σούταρε από καλή θέση άουτ όσο και στο 77ο λεπτό, όταν ο Σωτηρίου νίκησε και πάλι τον Ελ Καντουρί στο τετ α τετ

Η τελευταία μας καλή προσπάθεια στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο  80ό λεπτό, με τον εκπληκτικό σήμερα Σωτηρίου να αποκρούει το σουτ του Μπίσεσβαρ.

Άκπομ, Βιεϊρίνια, Εσίτι ήταν οι κινήσεις του Φερέιρα από τον πάγκο και οι τρειος μπήκαν στο ματς στην επανάληψη,  χωρίς να φανούν ιδιαίτερα ... Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το λάθος (δεν ήταν το μόνο στο ματς!) στο 70ό λεπτό, όταν έδειξε κίτρινη στον Νέιρα για χτύπημα στον Σφιντέρσκι, σε φάση που ήταν καραμπινάτη ΚΟΚΚΙΝΗ και την είδε και στο VAR

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης, Κουτρουμπής (83' Στάικος), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Ναμπί (74' Μάνος), Νέιρα, Τσιλιανίδης (83' Φερέιρα), Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Κρέσπο, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός, Καντουρί (79' Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (87' Εσίτι), Σφιντέρσκι (73' Άκπομ).

................................

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

87ο λεπτό: Εσίτι στη θέση του Μπίσεσβαρ

83ο λεπτό: Διπλή αλλαγή ο ΟΦΗ. Στάικος και Φερέιρα αντί των Κουτρουμπή, Τσιλιανίδη

80ό λεπτό: Ο Σωτηρίου απέκρουσε το σουτ του Μπίσεσβαρ

79ο λεπτό: Βιεϊρίνια στη θέση του Καντουρί

78ο λεπτό: Κίτρινη στον Ίνγκασον

77ο λεπτό: Ο Σωτηρίου σταματάει τον Ελ Καντουρί στο τετ α τετ

74ο λεπτό: Μάνος στη θέση του Ναμπί και 4-4-2 ο ΟΦΗ

73ο λεπτό: Άκπομ στη θέση του Σφιντέρσκι

70ό λεπτό: Κίτρινη στον Νέιρα για χτύπημα στον Σφιντέρσκι, η φλαση είναι καραμπινάτη ΚΟΚΚΙΝΗ!

64ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τον Λημνιό μετά από μπαλιά του Ντόουγκλας να σουτάρει από καλή θέση άουτ!

62ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη για φάουλ στον Τσιλιανίδη, πολύ αυστηρή η κάρτα! Ίσως δεν ήταν ούτε φάουλ

61ο λεπτό: Σουτ του Ντόουγκλας άουτ

56ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μίσιτς  με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή! Προηγήθηκε πάσα του Ελ Καντουρί στον Μπίσεσβαρ, αυτός πάσαρε στον Λημνιό που με τη σειρά του την έστρωσε στον σκόρερ!

47ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιαννούλη για φάουλ στον Λημνιό

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

41ο λεπτό: Κίτρινη στον Ελ Καντουρί. Νωρίτερα η μπάλα βρήκε το χέρι του Μαρινάκη, δε δόθηκε τίποτε!

38ο λεπτό: Κίτρινη στον Κοροβέση που ανέτρεψε τον Σφιντέρσκι την ώρα που έφευγε στην κόντρα

Στη συνέχεια της φάσης ο μισός ΟΦΗ έφυγε στην κόντρα αλλά ο Γιαννούλης πρόλαβε τον Σεμέδο!

36ο λεπτό: Ο Σωτηρίου απέκρουσε και πάλι πολύ δύσκολα, το σουτ του Μπίσεσβαρ αυτή τη φορά!

26ο λεπτό: Ο Σωτηρίου απέκρουσε τη φοβερή κεφαλιά του Ελ Καντουρί, μετά από σέντρα του Μάτος από τα δεξιά!

22ο λεπτό: Ο Σωτηρίου διώχνει το σουτ του Λημνιού, μετά από ωραία μπαλιά του Μίσιτς, μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ

21ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος! Άλλη μια φορά τη δέχτηκε χωρίς να υπάρχει λόγος ο Μάτος

19ο λεπτό: Κίτρινη στον Σεμέδο για θέατρο

16ο λεπτό: Σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς το σουτ του Ναμπί

15ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Σεμέδο (μπορούσε να μπλοκάρει) και στη συνέχεια υποδείχτηκε σε θέση οφ σάιντ ο Φιγκεϊρέδο

11ο λεπτό: Ο Σωτηρίου μπλόκαρε το σουτ του Μπίσεσβαρ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης, Κουτρουμπής (83' Στάικος), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Ναμπί (74' Μάνος), Νέιρα, Τσιλιανίδης (83' Φερέιρα), Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο. Αναπληρωματικοί: Γουόλι, Σακόρ, Νάστος, Ντίνας, Μάνος, Στάικος, Φερέιρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Κρέσπο, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός, Καντουρί (79' Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (87' Εσίτι), Σφιντέρσκι (73' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Ζαμπά, Πέλκας, Ακπόμ

....................................

Λίγο πριν τις 18:00 έφτασε η αποστολή του ΠΑΟΚ στο γήπεδο

Εκτός αποστολής έμειναν τελικά οι Στοχ και Λάμπρου, με τον Σφιντέρσκι να ξεκινά στο αρχικό σχήμα

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ παίρνουν θέση στην κερκίδα που βρίσκεται δίπλα στα επίσημα

18:35 Ζίβκοβιτς - Πασχαλάκης ξεκίνησαν ζέσταμα, δέκα λεπτά αργότερα ακολούθησαν και αυτοί του ΟΦΗ

18:48 Οι παίκτες του ΟΦΗ βγήκαν για ζέσταμα

Ακούγονται συνθήματα κατά του Αυγενάκη από τους περίπου 200 οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρίσκονται στο γήπεδο

18:55 Και ο ΠΑΟΚ βγήκε για προθέρμανση

19:05 Αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο ο Αντελίνο Βιεϊρίνια! Δέος για τον αρχηγό!